Informacje

21.04.2016 16:49 MJN i PIS jednym głosem n a seji rady

Awantura o reprywatyzację.
"Roszczenia mają charakter fikcyjny"

SERWISY:


Bierność, brak sumienności i należytej jawności - to główne zarzuty opozycyjnych radnych wobec władz Warszawy w związku z procesem reprywatyzacji. PiS, SLD i MJN mówią w tej sprawie jednym głosem.

Na czwartkowej sesji rady miasta opozycja zaproponowała przyjęcie uchwały, która ostro krytykuje postępowanie władz Warszawy w sprawie roszczeń reprywatyzacyjnych.

"Jest to proces nietransparentny, bez należytej dbałości o interes publiczny i bez należytej kontroli społecznej" - przekonują wspólnie radni PiS, działacze Miasto Jest Nasze i radni niezależni: Piotr Guział, Paulina Piechna-Więckiewicz i Waldemar Marszałek.

"Bierność i fikcja w sprawie reprywatyzacji"

Opozycja zarzuca władzom miasta bierność i brak wnikliwej weryfikacji dokumentów opisujących stan nieruchomości, które są przeznaczone do zwrotu (m.in. umów indeminizacyjnych i obciążeń kredytowych). Skarżą się też, że informacje o roszczeniach udostępniane są lokatorom i opinii publicznej zdecydowanie zbyt późno.

"Wszystko to sprawia, że za uzasadnione należy uznać podejrzenia, że część roszczeń reprywatyzacyjnych ma charakter całkowicie fikcyjny" - przekonują w swoim stanowisku.

"Należy zwrócić też uwagę, że proces zaspokajania roszczeń poprzez oddawanie zamieszkanych budynków jest bardzo dolegliwy społecznie - dla wielu lokatorów reprywatyzowanych budynków jest to wręcz osobistą tragedią. Działania miasta by zmniejszyć te dolegliwości należy ocenić jako dalece niewystarczające" - piszą wspólnie.

Wątpliwości opozycji budzi również fakt, że dyrektor miejskiego Biura Gospodarki Nieruchomościami Marcin Bajko nie składa oświadczeń majątkowych. "Formalnie nie podpisuje decyzji zwrotowych, choć realnie bierze udział w ich podejmowaniu". Opozycja pyta – dlaczego nie ma tych oświadczeń i przekonuje, że dyrektor Bajko powinien być wzorem transparentności.

"W chwili obecnej sposób i mechanizmy obsługi roszczeń przez m.st. Warszawa powinien być przedmiotem wnikliwej kontroli upoważnionych organów władzy państwowej jak również odpowiednich służb" - podsumowują w swoim stanowisku.

Spór o boisko

Jako przykład niekompetencji władz stolicy opozycja podaje nieprawidłowości związane ze zwrotem boiska przy ul. Foksal. Miasto chciało oddać teren, za które wypłacono już część odszkodowań (sprawę opisywaliśmy dokładnie na tvnwarszawa.pl).

Wiceprezydent Jarosław Jóźwiak odpowiada, że oskarżenia PiS i aktywistów są zupełnie niesłuszne. - Przypomnę, że to miasto zachowało przy tej sprawie wszelkie procedury i wszczęło alarm. To my zwróciliśmy uwagę na umowy indeminizacyjne i napisaliśmy do ministra skarbu z prośbą o wyjaśnienie tej sprawy, zawieszając postępowanie zwrotowe. Nie rozumiem więc, kto i dlaczego chce nabić sobie w tej sprawie kapitał polityczny – zastanawia się w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

"Niech PiS zaapeluje o władz państwa"

Prezydent podkreślił też, że jeśli warszawskie PiS chce pomóc w procesie reprywatyzacji w stolicy, powinno uczynić trzy rzeczy.

– Po pierwsze zaapelować do prezydenta Dudy o wycofanie z Trybunału Konstytucyjnego małej ustawy reprywatyzacyjnej, która m.in. ogranicza handel roszczeniami. Po drugie, powinni zaapelować aby pani premier Beaty Szydło, aby rząd rozpoczął pracę nad kompleksową ustawą reprywatyzacyjną, na którą warszawiacy czekają. Po trzecie w końcu, niech zaapelują do ministra skarbu, aby wypłacił Warszawie 200 mln zł odszkodowania, które wstrzymano, o czym dyskutowaliśmy na ostatniej sesji – tłumaczy.

Bajko: Proste sprawy się skończyły

Do stanowiska opozycji odniósł się też sam dyrektor BGN Marcin Bajko. - Reprywatyzacja w Warszawie toczy się od lat. Był taki rok, że nawet prezydent Kaczyński musiał podpisać około 40 decyzji zwrotowych. Nie można tego zatrzymać. Orzecznictwo mówi jasno: macie obowiązek zwracać. To nie jest kwestia naszego wyboru – mówił w rozmowie z dziennikarzami.

Przyznał, że reprywatyzacja jest problematyczna, zwłaszcza że stosunkowo proste sprawy zwrotowe, takie jak oddanie podwórka lub kawałka parku, już się zakończyły. - To aż tak ludziom nie przeszkadzało. Teraz niestety są sprawy trudniejsze: budynki zamieszkałe przez lokatorów, boiska szkolne lub same szkoły. Prezydent miasta, niezależnie który i w którym roku jest organem zobowiązanym do rozpatrywania wniosków dekretowych – mówi i dodaje, że klucz do rozwiązania tej sprawy leży po stronie parlamentu.

PO odsuwa stanowisko opozycji

Ostatecznie, po kilkugodzinnej burzliwej dyskusji, Rada Warszawy głosami PO nie przyjęła stanowiska opozycji. Wprowadziła za to swoje, w którym apeluje o rozważenie wycofania małej ustawy reprywatyzacyjnej z TK i rozpoczęcie prac nad nową ustawą.

- Dekret Bieruta był aktem prawa krajowego, nie miejscowego, a Warszawa ponosi skutki tego dekretu do dziś – powiedziała Zofia Trębicka (PO).

- Takie stanowisko powinno zostać zgłoszone 9 lat temu, a nie teraz. Mieliście kilka lat na to, aby walczyć z reprywatyzacją, nie zrobiliście nic. Teraz chcecie aby wasze błędy naprawiał nowy rząd, to śmieszne – odniósł się do stanowiska radny Dariusz Figura z PiS. - Proces reprywatyzacji nie jest w Warszawie transparentnie zarządzany. Do tego powinien być powołany specjalny zespół kontrolny, który przeanalizuje najbardziej kontrowersyjne przypadki – dodał Piotr Guział.

Karolina Wiśniewska

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2017 22:38 ~nina

  Dekret Bieruta był krzywdzący, ale dzięki niemu odbudowano Warszawę. To mniejsze zło, bo jedni tracili tylko majątki, a inni tylko życie. Rzekomi spadkobiercy niech się do Niemców zwrócą po odszkodowania. Z historią się nie dyskutuje. Dość tego, że kolejne pokolenia spłacają straty wojenne. Zwłaszcza, że tylko promil tych transakcji jest uczciwy i zwrot rzeczywiście się należy.

 • Dekret

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2016 23:34 ~Dekret

  Miro~Miro

  A po kiego ta reprywatyzacja? Bierut zrobił dekret żeby miasto mogło się rozwijać. I rozwija się. Właściciele czy ich potomkowie wytrzymali bez tych placów czy kamienic 50 lat? Wytrzymali! To niech dalej tak zostanie jak jest bo jest dobrze.

  Wytrzymali, bo nie widzieli sensu w kopaniu się z koniem. Teraz ten koń zdechł, jak Araby w Janowie Podlaskim, więc widzą szansę odzyskania swojej własności.

 • Bez

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2016 21:50 ~Bez

  Złodziej złodzieja złodziejowi złodzieje tyle w tym temacie o złodziejach z roszczeniami

 • Miro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2016 21:04 ~Miro

  Sprawiedliwie będzie podział proporcjonalny dla wszystkich ubiegających się o zwroty reprywatyzacyjne a nie dla Wybranych aż do całkowitego zaspokojenia roszczeń.

 • asia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2016 20:52 ~asia

  do Mira , a po to ,że jak moja rodzina była właścicielami to jakies patałachy nie miały prawa jej tego zabierać...najbardziej krzycza ci, którym nic się nie należy ....

 • stefan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2016 20:18 ~stefan

  zabrali mu pole pod nowym dworem oddaja równowartość kamienicy w srodku warszawy. pomijajac fakt że ta reprywatyczacja to w większości po prostu mafijne układy, to wartości niektórych działek kiedyś a teraz to przepaść. a żydki poradzą sobie i bez tych działek ;)

 • Miro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2016 18:24 ~Miro

  A po kiego ta reprywatyzacja? Bierut zrobił dekret żeby miasto mogło się rozwijać. I rozwija się. Właściciele czy ich potomkowie wytrzymali bez tych placów czy kamienic 50 lat? Wytrzymali! To niech dalej tak zostanie jak jest bo jest dobrze.

 • t2q542

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2016 17:16 ~t2q542

  Może czas, aby CBA się wykazało...

 • archi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2016 17:14 ~archi

  Dziewczynki i chłopcy postraszą się CBA i CBŚ, nawtykają sobie a plany do uchwalenia poczekają. Na tej sesji miały być trzy ale, jak widać polityka jest ważniejsza.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »