Informacje

02.10.2018 19:09 przy Cyrklowej

Awaria i brak wody. Szkoła na Gocławiu zamknięta "do odwołania"

SERWISY:

Jedna z podstawówek na Gocławiu została we worek zamknięta "do odwołania" ze względu na awarię i brak wody. Rodzice uczniów skarżą się, że złe warunki sanitarne panują w placówce od kilku tygodni. Woda miała być zanieczyszczona bakterią kałową.

Mowa o szkole numer 279 przy ulicy Cyrklowej. We wtorek na stronie placówki pojawił się następujący komunikat: "Ze względu na brak możliwości zapewnienia odpowiednich warunków sanitarnych uczniom naszej szkoły, zajęcia dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńcze, zostają zawieszone do odwołania. Jest to podyktowane brakiem wody w szkole".

W krótkim komunikacie dyrektor szkoły Zofia Filip zapewniła, że decydując się na zamknięcie szkoły, "kieruje się przede wszystkim bezpieczeństwem dzieci". Poprosiła też rodziców o "sprawny odbiór dzieci ze szkoły".

Zaniepokojeni rodzice

Z prośbą o interwencję w sprawie warunków panujących w placówce skierowała się do naszej redakcji jedna z matek, której dziecko - jak zapewniła - jest uczniem tej szkoły. "W szkole w trakcie wakacji prowadzony był remont i wymiana sieci. Wykonawca nie zdążył zakończyć prac w terminie, ale rok szkolny rozpoczął się normalnie. Dopiero trzy tygodnie po rozpoczęciu roku szkolnego dyrektorka poinformowała, że woda w szkole jest zanieczyszczona i mimo trzech płukań nadal są w niej niebezpieczne bakterie" - napisała.

Przekonywała, że warunki sanitarne w placówce od początku roku były złe. "Najpierw nad zlewami w toaletach pojawiły się informację, że wody z kranu nie można pić, a po kilku dniach w ogóle zakręcono wodę w kranach. Dopiero wtedy szkoła postawiła na terenie wodę w baniakach, a dosłownie od trzech dni są też przenośne umywalki" - opisywała dalej kobieta.

Dodała, że na początku tygodnia wodę zakręcono również w toaletach, a dzieci wysyłano do ustawionych na zewnątrz przenośnych szaletów. "Wychodzą do nich bez kurtek, młodsze dzieci muszą czekać, aż uzbierają się chętni do skorzystania tak, by pani z nimi wyszła" - żaliła się czytelniczka. Dodała też, że w szkole są również trzylatki, a jej zdaniem przenośne toalety nie są dostosowane do wzrostu maluchów.

Poinformowała też, że według informacji przekazywanych przez dyrekcję placówki "awaria leży po stronie spółdzielni mieszkaniowej Przyczółek Grochowski, skąd placówka ma wodę".

"Ale mieszkańcy osiedla zarządzanego przez spółdzielnie wodę w kranach mają, co stwarza kolejne pytanie o prawdziwość informacji podanej przez władze szkoły" - podała zaniepokojona.

Bakteria kałowa

Wiadomość wysłała w poniedziałek, czyli dzień przed zamknięciem placówki. We wtorek po południu próbowaliśmy się skontaktować z dyrekcją, ale nie udało się. Linia telefoniczna stale była zajęta.

Oświadczenie wydały jednak władze dzielnicy. W komunikacie czytamy, że problem z wodą w szkole trwa od wakacji, kiedy to przeprowadzono remont sieci wodno-kanalizacyjnej. "Po jego zakończeniu rutynowo sprawdzono stan wody i okazało się, że jest ona zanieczyszczona bakterią kałową" - informują urzędnicy.

Wyjaśniają, że budynek rzeczywiście jest zasilany z sieci Spółdzielni Mieszkaniowej Przyczółek Grochowski. "Tam woda nie jest zanieczyszczona, z czego wniosek, że wyciek do sieci wodociągowej musiał nastąpić na przyłączu do szkoły" - podają.

W komunikacie urzędnicy przekonują, że środki zaradcze w celu ochrony dzieci i młodzież "zastosowano natychmiast". "Poinformowano dzieci, że muszą pić wodę wyłącznie z dystrybutorów ustawionych na każdym piętrze szkoły. Do czasu otrzymania prawidłowych wyników pobranych próbek wody zamknięto dopływ wody przeznaczonej do mycia rąk. Woda była tylko w toaletach. W tym czasie ustalano przyczynę złego stanu wody" - wyliczają pracownicy urzędu.

Zrezygnowano także z przygotowywania posiłków w budynku szkoły, a dyrekcja podjęła decyzję o zakupie obiadów dla chętnych dzieci i dostarczeniu przez zewnętrzną firmę.

Awaria za awarią

Według informacji dzielnicy stan wody z czasem się poprawiał, co miały udowadniać próbki wody z dnia 27 września. Mimo to woda nadal zostawała zanieczyszczona i zakręcona. Urzędnicy zapewniają, że uczniowie mieli do dyspozycji przenośne umywalki, nawilżane chusteczki antybakteryjne, a najmłodsi - także pomoc nauczycieli i pracowników, którzy "pomagali maluchom czyścić ręce".

Całą sytuację skomplikowała awaria rurociągu na terenie Spółdzielni Przyczółek Grochowski, do której doszło w ostatni poniedziałek.

"Prawdopodobnie wodociąg pękł w miejscu potencjalnej wcześniejszej nieszczelności i przecieku kanalizacji do systemu wodnego. Sytuacja wymusiła zamknięcie dopływu wody do budynku szkoły" - czytamy na stronie urzędu. To spowodowało zamknięcie dostawy wody również w toaletach, a przed budynkiem - jak pisała wcześniej nasza czytelniczka - postawiono przenośne szalety.

"Niestety, 2 października, dzień po usunięciu awarii, nastąpiła kolejna, także poza terenem szkoły. Tym razem odkryto przyczynę zanieczyszczenia - przy przyłączu do sieci rura była kompletnie zarośnięta rdzą. Zdaniem ekspertów to zdecydowało o przeciekach w systemie i doprowadziło do awarii, którą udało się usunąć jeszcze tego samego dnia. Niemniej jednak, ze względu na brak możliwości zapewnienia odpowiednich warunków sanitarnych uczniom szkoły, dyrektor szkoły wystąpiła do władz dzielnicy o zamknięcie szkoły" - podsumowują urzędnicy.

Budynek zamknięty, zajęcia w innych szkołach

Budynek przy Cyrklowej zostaje zamknięty do odwołania, ale urzędnicy zastrzegają, że prawdopodobnie w poniedziałek 8 października uczniowie będą mogli do niego wrócić. - Do tego czasu dla dzieci i młodzieży, których rodzice nie mogą zapewnić opieki, urząd i szkoła taką opiekę zastępczą zapewnia. Dzieci będą kierowane do sąsiednich placówek i instytucji kulturalnych. Całą akcją kieruje dyrektor Zofia Filip - informuje nas Andrzej Opala, rzecznik prasowy urzędu na Pradze Południe.

Władze dzielnicy zapewniają, że nie mają informacji o jakichkolwiek zatruciach dzieci ze względu na zaistniałą sytuację. Informują też, że w celu uniknięcia podobnych sytuacji w przyszłości zarząd Pragi Południe w porozumieniu z miejskimi wodociągami ustalił, iż "na koszt dzielnicy zostanie wykonane dla szkoły indywidualne przyłącze do przewodu wodociągowego".

kw/kz/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wwww

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2018 17:13 ~wwww

  a dzisiaj coś podobnego w sp385

 • Dziadek tetryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2018 15:19 ~Dziadek tetryk

  Przerdzewiała rura powodem zanieczyszczenia wody bakteriami kałowymi?

  Czy któryś z tych licznych "ekspertów" może wytłumaczyć mi, JAKIM CUDEM zanieczyszczenia z zewnątrz mogą dostać się do środka rury wodociągowej, wewnątrz której znajduje się woda pod ciśnieniem ok 5 atm?

  Przecież nawet gdyby w czasie remontu ktoś jakimś cudem nasr... do wnętrza tej rury, to przecież przy tak dużym zużyciu wody jakie ma licząca kilkuset uczniów szkoła, przez miesiąc rury były by już dawno przepłukane.

 • zzxx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2018 13:21 ~zzxx  rudy~rudy

  Podsumowanie rządów HGW. Dla PO ważniejsze są kamienice dla 150 latków.
  Wierzbno~Wierzbno

  Smog zaszkodził ?
  Smog~Smog

  HGW? Być może. Bo nikt zdrowy nie zakładałby, że osoby mające po sto-kilkadziesiąt lat jeszcze żyją.

  Bardzo duzy zwiazek z tematem. No ale wybory ida i kase na postach trzeba zarabiac.

  Jakbys byl madrzejszy, to wiedzialbys jakie jest w Polsce prawo.

 • Kafarek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2018 11:37 ~Kafarek

  szkoła zamknięta! Jupi!!! Trzeba się cieszyć :-)))

 • baks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2018 09:48 ~baks

  Jedno drobne sprostowanie: to nie Dyrekcja postanowiła o zapewnieniu dzieciom obiadów dowożonych przez zewnętrzną firmę cateringową tylko rodzice ze szkolnej Rady Rodziców. Natomiast władze Dzielnicy (po ostrej interwencji rodziców) miały zapewnić w tym tygodniu zupę z kajzerką.

 • Smog

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2018 09:23 ~Smog


  rudy~rudy

  Podsumowanie rządów HGW. Dla PO ważniejsze są kamienice dla 150 latków.
  Wierzbno~Wierzbno

  Smog zaszkodził ?

  HGW? Być może. Bo nikt zdrowy nie zakładałby, że osoby mające po sto-kilkadziesiąt lat jeszcze żyją.

 • Tomasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2018 09:11 ~Tomasz

  wawa~wawa

  Od kiedy to Cyrklowa jest na Gocławiu? To Przyczółek Grochowski. MSI, a nazwa faktyczna to dwie różne sprawy.


  Racja.
  Jak powstało osiedle na Przyczółku Grochowskim na "Gocławiu" były tylko pola uprawne i dopiero daleko, daleko lotnisko (hangary).
  Nazywanie "Pekinu" Gocławiem jest po prostu obraźliwe.

 • Rodzic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2018 22:31 ~Rodzic

  Jedno drobne sprostowanie: to nie Dyrekcja postanowiła o zapewnieniu dzieciom obiadów dowożonych przez zewnętrzną firmę cateringową tylko rodzice ze szkolnej Rady Rodziców. Natomiast władze Dzielnicy (po ostrej interwencji rodziców) miały zapewnić w tym tygodniu zupę z kajzerką.

 • Wierzbno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2018 21:57 ~Wierzbno

  rudy~rudy

  Podsumowanie rządów HGW. Dla PO ważniejsze są kamienice dla 150 latków.


  Smog zaszkodził ?

 • Prażanin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2018 21:34 ~Prażanin

  Kolejny przykład nieudolności burmistrza Tomasza Kucharskiego (PO) który zamiast zająć się rozwiązywaniem problemu w Szkole Podstawowej na Cyrklowej zajmuje się tylko kampanią wyborczą. Szkoda dzieci... a sprawa wody jest znana władzom dzielnicy od miesiąca. Skandal.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »