Informacje

16.08.2010 17:04 Nowe inwestycje MZA

Autobusy same ugaszą pożar

SERWISY:

Będą jak robot R2-D2 w myśliwcu X-wing z "Gwiezdnych Wojen" - wzrost temperatury lub pojedyncza iskra wystarczy, by same przystąpiły do akcji gaśniczej. Automatyczne systemy przeciwpożarowe pojawią się w 423 warszawskich autobusach.-Jeśli dziś nie wpłynie żaden protest, to w ciągu kilku dni podpiszemy umowę ze spółką Jelcz Motors na kwotę 2 mln 371 tys. zł - informuje w rozmowie z portalem tvnwarszawa.pl Sławomir Ślubowski z MZA. Zwycięska firma będzie miała 20 tygodni na montaż systemów samogaszenia pożarów w komorach silników stosunkowo nowych autobusów, wyprodukowanych w latach 2006-2008.

Według specjalistów, na pożary najbardziej narażone są właśnie nowoczesne autobusy, bo temperatura panująca w komorach ich silników jest znacznie wyższa niż w pojazdach starszej generacji. System samogaszenia będzie zamontowany w 120 solarisach urbino 12, 259 solarisach urbino 18, 50 jelczach M12I4, oraz 3 MAN-ach (Lion's City G).

Zadziała podczas wypadku

Zgodnie z wymogami, jakie postawiły MZA, system nie może zakłócać pracy innych urządzeń elektronicznych zamontowanych w autobusach np. kasowników. Ma skutecznie działać również wtedy, gdy pożar wybuchnie podczas wypadku i gdy pojazd przewróci się na bok.

- W momencie automatycznego "łączenia samogaszenia w kokpicie kierowcy zapali się kontrolka, a pasażerowie usłyszą dźwięk sygnalizujący zagrożenie - wyjaśniają urzędnicy.

Pracownicy spółki liczą, że wyposażenie w ten specjalistyczny system niemal połowy miejskich autobusów spowoduje znaczne ograniczenie pożarów. - Jestem o tym głęboko przekonany - mówi Sławomir Ślubowski.

Niechlubna statystyka

Pożary autobusów to plaga stołecznej komunikacji miejskiej. Tylko w tym roku zapaliły się trzy, a ubiegły rok był rekordowy pod tym względem - ogień pojawił się w kilkunastu pojazdach różnych marek. Aby poprawić bezpieczeństwo pasażerów MZA zatrudniło kolejnych mechaników, którzy mają dbać, by autobusy wyjeżdżające na warszawskie ulice były sprawne. Dodatkowo przygotowano instrukcję dla kierowców: mają oni m.in. obowiązek sprawdzenia daty ważności przeglądu okresowego gaśnic przed wyjazdem na trasę, oraz zakaz pozostawiania pojazdu z włączonym ogrzewaniem.

Ewelina Cyranowska

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »