Informacje

18.02.2011 20:23 problem w Wiązownie

Awantura o centrum kultury

SERWISY:

 

Ponad dwuletnie starania o to, aby pozyskać pieniądze z funduszów europejskich na budowę centrum kultury w gminie Wiązowna wydawało się, że zostały zwieńczone sukcesem. Niestety, nagle okazało się, że inwestycja ma być wstrzymana, a zdobyte 6 mln zł z funduszy europejskich, mają być zwrócone.

Latem 2010 roku została podpisana umowa. Pieniądze trafiły do gminy, ruszyła budowa. Jesienią jednak odbyły się wybory samorządowe i nowa władza postanowiła zweryfikować wcześniejsze ustalenia. Na początku lutego radni zdecydowali, żeby w projekcie tegorocznego budżetu budowa centrum się nie znalazła. Władze zrezygnowały z dotacji 6 mln zł. Całość inwestycji to 10,5 mln, więc gmina miała dopłacić tylko 4,5 mln.

Mieszkańcy: chcemy centrum!

Mieszkańcy sytuacją są wzburzeni. Uważają, że centrum jest rzeczą niezbędną.

– Jestem radną z tej i poprzedniej kadencji. Wiem ile wysiłku poszło w zdobycie tych 6 mln zł. Mam nadzieję, że ci radni, którzy byli przeciw, przemyślą swoją decyzję jeszcze raz – mówi Renata Falińska, radna i mieszkanka Wiązowni. – Tak naprawdę nie wiem co się stało, że decyzja uległa zmianie. Mieszkańcy Glinianki chcą wybudowania ośrodka zdrowia, mieszkańcy Zakrętu chcą, żeby powstało przedszkole. Ale czy w związku z tym mamy się teraz ośmieszyć i oddawać te pozyskane 6 milionów? Dostaliśmy je w prezencie i musimy zagospodarować w odpowiedni sposób - dodaje.

- Takie zachowanie to fanaberia, strach, brak umiejętności w podjęciu tak dużej inwestycji i pracy – komentują mieszkańcy. – Potrzebujemy centrum kultury, bo nie mamy miejsca spotkań, gdzie nasze dzieci mogą przyjść i spełniać swoje zainteresowania – dodają.

Co na to wójt?

- Spotkałam się z wicemarszałkiem Marcinem Kierwińskim, żeby przedstawić problem gminy – mówi Anna Bętkowska, wójt gminy Wiązowna. -Przemyśli on sytuację i ewentualne przedłużenie budowy centrum, żebyśmy mogli wyrobić się w terminach.

Jak twierdz wójt, marzenia ograniczają pieniądze. Czas realizacji tego projektu to tylko jeden sezon budowlany. – Reżim umowy wiążącej nas z zarządem województwa jest ogromny. Jeżeli nie zdążylibyśmy wybudować tego centrum w ustalonym terminie, to wszystkie uzyskane pieniądze musielibyśmy oddać – ostrzega.

Sytuacja swoje zakończenie znajdzie 28 lutego podczas sesji budżetowej rady gminy.

 

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

aq/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kaine-Glinianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.03.2011 12:51 ~Kaine-Glinianka

  Jeszcze odnośnie konsultacji społecznych. Nikt na tych konsultacjach ze strony GOK i inwestora nie potrafił odpowiedzieć na bardzo wydawałoby się proste pytania: Ile będzie faktycznie kosztowało WCK tj. z meblami, wykończeniem, nowatorskim ogrzewaniem no itp. i co najważniejsze ILE będzie kosztowało utrzymanie tego molocha. Ktoś musi przecież tam pracować (ile osób), ktoś musi sprzątać teren ,dbać o zieleń, konserwować sprzęt, ochraniać. Ci ludzie będą brali pensje(ile tego będzie?). Trzeba opłacać media:wodę, prąd itp. (ile to będzie kosztowało?) . Nie było odpowiedzi na te proste pytania. A ludzi to interesowało.Trudno więc się dziwić ,że są wątpliwości czy gminę oprócz wybudowania WCK będzie później stać na jego utrzymanie.Nie było żadnej analizy długoterminowej, kalkulacji, wyliczeń. Nie dziwcie się,że ludzie się boją tej inwestycji.

 • Zainteresowana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2011 22:49 ~Zainteresowana

  I dodam jeszcze, że na mój gust to bardziej nierzetelni okazali się dziennikarze niż ludzie, którzy "raczyli wziąć udział w konsultacjach". Gdzie podczas konsultacji byli członkowie WTK? To był dobry czas, żeby ciemny lud uświadamiać i przekonywać jedynie słusznej według nich idei.

 • Zainteresowana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2011 22:45 ~Zainteresowana

  Tak właśnie myślę: "poprzednia ekipa pewnie nie chciała sobie utrudniać życia NIEREALNĄ inwestycją".
  Bo ta inwestycja jest według mnie nierealna do zrealizowania. I najważniejsze - na dziś nie potrzebna. Naprawdę, chciałabym powiedzieć, że mi do szczęścia tylko WCK brakuje, ale brakuje mi znacznie więcej - drogi bez dziury, kanalizacji, wodociągu, wykończonych gminnych budynków, które niszczeją...

 • rolnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2011 21:20 ~rolnik

  Gwoli ścisłości - nieznaczna większość z 13% mieszkańców, którzy raczyli wziąć udział w konsultacjach, których rzetelność budzi poważne wątpliwości. To za mało żeby generalizować.
  A co do tego o czym pisze Zainteresowana, to poprzednia ekipa pewnie nie chciała sobie utrudniać życia nierealną inwestycją. Poprostu obecne władze są za słabe merytorycznie, żeby tę inwestycje pociągnąć i dlatego starają się ją zlikwidiwać.

 • Kaine-Glinianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2011 18:36 ~Kaine-Glinianka

  ZAINTERESOWANA napisała to o czym myśli większość mieszkańców gminy! (przynajmniej tak wynika z konsultacji społecznych -tych post factum). Niestety myślenie biznesowe a nie zdroworozsądkowe zapewne znowu wygra. W końcu jest do "łyknięcia" niezła kasa. Tak naprawdę interes społeczny tu się nie liczy. Każdy ze zwolenników budowy ma tu swój własny interes...i nie chodzi o dzieci czy seniorów którzy z WCK mieliby korzystać. Ja jestem PRZECIWNY budowie WCK. Niestety nie miałem fajnej koszulki z napisem w której mógłbym paradować na XXXI Półmaratonie Wiązowskim:)
  P.S. TVN Warszawa -dało ciała nie wysłuchując obydwóch stron "konfliktu".

 • zaintresowana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2011 10:27 ~zaintresowana

  Szkoda, że medium, do którego do tej pory miałam zaufanie wykazało się w tej sprawie brakiem dziennikarskiej rzetelności i nikt nie pofatygował się, żeby sprawdzić w czym tkwi problem.
  1. dla zadłużonej gminy Wiązowna kolejne 4.5 mln, które trzeba by pożyczyć, to nie jest "tylko 4,5 mln". To jest bardzo duża kwota, która wydana na cel budowy centrum kultury praktycznie blokuje wszystkie inne inwestycje.
  2. budowa nie ruszyła - nie było nawet przetargu na wykonawcę.
  3. WCK nie jest niezbędną inwestycją na dziś - w gminie nie ma kanalizacji, drogi są w fatalnym stanie. Istnieje Gminny Ośrodek Kultury, w którym ćwiczą zespoły muzyczne i taneczne. Faktem jest, że GOK znajduje się w starym budynku straży pożarnej, ale kto dokładnie przyjrzy się planom WCK, zobaczy, że np. sala do tańca jest mniejsza od tej, która jest teraz.
  4. budynek WCK to "moloch", który jest zaprojektowany bez konsultacji z mieszkańcami i bez konkursu na projekt - być może to spowodowało, że zaplanowanych jest w nim wiele nieprzydatnych sal, atrakcji.
  Na przykład ma mieć czytelnię - mało kto korzysta z biblioteki, nie mam pojęcia, kto będzie siedział w czytelni, oraz m.in. wielką salę kinową - wątpię, że ludzie wybiorą ofertę wiązowskiego kina, gdzie prawdopodobnie grane będą filmy sprzed kilku miesięcy (jak to jest np. w kinach w Józefowie czy Mińsku Mazowieckim).
  5. koszty utrzymania pokrywać będzie gmina. Bilans tych kosztów wyceniany przez urzędników na 15 tys. zł. miesięcznie jest niererealny - to jest duży obiekt z wieloma pracownikami.
  6. do obrony WCK zaangażowały się znane twarze, które mają być kojarzone z kulturą: p. Krakowska, p. Łaniewska, p. Górka czy p. Supron. To jasne, że dla nich znajdzie się w WCK miejsce, jeśli powstanie. Tylko czy ktoś będzie przychodził na ich występy, jeśli będą płatne? A przecież będą musiały być, bo z czegoś WCK musi się utrzymać. Już traz gmina dopłacała do tych występów.
  Mogłabym zrobić jeszcze dłuższą listę. Ale po co? I tak nikt o

 • bronekpoland

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2011 08:37 ~bronekpoland

  Ciekawy-wystarczy spojrzeć na mapkę u góry.Wiązowna jest obok Otwocka,20km od centrum W-wy.

 • Rosomak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2011 07:22 ~Rosomak

  Wiązowna jest wszędzie tam gdzie do walki o prawdę staje tłum kulturalnych serc ...

 • ms

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2011 02:21 ~ms

  aaaa... koło Zbójnej Górnej

 • LMS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2011 23:38 ~LMS

  Ciekawy - sprawdź w słowniku pod hasłem "ogół", może zobaczysz, jak się pisze "w ogóle".

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »