Informacje

13.06.2018 16:10 symulacja wypadku

Autokar pełen dzieci na boku. Duże ćwiczenia ratownicze

SERWISY:


Służby ratownicze Warszawy i uczniowie Szkoły Podstawowej numer 258 wzięli udział w ćwiczeniach ratowniczych "Crash 2018". W ramach treningu przeprowadzono symulację wypadku autokaru, którym podróżowały dzieci.

Ćwiczenia "Crash 2018" są częścią projektu edukacyjnego "Pomagam – jestem bezpieczny, jestem skuteczny", realizowanego przez ratusz z udziałem Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej numer 5. Projekt obejmował przeszkolenie uczniów Szkoły Podstawowej numer 258 z udzielania pierwszej pomocy.

Zajęcia trwały przez cały semestr letni. Obejmowały części teoretyczną, w tym zajęcia z psychologiem, praktyczną oraz warsztatową. Ćwiczenia, które odbyły się na terenie SegroMet przy Księcia Ziemowita 29, były testem zdobytych przez uczniów umiejętności i sprawdzeniem ich predyspozycji do prawidłowego reagowania w warunkach kryzysowych.

Uczestnicy i ratownicy nie znali scenariusza

Zgodnie ze scenariuszem uczestnicy podróżowali autokarem i dwoma samochodami osobowymi. Jedno z aut zderzyło się z autokarem, który przewrócił się na bok, wylądowało na poboczu i się zapaliło. Drugi samochód zakleszczył się po uderzeniu w tył autokaru. W efekcie poszkodowanych zostało 35 dzieci i sześć osób dorosłych.

Pomocy poszkodowanym udzielali uczniowie z innego autobusu, którzy znaleźli się na miejscu zdarzenia. Ich zadaniem było między innymi wezwanie służb ratowniczych, oznaczenie miejsca wypadku i zaopiekowanie się poszkodowanymi.

Do zadań służb należało ugaszenie pożaru auta, bezpieczne wyciągnięcie osoby poszkodowanej z zakleszczonego samochodu, odgrodzenie miejsca wypadku i przetransportowanie rannych do bezpiecznej strefy.

Celem organizatorów było jak najwierniejsze oddanie realizmu sytuacji i stworzenie jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistych warunków ćwiczenia. Istotne było to, że uczniowie i pracownicy służb nie znali scenariusza.

Podobieństwo do wypadku na zakopiance

- Wypadek w Kunicach pod Zakopanem wpisał się w to nasze ćwiczenie. Nie inspirowaliśmy się tym wydarzeniem, ale ponieważ takie rzeczy się zdarzają i nie są rzadkością, stąd pomysł na to ćwiczenie - powiedziała dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Warszawy Ewa Gawor. - Życie pokazuje, jak ważnym jest, aby uczniowie byli szkoleni z zasad pierwszej pomocy, byli zaznajamiani ze stresem i nie bali się ratować komuś zdrowia czy życia – dodała.

Oprócz uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 258 w ćwiczeniach wzięli udział także pracownicy Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych nr 5 i 8 KM PSP w Warszawie, Grupy Ratownictwa PCK Warszawa, Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI, VI Oddziału Terenowego Straży Miejskiej m.st. Warszawy, Zespołu Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" SP ZOZ w Warszawie, Służby Dyżurnej Centrum Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy oraz Stołecznego Zespołu Pomocy Poszkodowanym.

PAP/kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • eva

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2018 09:44 ~eva

  Jacek~Jacek

  Wszystko taka pokazówka, zamiast cały rok szkolny prowadzić zajęcia profilaktyczne z ratownictwa to religia najważniejsza.


  zajęcia w tej szkole były prowadzone od stycznia teraz dzieci miały test sprawdzający wiedzę

 • max

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2018 09:14 ~max

  sererc~sererc

  Która służba była najważniejsza w zdarzeniu na zakopiance ?? Pogotowie ratunkowe ?? Oczywiście !! To dlaczego w tych ćwiczeniach bierze udział jedna karetka ?? To jest śmiech na sali, a nie ćwiczenia !! Żenujące !!  bo strażacy też mają swoich medyków baranie :)

 • sss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2018 08:03 ~sss

  Alright~Alright

  Dlaczego Crash 2018 a nie Wypadek 2018? Może ze względu na victims? Yes?


  exactly :D

 • Jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2018 07:19 ~Jacek

  Wszystko taka pokazówka, zamiast cały rok szkolny prowadzić zajęcia profilaktyczne z ratownictwa to religia najważniejsza.

 • sererc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2018 23:27 ~sererc

  Która służba była najważniejsza w zdarzeniu na zakopiance ?? Pogotowie ratunkowe ?? Oczywiście !! To dlaczego w tych ćwiczeniach bierze udział jedna karetka ?? To jest śmiech na sali, a nie ćwiczenia !! Żenujące !!

 • Alright

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2018 17:42 ~Alright

  Dlaczego Crash 2018 a nie Wypadek 2018? Może ze względu na victims? Yes?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »