Informacje

02.06.2016 17:05 napisali skargę do Hanny Gronkiewicz-Waltz

Awantura o budżet na Ursynowie, interweniuje ratusz

SERWISY:

Są problemy z budżetem partycypacyjnym na Ursynowie. Mieszkańcy są oburzeni, że dzielnica "odstrzeliła" prawie połowę zgłoszonych projektów. Na skargę poszli do ratusza. Efekt? Kilkanaście odrzuconych wniosków udało się przywrócić.

Mieszkańcy Ursynowa w tym roku zgłosili 194 projekty do budżetu partycypacyjnego. Weryfikacji szczegółowej zostało poddanych 174 (pozostałe odpadły ze względów formalnych). W dzielnicy zawrzało, kiedy w połowie maja, urzędnicy poinformowali o liczbie odrzuconych projektów - aż 91 zgłoszonych przez mieszkańców zostało zweryfikowanych negatywnie - dzielnicowi urzędnicy uznali, że nie będą poddawane pod głosowanie.

"Brak profesjonalnego podejścia"

Zirytowani mieszkańcy o pomoc poprosili Hannę Gronkiewicz-Waltz.

"Budżet partycypacyjny to narzędzie, które angażuje mieszkańców w podejmowanie decyzji w samorządzie, integruje ich wokół ważnych dla nich spraw, poprawia relacje pomiędzy mieszkańcami a władzami samorządowymi. Odnosimy niestety wrażenie, że budżet partycypacyjny – mogłoby się wydawać jeden z największych Pani sukcesów jako prezydent Warszawy – coraz częściej zaczyna być traktowany instrumentalnie. Taki wniosek nasuwa się po naszych doświadczeniach i po zaobserwowaniu braku profesjonalnego podejścia do weryfikacji zgłoszonych projektów" - napisali w liście otwartym do prezydent Warszawy.

Ich zdaniem zespół ds. budżetu nie potrafił w klarowny sposób wskazać powodu odrzucenia projektu. Twierdzą, że kilka z projektów odrzuconych, ponieważ urzędnicy uznali, że nie mogą być zrealizowane, tymczasem z powodzeniem podobne pomysły zrealizowano w innych dzielnicach. Aktywiści narzekali też na komunikację z urzędnikami.

"Zwracamy się do Pani Prezydent o niezwłoczne wzmocnienie nadzoru Centrum Komunikacji Społecznej nad przebiegiem procesu budżetu partycypacyjnego na Ursynowie, a w szczególności nad procedurą rozpatrywania wniosków o ponowną weryfikację projektów od ich negatywnej oceny" - tłumaczyli w liście.

Ponowna weryfikacja przez miasto

27 maja zastępca prezydent Warszawy, Jarosław Jóźwiak, przedstawiciele Centrum Komunikacji Społecznej i burmistrz Ursynowa Robert Kempa spotkali się, aby porozmawiać o najbardziej kontrowersyjnych projektach.

"Przedstawiciele dzielnicy zobowiązali się do ponownej weryfikacji dziewięciu projektów oraz uzupełnienie uzasadnień negatywnej weryfikacji, które były niepewne lub niezrozumiałe. Wymienione zastrzeżenia zostały omówione podczas spotkania na konkretnych projektach" - odpowiedział w imieniu miasta Krzysztof Mikołajewski z Centrum Komunikacji Społecznej.

W rezultacie udało się uratować 14 wcześniej odrzuconych projektów.

97 projektów do wyboru

Czy oznacza, ze urzędnicy przyznali się do błędu? Rzeczniczka urzędu dzielnicy Bernadeta Włoch-Nagórny twierdzi, że sprawa jest bardziej skomplikowana.

- W wielu przypadkach projektodawcy nie zgadzali się wcześniej na zmiany. Kiedy projekt został odrzucony - zmieniali zdanie. Sporo osób nie wyrobiło się z terminem składania odpowiednich dokumentów, ale w odwołaniu już uzupełniali projekty o stosowne dokumenty. Dwa projekty początkowo zweryfikowaliśmy negatywnie, ponieważ dostaliśmy taki sygnał z jednego z miejskich biur, później autor nieco zweryfikował idee i udało się dojść do kompromisu - tłumaczy rzeczniczka urzędu.

Ostatecznie mieszkańcy będą mogli wybierać spośród 97 projektów: 12 na Zielonym Ursynowie, 22 na Ursynowie Wysokim Północnym, 17 na Ursynowie Wysokim Południowym oraz 46 w obszarze ogólnodzielnicowym. Głosowanie rozpocznie się 14 czerwca i potrwa 10 dni.

Zobacz również jak wyglądało spotkanie w sprawie zwężenia ul. Stryjeńskich:


kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2016 12:46 ~wawa

  qwerty~qwerty

  Jakby te lewaki z zielonego mazowsza nie próbowali wciskać wczesniej durnych projektów od których zaczeła się awantura na ursynowie, to by teraz tego nie było.
  A tak zrobili na cynamonowej najbardziej durny i niebezpieczny pas rowerowy jaki swiat widział, główną ulicę chcieli zwężać, aż ich mieszkańcy musieli pogonić, a do tego chcą KEN zwęzić i zrobić na nim...deptak!!!
  A teraz zdziwienie. Podziekujcie lewactwu.


  Dudy nie zawracaj. Wracaj na wieś.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2016 10:18 ~qwerty

  Jakby te lewaki z zielonego mazowsza nie próbowali wciskać wczesniej durnych projektów od których zaczeła się awantura na ursynowie, to by teraz tego nie było.
  A tak zrobili na cynamonowej najbardziej durny i niebezpieczny pas rowerowy jaki swiat widział, główną ulicę chcieli zwężać, aż ich mieszkańcy musieli pogonić, a do tego chcą KEN zwęzić i zrobić na nim...deptak!!!
  A teraz zdziwienie. Podziekujcie lewactwu.

 • tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2016 10:16 ~tomek

  zenada~zenada

  sorry ale psim obowiazkiem urzedników jest pomaganie w prawidłowym stworzeniu projektu a nie odrzucanie ich.. chyba sie komus cos pomerdało za zamiast starac sie zeby jak najwiecej projektów przyjac to odrzucaja bo w ciagu 3 dni nie było odpowiedzi od autora LOL proponuje w ramach budzetu zakupic młotki


  chyba właśnie tobie sie cos pomerdało skoro tak myslisz. to nie przedszkole. troche odpowiedzialności. wymagasz od urzędnika, wymagaj od siebie

 • speedo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2016 09:30 ~speedo

  A co z torem żużlowym na Ursynowie? To był jedyny sensowny projekt ze zgłoszonych i też go uwalili???

 • Koniec Pierdzi Stołków

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2016 07:43 ~Koniec…

  - najbardziej w tym całym budziecie denerwuje mnie to że skoro ktoś zgłasza projekt to w pierwszej kolejności powinien mieć możliwość realizacji tego projektu skoro inni tak zdecydowali żeby to robić
  - a nie weź tu wymyślaj na co pójdą pieniądze z rozdawnictwa społecznego, a potem jaśnie wielmoży pan z wybranej rasy panów urzędasów rozpisze jakąś makulaturę gdzie i tak wygra firma która najwięcej posmaruję czy to w kasie czy to w tzw przysługach
  - a potem i tak robią to ci sami ludzie którzy wyciągają grube miliony na innych zleceniach z urzędniczego pierdzącego stołka

 • Leon Ziarenko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2016 06:56 ~Leon Ziarenko

  Hanka oddawaj turkawkę bo zorganizuję protest doniczkowy i obstawimy cały ratusz doniczkami

 • Turek iKawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2016 06:46 ~Turek iKawka

  Hanka oddaj Turkawkę na Białołęce nie bądź bżdziągwą

 • wela

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2016 22:42 ~wela

  Budżet Partycypacji miał być dla zwykłych ludzi a jest sposobem na walkę wręcz opozycji z rządzącymi.

 • Olek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2016 22:00 ~Olek

  A niby dlaczego w nocy ktoś miałby parkować pod urzędem? Nikt tam raczej w tych godzinach niczego nie załatwia. A potem taki jeden z drugim stoją cały czas na ty,m parkingu i jak przyjedzie się załatwić sprawę w urzędzie to nie ma gdzie zaparkować.

 • dadasda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2016 20:49 ~dadasda

  Niech te jełopy zaczną od przywrócenia możliwości parkowania na parkingu urzędu w nocy i w weekendy. Wszystko przeciwko mieszkańcom.aaa i niech zrobią porządek z ronsonem i jego zaopatrzeniowcami blokującymi parking i wjazd na osiedle.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »