Informacje

03.04.2017 21:43 RADA DZIELNICY

Awantura o market na Kabatach.
"Nie damy się przeKABACIĆ"

SERWISY:

Ponad setka mieszkańców ostro zaprotestowała w poniedziałek przeciwko rozbudowie supermarketu na Kabatach. Inwestor co prawda pojawił się na spotkaniu, ale... nie odpowiedział na żadne pytanie.

O planach rozbudowy Tesco na Kabatach pisaliśmy już na tvnwarszawa.pl. Inwestor złożył w mieście trzeci wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. W poniedziałek na posiedzeniu komisji architektury i ochrony środowiska rady dzielnicy ze szczegółami mieli zapoznać się radni i mieszkańcy.

Ci ostatni tłumnie stawili się w ursynowskim ratuszu i od razu przeszli do protestowania. Zaczął prezes spółdzielni SAM 81 Ryszard Rak. - Dawka czyni truciznę. Jeden mały sklep nie przeszkadza nikomu, ale skala przedsięwzięcia, którą proponuje inwestor, przekracza możliwości. Przypominam, że Tesco nie kupiło 1,5 ha - kupiło 4 ha, czyli ogromny teren do inwestowania - komentował.

Punktował, że prezentowany jeszcze w 2014 roku projekt nie pasował do sąsiadujących z marketem budynków. Inwestor chciał bowiem zamienić istniejący blaszak w centrum handlowe porównywalne z Galerią Mokotów: prawie 133 tysiące metrów kwadratowych i prawie 30 metrów wysokości.

Po nim mówić  miał przedstawiciel Tesco. Przewodniczący komisji Krystian Malesa (PO) poprosił Zbigniewa Stockiego o informację dotyczącą raportu środowiskowego. Ten nie odpowiedział. Poprosił za to o pytania.

Ręce poszły więc w górę. - Co wy nam chcecie robić? Bałagan?! Żebyśmy się stąd wynieśli?! -załamywał ręce mieszkaniec Kabat Andrzej Wersołowski.

- Nie wyobrażam sobie takiego molochu! - mówiła kolejna ursynowianka.

- Spotykajmy się! Rozmawiajmy o tym! Bo u nas będzie syf i brud. Nie dajmy się przekabacić! - mobilizował inny mieszkaniec. I przypominał, mieszkańcy sąsiedniego Wilanowa też nie chcą u siebie równie wielkiej galerii.

"Wszystko jest w raporcie"

Między tymi emocjonalnymi wypowiedziami padały też bardziej konkretne pytania o hałas, zanieczyszczenia powietrza, lokalny handel i parking P+R. Mieszkańcy chcieli też dowiedzieć się, jakie są różnice między nowym projektem, a tym z 2014 roku. - Kabaty są miejscem spokojnym, które żyje własnym życiem. Co się stanie z lokalnymi sklepami? One po prostu nie wytrzymają! – wytykał Maciej Antosiuk, sąsiad inwestycji.

Gdy mieszkańcy wyartykułowali już swoje obawy, przyszedł czas na odpowiedzi. Żaden z trzech pełnomocników Tesco nie kwapił się jednak do dyskusji. Zbigniew Stocki (współautor raportu środowiskowego, koordynator projektu) po raz drugi uchylił się od odpowiedzi. Nie przygotował prezentacji, nie notował pytań, nie zaprezentował projektu. Na koniec podszedł tylko do mównicy i powiedział: - Wszystko jest w raporcie. Proponuję, aby wysłać pytania do urzędu miasta.

Sam dokument jest jednak... niedostępny dla mieszkańców.

Ci nie kryli oburzenia. "To kpiny!", "Śmiech, nie podejście do ludzi", "Inwestor ma nas gdzieś", "Mamy powtórkę z rozrywki" - to najłagodniejsze komentarze, jakimi odpowiedzieli.

Niezadowolenia nie kryli też radni, których inwestor potraktował w ten samo sposób. - Czy na dachu galerii będzie ogród? - dopytywał radny Malesa. - Nie wiem, nie pamiętam - odpowiadał przedstawiciel inwestora.

Radni za zmianą planu

- To jest właśnie podejście do mieszkańców - podsumowała radna Goretta Szymańska (Nasz Ursynów). I dodała: - Ta działka to bardzo łakomy kąsek. Kabaty, Ursynów plus Tesco. Naszą jedyną szansą jest skłonienie miasta do zmiany planu miejscowego.

I właśnie takie stanowisko przyjęła komisja. Radni chcą, by rada dzielnicy zwróciła się do Rady Warszawy o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. "Powinien posiadać między innymi mniejszą intensywność zabudowy, zmienioną ze współczynnika 1,5 do 0,7 – 0,5"- czytamy w komunikacie.

Z kolei wiceburmistrz Ursynowa Piotr Zalewski poinformował, że biuro ochrony środowiska rozpoczęło rozpatrywanie raportu środowiskowego. - Mamy informacje, że prawdopodobnie inwestor będzie musiał wyjaśnić kilka kwestii. Później raport trafi do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska - zapowiedział.

W tym miejscu ma powstać galeria handlowa:


Klaudia Ziółkowska

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2017 11:00 ~ola

  Od strony wschodniej HIT-u obecnie TESCO wcześniej były budynki mieszkalne i ci co kupili w nich w mieszkania zostali oszukani, bo jakby wiedzieli, że przy oknach będzie market to nie kupiliby tych mieszkań. Spółdzielnie tych ludzi oszukały. Ciekawe, kto z komentujących chciałby za oknem mieć market? Z marketem wiąże się m.in. hałas i śmierdzące wyziewy. Kto ode mnie kupi takie mieszkanie po normalnej cenie? Wstyd mi za nieprzemyślane komentarze ludzi którzy przy tym markecie nie mieszkają.

 • ala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2017 10:44 ~ala

  Mieszkam w budynku mieszkalnym blisko TESCO. Kupowałam mieszkanie w SAM-81 i nikt nie powiedział, mi że przed oknami będę miała market. Dopiero jak zaczęli budować TESCO to w Spółdzielni powiedziano mi, że jak by ludzie wiedzieli o tej budowie to nikt nie kupiłby od nich mieszkania.Większość osób, która tu komentuje nie mieszka blisko TESCO i ją ta bliskość "nie boli".
  Odnośnie Galerii MOKOTÓW to jest ona usytuowana dość daleko od budynków mieszkalnych i tam nie ma protestów.
  Również w Wilanowie ludzie domagają się swoich praw.

 • Hobbit

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2017 21:19 ~Hobbit

  Ej zaczyna być ciekawie,
  Metro Kabaty - galeria z artykułu,
  Metro Natolin - Galeria Ursynów
  Metro Imielin - na szczęście tylko Multikino
  Metro Stokłosy - KEN center I Kangurek
  Metro Ursynów - Jeszcze chwilowo cisza
  Metro Służew - Land
  Metro Wilanowska - Już budują + Galeria Mokotów powiedzmy.

 • Marianna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2017 14:14 ~Marianna

  Drodzy zwolennicy galerii na Kabatach z innych dzielnic. Owszem, jeździmy do innych dzielnic na zakupy i w zamian zapraszamy Was na spacer po Lesie Kabackim, na obiad w naszych barach i restauracjach. Na zakupy na nasz "bazarek", na lody w lodziarniach. Przyjeżdżajcie dopóki możecie.

 • Private

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2017 11:58 ~Private

  taka prawda~taka prawda

  Mam wrażenie, że ta "setka osób" to po prostu właściciele pobliskich sklepów, którzy chcą pozbyć się konkurencji. Jak to możliwe, że na tak dużych Kabatach nie ma żadnego konkretnego centrum handlowego? To jest jakiś żart chyba...


  Właścicieli pobliskich sklepów? Uśmiałem się. Byłeś tam kiedyś? Obejdź obecny blaszak wokoło, wyobraź sobie zabudowę od płotu do płotu na 28m i dopiero wtedy podziel wrażeniami. Zadanie może jednak narazić cię na duże nieprzyjemności jeśli należysz do tych, którzy spacerują jedynie po galeriach a świeże powietrze ich brzydzi, wtedy googlemaps pomoże.

 • Nermal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2017 11:46 ~Nermal

  Olka~Olka

  Galeria jest wskazana. Dlaczego setka sflustrowanych mieszkańców która chce pozostawienia obrzydliwego blaszaka ma decydowac za 15 tys mieszkańców? Przecież zdecydowana większość chce ładnego budynku, galeri, miejsca gdzie mozna spędzic czas i zrobić zakupy. Tak muszą jeździć przez cały ursynów, a tak będa mieli pod nosem więc odwrotnie - ruch będzie dla wszystkich mnijszy. Ale jak to w polsce.... kilkudziesięciu rowersów zwęża ulice powodując pernamentny korek i smog w mieście więc sklep to pikuś.... Głupota władz warszawy nie zna granic


  Jakoś nie wspierała Pani aktywnie owej inwestycji na spotkaniu. A to dlatego, że ludzie kupowali mieszkania na Kabatach aby spędzać czas na spacerach po lesie nie po galerii. Nie ma tam po prostu miejsca na 9 piętrowego molocha jeśli już ma być to mniejszy.

 • Nermal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2017 11:39 ~Nermal

  cyrk~cyrk

  Coraz więcej świętych krów w blokach, które oprotestowują wszystko. Chcieliby wciąż mieć jak u siebie na wsi - chałupa i wokół pole. Jest zaplanowana autostrada - nieważne, zbudujemy bloki i przesuwajcie autostradę, albo do tunelu z nią. Centrum handlowe? U nas nie, u sąsiada tak i my będziemy tam jeździć. My się ogrodzimy i nikomu nie pozwolimy przejść na skróty przez nasze podwórko. Tak zachowuje się napływ wiejski. Dziadek sprzedał ziemię ukradzioną w reformie rolnej, żeby wnuczki miały bloki w mieście.


  A Pan inwestor dlaczego w takim złym humorze dzisiaj? Ktoś inny kupił tą "ukradzioną ziemię" i Pan się na zakup nie załapał?

 • Nermal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2017 11:26 ~Nermal

  Miło widzieć tyle radosnych komentarzy przedstawicieli inwestora. Dobrego dnia życzę!

 • TomekM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2017 22:59 ~TomekM

  Kaśka, macie przecież galerie przy Klimczaka i Vogla, więc o co chodzi?

 • Dobre co

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2017 22:29 ~Dobre co

  Mmm~Mmm

  Ja się tam cieszę, że na większe zakupy wreszcie nie trzeba będzie do Galerii Mokotów jeździć.

  My wladcy Mordoru nie zgadzamy sie aby mieszkancy Kabat robili u nas zakupy w naszej Galerii. Niech sobie choduja swoje kartofle na balkonach.
  Koniecznie odciac im metro!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »