Informacje

30.03.2019 12:43 "Zawsze zniżki są dla wszystkich"

Awantura o zniżki na reklamy wyborcze w MZA. Trzaskowski odpowiada PiS

SERWISY:

Radni Prawa i Sprawiedliwości chcą, by prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wyjaśnił doniesienia o 80-procentowych zniżkach na reklamy na autobusach miejskich dla kandydatów Koalicji Obywatelskiej podczas kampanii samorządowej. Zapowiadają też złożenie zawiadomienia do prokuratury. Trzaskowski odpowiada, że takie zniżki oferowane były każdemu komitetowi.

W czwartek wieczorem portal dorzeczy.pl opublikował skany faktur wystawionych Koalicji Obywatelskiej jesienią 2018 roku przez Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie. Wynika z nich, że za reklamy niektórych kandydatów KO w jesiennych wyborach samorządowych umieszczone na autobusach i przystankach zapłacono około 20 procent ich cennikowej wartości. Prezydent stolicy, Rafał Trzaskowski, odpowiadając w piątek na te zarzuty stwierdził, że takie zniżki oferowane były wszystkim komitetom wyborczym.

Jak mówił podczas piątkowej konferencji prasowej w Sejmie poseł PiS Paweł Lisiecki, takie zniżki spowodowały straty "setek tysięcy złotych" dla budżetu miasta i MZA. - Będziemy domagali się od pana Rafała Trzaskowskiego wyjaśnienia tej sprawy - oświadczył. PiS - jak mówił Lisiecki - chce wiedzieć m.in. czy Trzaskowski sam korzystał ze zniżek i czy wśród pracowników MZA są byli kandydaci Koalicji Obywatelskiej w wyborach samorządowych lub członkowie ich rodzin.

Radny Tomasz Herbich(PiS) zapowiedział, że na najbliższej Radzie Warszawy PiS złoży wniosek, by tą sprawą zajęła się komisja rewizyjna. - Budowanie demokracji lokalnej musi zakładać możliwie jak najbardziej równy dostęp różnych kandydatów z różnych opcji politycznych do tego typu nośników. Tutaj jednoznacznie widzimy, że te standardy są łamane - oświadczył.

"Sprawa ma wiele pytań"

Kilka godzin później, radni PiS zorganizowali też konferencję przy placu na Rozdrożu. - W trakcie kampanii samorządowej warszawiacy niemal na każdym kroku widzieli podobizny polityków PO uśmiechających się do nich z autobusów miejskich. Wydawać by się mogło, że bardzo droga usługa realizowana w takiej skali powinna budzić wątpliwości, co do prawidłowości finansowania. Dzisiaj po kliku miesiącach możemy sprawdzić faktury. Widzimy, że podobizna przewodniczącej rady miasta stołecznego Warszawy była wożona 14 miejskimi autobusami za kwotę 200 złotych brutto dziennie. To jest niespotykana cena, jeśli chodzi o nośniki reklamowe - powiedział radny Sebastian Kaleta.

- Ta sprawa ma wiele pytań w zakresie prawidłowości finansowania kampanii, niezgodnego z prawem finansowania kampanii przez spółkę komunalną, ma rożne elementy dotyczące zarządzania mieniem spółki - dodał i podkreślił, że MZA jest spółką prawa handlowego należącą do miasta, ale rygor odpowiedzialności karnej za wyrządzenie szkody takiej spółce spoczywa na organach tej spółki.

"Działanie na rzecz szkody spółki"

Zapowiedział, że radni będą podejmowali szereg działań zgodnie ze swoimi kompetencjami, by wyjaśnić tą sprawę. - Ale niezależnie od ich działań rozważam sporządzenie zawiadomienia do prokuratury w zakresie działania na rzecz szkody spółki z artykułu 296 kodeksu karnego - poinformował radny PiS.

Zdaniem Kalety PO i MZA powinno przedstawić raport z tego, ile komitetów zapłaciło MZA za reklamy w kampanii wyborczej. - To jest taka ekskluzywna usługa MZA wykonywana po kosztach, a wydaje mi się, że zarząd ma obowiązek wypracować zyski dla spółki, a nie oferować niemal darmowe usługi politykom. Ja startuję do Parlamentu Europejskiego i złożę do MZA zapytanie, czy za 200 złotych moje plakaty wyborcze będą mogły jeździć na autobusach miejskich przez okres kampanii wyborczej. Złożę dzisiaj wniosek o udostępnienie, czy rezerwację 50 autobusów na czas dwóch ostatnich tygodni kampanii, po tym cenniku, który mieli politycy PO - zadeklarował Kaleta.

"Zawsze zniżki są dla wszystkich"

Do jego zapowiedzi o złożeniu do prokuratury zawiadomienia odniósł się rzecznik stołecznego Ratusza. - Moim zdaniem pan Kaleta nie ma do tego podstaw. Bonifikaty były dla wszystkich takie same. Cztery różne komitety z nich skorzystały. Może z jakiegoś powodu kandydat PiS nie chciał być na tych samych nośnikach, na nośnikach MZA, co inni kandydaci. Trudno mi powiedzieć. Moim zdaniem to jest cały czas rozdrapywanie rany, która nazywa się klęską Patryka Jakiego i PiS w wyborach samorządowych w Warszawie. Tak się nazywa ta frustracja - komentował w rozmowie z PAP Kamil Dąbrowa.

Rafał Trzaskowski, pytany na piątkowym briefingu o tę sprawę podkreślił, że takie zniżki oferowane są każdemu. - Zawsze zniżki są dla wszystkich. Przy kolejnych kampaniach wyborczych - jeżeli są zniżki, a rzeczywiście one są przy każdej kampanii wyborczej - taka oferta jest kierowana do wszystkich komitetów wyborczych - powiedział.

- W tym przypadku, z tego co wiem, skorzystały cztery komitety wyborcze i trzeba po prostu tylko i wyłącznie mieć taką wolę - podkreślił. Jak dodał, obok Koalicji Obywatelskiej było to SLD, a także komitet wyborczy Jana Śpiewaka i Bezpartyjni Samorządowcy. - Nie może tu być mowy i nigdy nie będzie mowy o preferencji dla jednej partii politycznej - zaznaczył.

"Żadnemu komitetowi wyborczemu nie odmówiono"

Do sprawy odniósł się też rzecznik MZA Adam Stawicki. W oświadczeniu podkreślił, że Miejskie Zakłady Autobusowe "prowadzą politykę rabatową, kierowaną do wszystkich partnerów handlowych", która - jak dodał - ma podnieść atrakcyjność oferty MZA na rynku.

"Miejskie Zakłady Autobusowe stosują specjalne upusty dla podmiotów niekomercyjnych dla potrzeb kampanii społecznych; stosują też politykę specjalnych, jednakowych rabatów dla wszystkich komitetów wyborczych, tak aby w ważnej społecznie sprawie wyborów zapewnić kandydatom możliwość szerokiego przekazu" - zapewnił.

Podkreślił też, że przed ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi na nośnikach reklamowych MZA prezentowali się kandydaci "różnych komitetów wyborczych; w tym Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i innych".

"Przed wyborami samorządowymi 2018 roku z jednakowych zniżek mogły skorzystać wszystkie komitety wyborcze. Żadnemu komitetowi wyborczemu nie odmówiono wykonania usługi" - oświadczył.

PAP/kk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Biznesmen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2019 12:44 ~Biznesmen

  Radny PO, który brał udział w kampanii RT jest odpowiedzialny za sprzedaż powierz. rekl w MZA.

 • Dariusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2019 09:43 ~Dariusz

  Mając 80% zniżki na reklamy docierające do setek tysięcy ludzi łatwo jest wygrać wybory.

 • Maciej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2019 09:00 ~Maciej

  Jako płatnik podatków i opłat za bilety uważam, że było to działanie na szkodę spółki oraz obywateli.

  80% rabat za reklamy to duże straty - jak zrekompensuje to uszczuplenie budżetu - zapewne miasto będzie dopłacać tę różnicę z budżetu miasta, czyli z podatków.

  Niefajnie, żeby nie powiedzieć złodziesko wobec wyborców-mieszkańców.

 • hilary

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2019 07:03 ~hilary

  Gdzie PO tam afera...
  I tak w całej Polsce...

 • Hrechorowicz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2019 20:39 ~Hrechorowicz

  Czy obecny prezydent stolicy sam korzystał z tych zniżek?

 • Ruczaj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2019 16:07 ~Ruczaj

  Odpowiada za to jeszcze pani HGW - Ciekawe czy znowu uniknie stawiania się przed sadem ?!?

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2019 15:04 ~Piotr

  300 tys zł w prezencie na reklamy wyborcze dla polityków PO od miejskiej spółki. Jaka była podstawa prawna udzielenia takich zniżek ?

 • Głos w słuchawce

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2019 14:56 ~Głos w słuchawce

  idzie lepsze~idzie lepsze

  Platforma nie potrafi wygrać uczciwie - Kolejny raz dali przykład nieuczciwości.
  Dobrze że powoli przegrywają na większości terenów Polski.


  Mówiłem, żeby zmieniać treść komentarzy a nie walić raz za razem to samo. Kolejni spali na szkoleniu?

  Nie będzie rubli za taką fuszerkę.

 • Platforma

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2019 12:41 ~Platforma

  Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie kandydatom Koalicji Obywatelskiej w ostatnich wyborach samorządowych oferowały wykup reklamy na swoich nośnikach z 80 procentowym rabatem. To naraziło budżety miasta i miejskiej spółki na stratę setek tysięcy złotych.

 • idzie lepsze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2019 10:57 ~idzie lepsze

  Platforma nie potrafi wygrać uczciwie - Kolejny raz dali przykład nieuczciwości.
  Dobrze że powoli przegrywają na większości terenów Polski.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »