Informacje

03.09.2018 07:50 wkrótce koniec remontu

Autobusy wróciły na Miodową

SERWISY:


Drogowcy otworzyli Miodową dla ruchu. Na ulicę wróciły autobusy miejskie.

Pojazdy linii 116, 178, 180, 222 (do krańca Bielańska), 503 (do krańca Konwiktorska), 518 i N44 powróciły na swoje podstawowe trasy od poniedziałku.

Jeszcze w niedzielę Zarząd Dróg Miejskich informował, co zostało zmienione. "Gotowe są już nowe chodniki, jezdnia z bloczków granitowych, nowe przejścia dla pieszych i zatoki postojowe" - brzmiał wpis na stronie ZDM. Prace remontowe zakończą się jednak dopiero pod koniec września.

Fragment ulicy Długiej będzie nadal zamknięty na odcinku między Miodową a Kilińskiego. By go ominąć, kierowcy będą musieli pojechać ulicą Podwale (na odcinku pomiędzy Kapitulną a Kilińskiego, na której będzie obowiązywał ruch dwukierunkowy). Z powodu prac wykończeniowych zamknięte będą też zjazdy w Kapucyńską i Schillera.

Cel remontu

Remont Miodowej rozpoczął się we wrześniu ubiegłego roku. Jego koszt szacowany był na 20 milionów złotych. Projekt przebudowy ulicy był poddany konsultacjom społecznym. Miasto potraktowało go jako kontynuację przebudowy Krakowskiego Przedmieścia.

Po przebudowie pojawią się udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, nowe oświetlenie (35 pastorałów warszawskich) oraz na nowo wytyczone ścieżki rowerowe. Ruch na ulicy będą spowalniać kamienne, wyspowe progi zwalniające.

Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski zaznaczył we wrześniu, że progi nie wpłyną na ruch autobusów, ponieważ będą one węższe niż rozstaw kół pojazdów komunikacji miejskiej.

Drogowcy przebudowali też skrzyżowania z ulicami: Senatorską, Długą i Świętojerską. Ze skrzyżowania Miodowej i Kapitulnej zniknęła sygnalizacja świetlna.

Odkrycia archeologiczne

Podczas remontu Miodowej i placu Krasińskich drogowcy niespodziewanie odkryli drewnianą piwniczkę, na środku której znajdowała się drewniana studnia i ławeczka. Archeolodzy datują je na XVI lub XVII wiek.

Znalezisko - według badaczy - dowodzi, że w tym miejscu, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie zawsze był plac. Powstał dopiero w czasie budowy Pałacu Krasińskich, jako jego dziedziniec. Wcześniej były tu zwykłe parcele z domostwami albo dworek szlachecki.

Kolejne odkrycia okazały się nieco zagadkowe. Pierwszym jest ceglany tunel odkryty przy fasadzie szkoły teatralnej. Archeolodzy przypuszczają, że może to być nieużywana kanalizacja lub tunel ewakuacyjny. Drugim jest drewniana konstrukcja słupowa - belki oparte na słupach i przykryte poziomymi deskami. Nie wiadomo na razie, do czego służyła.

W pobliżu miejsca, gdzie plac Krasińskich łączy się z ulicą Długą, znaleziono jeszcze jedną - tym razem spodziewaną rzecz - fundamenty ceglanych oficyn Pałacu Krasińskich oraz mury okalające niegdyś dziedziniec pałacu. O ich istnieniu - w przeciwieństwie studni, piwniczki i znalezisk z Miodowej - badacze wiedzieli. Oficyny wybudowano wraz z pałacem w ostatniej ćwierci XVII wieku. Funkcjonowały kilkadziesiąt lat i zostały rozebrane w XVII wieku.

kk/gp

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • cuttler

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2018 10:07 ~cuttler

  Niestety nie za bardzo podoba mi się ulica po remoncie. To co położono raczej niewiele ma wspólnego z dobrą, brukarską robotą. Ulica powinna zostać wyłożona małymi, dobrze i ściśle przylegającymi do siebie kostkami z ciemnego bazaltu ułożonymi w małe półkola na kształt jodełki. Te wielkie "pustaki" z granitu ułożone równolegle wyglądają niezbyt ładnie i nie wróżę takiej nawierzchni zbyt długiej trwałości.

 • grzcie2083

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2018 05:52 ~grzcie2083

  "reprezentacyjna ulica" z rynsztokiem?Po co komu na co?

 • Ziom3k

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2018 00:13 ~Ziom3k

  Przecież niedługo to się zapadnie jak na Krakowskim Przedmieściu na wysokości kościoła św.Krzyża.Oczywiście ładnie to wygląda,powinni innych materiałów użyć.

 • wde

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2018 19:00 ~wde


  Esteta~Esteta

  Gdzie są drzewa????? się pytam!!!!
  Rafał~Rafał


  A były tam drzewa? Się pytam!!!


  Tam jest niestety za wąsko na drzewa.

 • okolicznik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2018 15:27 ~okolicznik

  Obesrwowałem budowe bo mieszkam w okolicy. To nie przetrwa bez uszkodzeń 2 lat. Pierwsze "sypanie się" będzie po zimie. Technologia chyba dla wyłudzania kasy z miasta. Nie mówiąc o chodnikach - to wszystko długo nie pociągnie.

 • pass

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2018 13:21 ~pass

  Esteta~Esteta

  Gdzie są drzewa????? się pytam!!!!


  W średniowiecznych i oświeceniowych miastach było mało drzew. Praktycznie zero. Dopiero socjalistyczna urbanistyka stworzyła nową przestrzeń mieszkalną, powszechnie znaną w Warszawie.

 • Siepyta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2018 12:25 ~Siepyta


  Esteta~Esteta

  Gdzie są drzewa????? się pytam!!!!
  Rafał~Rafał


  A były tam drzewa? Się pytam!!!

  A normalnie pytanie i zdanie potraficie napisać??? Się pytam!!!! Bez dziesiątek wykrzykników i znaków zapytania!?!?!?!?!?

 • yadzka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2018 09:32 ~yadzka

  Ciekawe czy bedzie tak samo slisko na tym granicie jak na Krakowskim Przedmiesciu kiedy spadnie 2 cm sniegu i nikt tego nie sprzata....

 • dzidek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2018 08:15 ~dzidek

  Za trzy tygodnie wchodzimy tam z robotami ziemnymi i zwężamy na 6 miesięcy.

 • grzcie2083

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2018 05:45 ~grzcie2083

  Esteta~Esteta

  Gdzie są drzewa????? się pytam!!!!

  Betonowa pustynia.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »