Informacje

12.05.2016 15:15 kontrowersyjny zwrot działki

Awantura na radzie miasta.
"Zabieracie nam nasze pieniądze!"

SERWISY:

Na sesji rady miasta władze Warszawy tłumaczyły się ze zwrotu działki na placu Defilad. Jednocześnie protestowali aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, partii Razem i komitetu lokatorów. - Zabieracie nam nasze pieniądze, gdzie jest pani prezydent, gdzie są radni Platformy? - pytali.

Sprawa dotyczy kontrowersyjnego zwrotu działki obok placu Defilad. Dziennikarze "Gazety Stołecznej" ustalili, że miasto oddało w 2012 roku cenną działkę w sercu Warszawy, choć miało podstawy, by tego nie robić. Właścicielem znacznej części gruntów był bowiem obywatel Danii, a Dania to jedno z państw, którym Polska Ludowa wypłaciła odszkodowania związane z tzw. dekretem Bieruta.

Na czwartkowej sesji ratusz tłumaczył się z kontrowersyjnej transakcji. Stanowisko władz miasta przedstawili wiceszef Biura Gospodarki Nieruchomościami Jerzy Mrygoń i wiceprezydent Jarosław Jóźwiak.

"Chcemy odpowiedzialności urzędników"

Na sali pojawili się też aktywiści i lokatorzy. - Przynieśliśmy walki do malowania i walki kuchenne, które prezentują nieprawidłowości związane z reprywatyzacją, które dzieją się w warszawskim ratuszu. Domagamy się odpowiedzialności urzędników, którzy narazili skarb miasta na ogromne straty - powiedział Jan Śpiewak.

Aktywiści wyrażali oburzenie, że na sali nie ma prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz i większości radnych Platformy Obywatelskiej. - Pani prezydent bardzo chętnie przecina szarfy i chwali się swoimi sukcesami, ale kiedy trzeba stawić czoła realnym problemom, zasłania się swoimi urzędnikami - powiedział jeden z aktywistów.

Odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego.

Wiceprezydent wymienia osiągnięcia

Działacze nie szczędzili ostrych słów krytyki wobec Jarosława Jóźwiaka. Zarzucali kłamstwa i domagali się jego dymisji. Pytany przez dziennikarzy o komentarz, wiceprezydent powiedział: - - Zajmuję się tym obszarem niecałe dwa lata. Udało mi się w tym czasie przeforsować dwie ustawy. Jedną, która daje miastu odszkodowania. Drugą, czyli tzw. małą ustawę reprywatyzacyjną, która czeka na rozstrzygnięcie w Trybunale. Nie wiem czy któryś z moich poprzedników miał w tej kwestii tyle osiągnięć.

Jóźwiak zapewnił, że wszystkie sprawy związane z reprywatyzacją są przez ratusz sprawdzane bardzo dokładnie. – Najlepszym tego przykładem jest odzyskana działka przy Twardej. - Po pół roku szukania dokumentów znaleźliśmy akta poświadczające o tym, że sąd w Warszawie przeprowadził w sposób niewłaściwy postępowanie spadkowe – powiedział.

W Ameryce Południowej udało się odnaleźć zaginionego spadkobiercę części nieruchomości przy ulicy Twardej. Ratusz złożył wniosek o stwierdzenie nieważności co do decyzji reprywatyzacyjnej. Decyzja nie zmienia jednak sytuacji gimnazjum, które musiało się z budynku na tej ulicy wyprowadzić. Uczniowie nie wrócą na Twardą.

>>CZYTAJ WIĘCEJ O ZWROCIE KONTROWERSYJNEJ DZIAŁKI<<

kw/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ziobrysta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2016 09:06 ~ziobrysta

  Sądy ? Macie na myśli te instytucje które pozwalają okradać komornikom ludzi? Ten od ciągnika z Mławy jak został ukarany?

 • Dziesięć godzin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2016 07:02 ~Dziesięć godzin

  strong~strong

  Liczyłem na PIS,że zmieni prawo w/s urzędniczych złodziei,niestety zawiodłem się.Dalej są bezkarni.

  Sam widzisz, że na PiS liczyć nie można. Najwyżej ci ustny audyt zrobi.

 • Było ich

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2016 06:59 ~Było ich

  wawa~wawa

  Na szczęście miasto nie jest wasze, bando oszołomów z MJN. Może parę kamienic należało do waszych rodzin o odpowiednim pochodzeniu ale nie miasto.

  Należało, ale już nie należy, ponieważ banda oszustów sprezentowała ich kamienice innym oszustom.

 • strong

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2016 06:25 ~strong

  Liczyłem na PIS,że zmieni prawo w/s urzędniczych złodziei,niestety zawiodłem się.Dalej są bezkarni.

 • hsg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2016 00:06 ~hsg

  Bardzo dobrze Panie Śpiewak, tak trzymać!

 • Mętna woda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2016 22:07 ~Mętna woda

  Pani prezydent wzgardziła tak nędznym audytorium ? Jak trzeba wytłumaczyć się z przekrętów, to jej nie ma. Miała ważniejsze zajęcia ? Może organy ścigania przypomną jej na czym polegają obowiązki urzędnika państwowego ?

 • Spadkobierca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2016 22:00 ~Spadkobierca

  Maria~Maria

  Chciałabym zwrócić uwagę szanownym anonimowym autorom, że to sądy podejmują decyzję o zwrocie.

  Jak również o zabraniu właścicielowi jego majątku, na podstawie dekretu o mieniu poniemieckim lub opuszczonym ( To o mojej działce i kamienicy ). Pogłoski o mojej śmierci okazały się mocno przesadzone.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2016 21:57 ~wawa

  Od 1989r. zadna władza nie chciała rozwiazac sprawy Dekretu Bieruta dla miasta Warszawy,przeciąganie tego powoduje coraz wieksze przekrety,a miasto staje się w tych sporach paserem,ograbionych właścicieli.Niech ktoś podejmie odważną decyzję,pozdrawia warszawiak.

 • Wwiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2016 20:56 ~Wwiak

  .....A CO Z BUDOWĄ METRA NA WOLĘ ???!!!

 • zirytowany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2016 20:17 ~zirytowany

  @~wujek dobra rada: człowieku, o czym ty mówisz. To się nie oddaje przedwojennym właścicielom, ani ich spadkobiercom, tylko oszustom, którzy często z nimi nie mają NIC wspólnego. Np. przychodzi gość i mówi, że reprezentuje 130-letniego Żyda, którego od Holokaustu nikt nie widział, i dostaje budynek. Albo przychodzi gość po działkę przy PKiN, którą już spłacono 50 lat temu. Poczytaj trochę.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »