Informacje

21.02.2019 20:15 PROTEST MIESZKAŃCÓW I AKTYWISTÓW

Awantura o park Żeromskiego:
miasto chce go zamykać na noc

SERWISY:

W Parku Żeromskiego szykują się zmiany, które już oburzyły mieszkańców Żoliborza. Zamykanie bram na noc i nowy konkurs na najemcę Prochowni Północnej mogą oznaczać, że zniknie miejsce, które zdążyło dorobić się sporego grona stałych bywalców.

Konkurs na dzierżawę Prochowni Północnej został ogłoszony kilka dni temu. Zarząd Zieleni szuka najemcy, który przez trzy lata będzie prowadził tam lokal gastronomiczny, zajmujący się też organizacją imprez kulturalnych i edukacyjnych.

Przy okazji urzędnicy poinformowali, że rozważają zamykanie parku Żeromskiego na noc - w okresie letnim między północą a godziną 6, a poza sezonem między 22 a 6. "Zielone serce Żoliborza jest nieduże (4,7 ha) i ostatnio bardzo przeciążone" - czytamy w poście Zarządu Zieleni na Facebooku. Jako przykłady podano zadeptywanie skarp i zieleni, a także dewastację parku w godzinach nocnych.

"Po przedstawieniu harmonogramu wydarzeń będziemy dostosowywać zamykanie do godzin, w których zostaną zaplanowane. Jeśli zdecydujemy się na wdrażanie tych zmian, na pewno będziemy robić to stopniowo i po uzgodnieniach z użytkownikami parku i sąsiadami" - zapowiada Zarząd Zieleni.

"Skandaliczny pomysł"

Mimo zapewnień że decyzja zostanie skonsultowana z mieszkańcami Żoliborza, informacja wywołała spore poruszenie. Dyskusja rozgorzała na Facebooku pod postami na stronie Żoliborz Oficerski. Pośród komentarzy najgłośniej wybrzmiewają trzy kwestie. Pierwszą jest oczywiście celowość zamykania samego parku na noc i ograniczania dostępu mieszkańców, którzy nie tylko chętnie spędzają w nim czas, ale też korzystają, by skrócić sobie drogę do metra.

Wielu osobom nie podoba się również to, że ogłoszenie konkursu może położyć kres działalności Prochowni, czyli restauracji dzierżawiącej obecnie budynek wystawiony w konkursie. Miejsce znane jest z organizowania kina letniego, koncertów i innych plenerowych wydarzeń.

"To skandaliczny pomysł. Właścicielce kawiarni Prochownia udało się stworzyć miejsce, które ożywiło Park Żeromskiego, pięknie wpisało się w klimat Żoliborza, i które rewelacyjnie integruje mieszkańców dzielnicy. Nie można nam tego zabrać" - napisał jeden z komentujących.

W sieci pojawiła się też petycja przeciwko zmianie dzierżawcy. Wiele osób deklaruje, że "stoi murem za Prochownią". Aktywiści kilku lokalnych stowarzyszeń skierowali też pismo w tej sprawie do urzędu dzielnicy i Zarządu Zieleni. "Wysoko oceniamy działania Prochowni i w związku z tym postulujemy rezygnację z procedury konkursowej. Proponujemy przedłużenie umowy, a jeśli konieczne są renegocjacje z dotychczasowym najemcą, to chcemy w tych renegocjacjach wziąć udział" - zaznaczają we wpisie na profilu Żoliborz Oficerski.

Co dalej z Prochownią?

- Nie rozumiem, dlaczego tak mnie potraktowano. Czemu Zarząd Zieleni bez podania przyczyny nie przedłużył z nami umowy najmu nieruchomości? A następnie rozpisał konkurs pomimo tego, że po opublikowaniu wykazu nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy nie wpłynęła żadna inna oferta? – komentuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Marianna Zjawińska, właścicielka restauracji.

Zgodnie z przepisami, jeśli jedynym zainteresowanym jest dotychczasowy dzierżawca, można odstąpić od konkursu, przystąpić do negocjacji i przedłużenia z nim umowy.

-  Nie boję się przejrzystego i transparentnego konkursu. Uważam jednak, że były argumenty, żeby przedłużyć z nami umowę dzierżawy i widzę negatywne skutki warunków konkursu rozpisanego przez Zarząd Zieleni, które wpłyną na kulturalne życie całej dzielnicy – zaznacza Zjawińska.

Obawia się, że nawet jeśli jej oferta okaże się zwycięska, Prochownia może nie być już takim samym miejscem. - W regulaminie konkursu jest zapis o zamykaniu parku na noc i zakazie organizowania kina letniego. Jest też zapis o tym, że Zarząd Zieleni jedynie dopuszcza możliwość wydzierżawienia ogródka, a do tego sześć razy mniejszego niż ten, który dzierżawiliśmy dotychczas. Te warunki wykluczają istnienie Prochowni w takiej formie, jaką wszyscy znamy – tłumaczy właścicielka restauracji.

Dotąd restauracja mogła korzystać z terenu o powierzchni około 700 metrów kwadratowych. Na nowych warunkach obszar ten może zmniejszyć się nawet do 170 m kw. Oznacza to, że oprócz kina plenerowego nie będzie można urządzać koncertów, potańcówek czy innych wydarzeń na powietrzu. Mniej będzie też miejsca, w którym można napić się alkoholu.

"Przyszły plan, a nie decyzja"

Na dyskusję wywołaną na Facebooku zareagował Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni. "Żadnej wojny, żadnego skandalu ani złej woli nie chcemy i nie mamy. Zakończyła się umowa" - napisał w odpowiedzi na zarzuty mieszkańców.

Dodał, że park Żeromskiego to ważne miejsce na mapie Żoliborza, a publiczny konkurs jest najbardziej transparentnym i dostępnym sposobem rozstrzygnięcia kwestii przyszłości Prochowni Północnej. "Dotychczasowy najemca też może złożyć. Myślę że złoży. Ciągłość działania prochowni zostanie zachowana" - napisał Piwowarski.

Odnosząc się do pomysłu zamykania parku Żeromskiego na noc, Piwowarski podkreślił, że jest to "przyszły plan, a nie decyzja". Zapewnił też, że zostanie ona poprzedzona konsultacjami społecznymi.

Dyrektor Zarządu Zieleni napisał też, dlaczego w regulaminie konkursu pojawił się zapis dotyczący zakazu organizacji kina plenerowego. "Generowało sporo skarg i zniszczeń i ograniczenie to wynika z rekomendacji ogrodnika parku" - wyjaśnił.

Dzielnica nie chciała oddać parku

W tej sprawie stanowisko zajęli też żoliborscy radni. Podczas środowej sesji jednogłośnie przyjęli uchwałę, w której wyrażają "głębokie zaniepokojenie odnośnie do konkursu i warunków postawionych potencjalnym najemcom w zakresie funkcjonowania oferty kulturalnej tego miejsca".

Radni chcieliby unieważnienia konkursu i przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami i władzami dzielnicy. Chodzi o to, by mieli realny wpływ na funkcjonowanie parku i znajdujących się na jego terenie obiektów.

Stanowisko zwraca uwagę na trzeci problem. Jeszcze w poprzedniej kadencji żoliborscy radni protestowali przeciwko przejęciu parku Żeromskiego przez Zarząd Zieleni. - Przeciwko przejęciu parku przez scentralizowaną miejską strukturę protestowali radni wszystkich opcji. Do jego przejęcia doszło, gdy dzielnicy udało się zdobyć dotację unijną na rewitalizację parku. Zarząd Zieleni zabrał park. Rewitalizacji do tej pory nie było – mówi Donata Rapacka, radna ze stowarzyszenia Żoliborzan.

Dodaje też, że gdy dzielnica straciła zarząd nad parkiem, analogiczna sytuacja spotkała Fundację "Dziecko i Sztuka", która od lat zajmowała budynek Prochowni Południowej, a wcześniej wiele lat działała w pobliskim forcie.

Klaudia Kamieniarz/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • anty_błazen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2019 14:13 ~anty_błazen

  aaa~aaa

  Po drugie, park nie powinien byc zamykany na noc. Od urodzenia pamietam, ze byl otwarty cala dobe, bez ogrodzenia. Ilez tam imprez bylo, ilez wspomnien:)

  I właśnie dlatego trzeba go zamykać na noc, żeby nie było imprez i przykrych wspomnień.


  To ile ty masz lat? 10? Park był zamykany na noc po rewitalizacji. Był tam nawet stróż nocny.

 • Monia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2019 14:05 ~Monia

  aaaa~aaaa

  A czy poparcie żoliborskiej rady dla pozostawienia dotychczasowego dzierżawcy prochowni ma jakiś związek z tym że dzierżawca to rodzina jednej z radnych?


  Jeśli nawet to co? To serce Żoliborza i najlepsza miejscówka nie tylko dla ludzi z dzielnicy. Ludzie z całej Warszawy przyjeżdżają do Prochowni

 • Ja z Żoliborza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2019 13:48 ~Ja z Żoliborza

  Park Żeromskiego założono przed wojną jako oazę zieleni i miejsce wypoczynku dla okolicznych mieszkańców. Nie przewidziano tam żadnych punktów gastronomicznych, a stare budynki pozostałe po carskim garnizonie stanowiły tylko ozdobę otoczenia, a nie knajpy, ani miejsca imprez. W okolicy były inne lokale gastronomiczne, n.p. tuż obok restauracja przy Placu Wilsona, dziś zamknięta z braku klientów.Park powinien być przywrócony do przedwojennej postaci i pełnić wyłącznie miejsce relaksu dla mieszkańców.

 • Tss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2019 13:38 ~Tss
  roman~roman

  zróbcie skansen a my was z przyjemnością wyślemy na księżyc tylko podpiszcie się z imienia i nazwiska pod pomysłem a nie zarząd zieleni
  jan~jan

  Nie masz gdzie spać, że potrzebujesz, żeby w nocy był otwarty? Czy tak bardzo liczysz na dewastatorów, żeby trzeba było pieniąchy ładować w naprawy ławek itd?
  Tss~Tss


  Może nie każdy chodzi spać z kurami? Czy czymś nadzwyczajnym jest spacer o 23 czy 00 ?

  Egzotyka~Egzotyka

  Lubisz nocne spacery po terenie pełnym nietrzeźwych meneli ? Rzeczywiście, jest to pewna egzotyka, ale niesie ze sobą ryzyko dostania w dziób.


  A jak często widzisz ich w takich godzinach i czy faktycznie stanowią zagrożenie? Nic tam specjalnie sie nie dzieje w takich godzinach. To tylko wyobrazenie ludzi ktorzy boja sie wyjsc z domu.

 • Ogród Jordanowski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2019 13:27 ~Ogród Jordanowski


  Zgadzam sie co do 1 i 2, ale 3 - absolutnie nie. Nie potrzeba tutaj takich organizacji. To ma byc miejsce dla wszystkich, bez wyjatku.


  Mick~Mick

  Po pierwsze zrobiono z tego parku plac zabaw dla polowy warszawy. Powinni usunac plac zabaw bo do nieczego nie jest potrzebny mieszkancom.

  Po drugie, park nie powinien byc zamykany na noc. Od urodzenia pamietam, ze byl otwarty cala dobe, bez ogrodzenia. Ilez tam imprez bylo, ilez wspomnien:)

  Po trzecie. Obecny zarzadca Prochowni nie wywiazuje sie najlepiej. Moim zdaniem ten teren powinien zostac udostepniony Milosc Nie Wyklucza do realizacji celow zawartych w nowo przyjetej karcie LGBT+. Inaczej, na placowke dostana jakies obrapane, obskorne lochy na powislu.
  JR_81~JR_81  Masz rację, Żoliborz to stara dzielnica i dzieci w niej mało. Gdyby ktoś czuł nieodpartą potrzebę zabawy na powietrzu w dzielnicy Żoliborz, to bardzo blisko, vis a vis kościoła Św. Stanisława Kostki jest spory ogród Jordanowski ze wszystkimi urządzeniami potrzebnymi do zabawy, a bez zabytkowych obiektów i zieleni do zdeptania.

 • gaga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2019 13:20 ~gaga

  aaa~aaa

  Po drugie, park nie powinien byc zamykany na noc. Od urodzenia pamietam, ze byl otwarty cala dobe, bez ogrodzenia. Ilez tam imprez bylo, ilez wspomnien:)

  I właśnie dlatego trzeba go zamykać na noc, żeby nie było imprez i przykrych wspomnień.

  wolę, zeby imprezy i wrzaski były w parku niż pod domami na osiedlu.

 • ehrherre

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2019 13:15 ~ehrherre


  rostme~rostme

  kolejne obietnice czaskowskiego spełniane. W nocy będa miały wstęp do parkow tylko osoby z kartą lgbtplus
  hahahahhahahahaha~hahahahhahahahaha


  Żebyś się nie zdziwił. Od dłuższego czasu wiadomo, że zaprzyjaźniona z "Czaskowskim" organizacja, powiedzmy mocno lewicowa, a prowadzona przez osoby aktywne w grupach LGBT+ ma apetyt na ten lokal.
  A zamknięcie parku też im jest na rękę, bo nie będzie dotyczyło imprez. Wiec summa summarum będą mieli cały zamknięty park dla siebie kiedy będą imprezy cykliczne.  To chyba "miłość nie wyklucza" czy podobne coś.

 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2019 13:13 ~aaa

  Po drugie, park nie powinien byc zamykany na noc. Od urodzenia pamietam, ze byl otwarty cala dobe, bez ogrodzenia. Ilez tam imprez bylo, ilez wspomnien:)

  I właśnie dlatego trzeba go zamykać na noc, żeby nie było imprez i przykrych wspomnień.

 • Felek Zdankiewicz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2019 12:20 ~Felek Zdankiewicz

  A ja proponuję zróbmy w Warszawie parki zamykane 24 na dobę. Będziemy je podziwiać zza ogrodzenia, ale za to będzie gwarancja ciszy i porządku.

 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2019 12:06 ~aaaa

  A czy poparcie żoliborskiej rady dla pozostawienia dotychczasowego dzierżawcy prochowni ma jakiś związek z tym że dzierżawca to rodzina jednej z radnych?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »