Informacje

11.01.2016 21:30 Linia przez Las Bielański

Autobusem przez rezerwat? Możliwe, że już w tym roku. Ekolodzy oburzeni

SERWISY:


Zarząd Transportu Miejskiego przymierza się do uruchomienia linii autobusowej na ulicy Dewajtis, przez rezerwat Las Bielański. Miałaby ona ułatwić życie studentom
Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, którzy dziś drogę do uczelni przemierzają pieszo. Nowa linia budzi jednak ostry sprzeciw ekologów.

O powrocie do sprawy uruchomienia linii autobusowej przez Lasek Bielański, ulicą Dewajtis, poinformował portal tustolica.pl. Powołał się przy tym na najnowszy numer wydawnictwa iZTM, a dokładnie na słowa Andrzeja Frankowa, jednego z dyrektorów w Zarządzie Transportu Miejskiego.

- Chcemy też, aby w bieżącym roku studenci UKSW mogli dojechać na uczelnię nową linią 200, która będzie obsługiwana taborem elektrycznym – zapowiedział cytowany przez portal Franków. Obecnie studenci muszą pieszo pokonywać prawie kilometrowy odcinek od ulicy Marymonckiej do budynków uczelni.

W tej sprawie dyrektor ZTM Wiesław Witek, wysłał nawet pismo do kilku instytucji zainteresowanych tematem. Pisze w nim, że istnieje "pilna potrzeba" uruchomienia takiej linii a "zasadność utworzenia przystanków autobusowych jest bezsporna i ma szczególnie znaczenie dla społeczności akademickiej", co więcej "zadanie ma priorytetowy charakter".

Do zbudowania przystanki i zawrotka

Na razie urzędnicy zbierają głosy w sprawie linii od zainteresowanych stron.

- Posiadamy pozytywne opinie od inicjatora pomysłu uruchomienia komunikacji na ul. Dewajtis, czyli rektora UKSW oraz Lasów Miejskich - Warszawa, natomiast Regionalny Konserwator Przyrody wyraził zastrzeżenia odnośnie projektu. Do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz od właściciela terenu, Warszawskiej Kurii Metropolitalnej – przyznaje Wiktor Paul z zespołu prasowego ZTM.

Jak dodaje, uruchomienie linii "jest uzależnione od wybudowania stosownej infrastruktury", tzn. przystanków i ewentualnej zawrotki dla autobusów.

Jaka jest zatem planowana data otwarcia linii przez las Bielański? Urzędnicy unikają jednoznacznej odpowiedzi. – Chcielibyśmy uruchomić linię, ale to zależy od opinii urzędów i od tego czy powstanie niezbędna infrastruktura. W tym momencie nie potrafię powiedzieć kiedy projekt może zostać zrealizowany – odpowiada Paul.

W ogniu krytyki

Przeciwni pomysłowi od lat są ekolodzy. Społeczników z Zielonego Mazowsza nie przekonuje nawet to, że po lesie miałby jeździć autobusu elektryczne, mniej szkodliwe dla środowiska. – Autobus to może być kolejny krok w historii ingerencji uczelni w rezerwat Lasu Bielańskiego. Na sprawę należy patrzeć w zdecydowanie szerszej perspektywie – przekonuje nas Marcin Jackowski, przedstawiciel stowarzyszenia.

Jak wylicza, uczelnia wybudowała już w lesie dwa potężne gmachy, podziemny parking a także chodnik dla pieszych – o oburzeniu ekologów tą inwestycją pisaliśmy w 2013 roku. – Nie wiemy co będzie następne, może jeszcze większy parking, albo pętla na terenach objętych ochroną. Nie ma na to naszej zgody – dodaje Jackowski.

Zdaniem ekologa konieczne są szersze konsultacje społeczne jednak nie tylko w sprawie autobusu, ale całej polityki ochrony Lasku Bielańskiego. Przeciwko autobusowi protestuje też m.in.: żoliborsko-bielański oddział Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Być może veto w tej sprawie postawią także władze Bielan. - Urząd dzielnicy zwrócił uwagę, iż należy rozważyć inny dojazdu do ośrodka akademickiego - od strony Wisłostrady – informuje Wiktor Paul z ZTM.

jb/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Rafał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2016 09:54 ~Rafał

  rrr~rrr

  Eko-idiot autobus ma być elektryczny, więc ekologiczny, poza tym część ludzi zacznie jeździć autobusem więc ubędzie samochodów.


  To się jeszcze okaże. ZTM na razie sam nie wie jaki autobus puścić. W materiałach prasowych jest mowa o elektrycznym, w piśmie do UD Bielany i innych zainteresowanych jest mowa o hybrydowym, a w końcu się okaże, że przez rezerwat jeździ tyle samochodów osobowych i ciężarowych, że nie warto tam puszczać ani elektrycznego ani hybrydowego i będzie jeździł zwykły autobus.

 • Krajowe Muzeum Przyrodnicze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2016 05:31 ~Krajowe…

  2,5 tys studentów UKSW powinno opuść kampus przy Dewajtis i dołączyć do 16.000 studentów UKSW przy Wójcickiego (Młociny). Wybudowany za ogromne pieniądze z budżetu państwa i miasta Warszawy powinien stać się docelowym miejscem dla wszystkich studentów UKSW. Działalność różnych instytucji, firm, spółek i hurtowni w pustych pomieszczeniach uczelni przy ul. Dewajtis należy stopniowo wygaszać. Nie ma sensu na siłę ściągać w to miejsce studentów (np. z Chin). W budynkach przy Dewajtis w środku rezerwatu przyrody należy urządzić wreszcie Krajowe Muzeum Przyrodnicze które jest chlubą i znakiem rozpoznawczym wielu stolic europejskich. Będzie to wielka promocja Warszawy i Polski o znaczeniu europejskim i międzynarodowym. Funkcje edukacyjno-naukowe KMP w środku 1000-letniej puszczy podniosą rangę i prestiż tej placówki. Inaczej zachłanność kolejnych roczników studentów i władz UKSW będą oszpecać i dewastować skarb kulturowo-przyrodniczy otaczający kompleks przy ul. Dewajtis.

 • Rafał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2016 23:08 ~Rafał

  Mieszkanka Bielan~Mieszkanka Bielan

  Nie rozumiem jednego, skoro ci wszyscy ekolodzy tak bardzo przejmują się losem lasu bielańskiego i tego, że ELEKTRYCZNY autobus będzie emitował nie wiadomo jak wiele według nich zanieczyszczeń, to dlaczego nie zajmą się sprawą, np. puszczy kampinoskiej? Proponuję, aby każdy z tych internetowych "ekologów" wziął worek i rękawiczki i przeszedł się pozbierać śmieci, które masowo wyrzucane są do puszczy. A wracając do sprawy autobusu na Dewajtis - myślę, że jest to bardzo dobre rozwiązanie i jak najbardziej jestem ZA! Nie chodzi tu tylko o wygodę młodzieży - przecież nie tylko studenci UKSW mają tam zajęcia, pragnę przypomnieć, że mieszczą się tam również gimnazjum, liceum oraz parafia, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo. Myślę, że wprowadzenie linii autobusowej 200 pozwoliłoby w znacznym stopniu ograniczyć liczbę przyjeżdżających tam samochodów, ponieważ znaczna część osób które tam uczęszczają, przesiadłaby się z samochodu do elektrycznego i EKOLOGICZNEGO autobusu.


  Na jakiej podstawie twierdzisz, że uruchomienie linii autobusowej zmniejszy liczbę samochodów? Raczej wątpię. Autobusem będą jeździć głównie ci, co teraz chodzą pieszo, a samochody nadal będą tam jeździć.

  Poza tym z takimi decyzjami należałoby poczekać do wprowadzenia w życie planu ochrony.

 • Agata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2016 12:21 ~Agata

  Studenci to nie są mieszkańcy Bielan. W sprawie ochrony lasu zaangażowani są także mieszkańcy, którym trudniej się zmobilizować bo nie zbierają się w jednym miejscu i nie można im kazać zbierać podpisów. Las Bielańskie był naszym terenem rekreacyjnym, który ekspansja UKSW nam odebrała. Mówimy o studentach, a rodziny z dziećmi, wózkami, rowery, rolki, hulajnogi? Wprowadzenie ruchu kołowego na Dewajtis to tak samo jak wprowadzenie ruchu kołowego w drodze do Morskiego Oka. Nikomu tam nie przyjdzie do głowy wymyślać ludziom od ekologów, że bronią rezerwatu przed samochodami. Autobus nie wyeliminuje samochodów, tylko zwiększy ruch. Po to przecież wprowadzono ruch kołowy, żeby wprowadzić autobus. Organizują tam koncerty, juwenalia - doprowadzą do likwidacji rezerwatu.

 • zardar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2016 09:41 ~zardar

  bezpieczny przejazd autobusu przy zaśnieżonej,oblodzonej jezdni wiąże się z pewnością z zasoleniem drogi !!! i niech nikt nie pisze głupot że będzie inaczej

 • ftr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2016 04:06 ~ftr

  Przede wszystkim a wniosek i żądania UKSW został na Dewajtis dopuszczony ruch kołowy i deptak (ulica) została odgrodzona płotem. Widzicie tylko swój własny pępek. Nikt wam nie kazał tam budować gimnazjum ani szkół. Rezerwat nie jest miejscem dla takiej ekspansji. Powiedzcie otwarcie: jesteście za likwidacją rezerwatu. A na to zgody nie ma.st Mieszkańcom został odebrany teren rekreacyjny. Jeśli byłby to ogrodzony park, to nikomu głupiemu nie przyszłoby do głowy puszczać przez środek samochody i autobusy. Ponieważ las miał "tylko" status rezerwatu to można go rozjechać czołgiem i wysadzić bombą. Bezkarnie.

 • pseudoekolog

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2016 22:08 ~pseudoekolog

  Autobus może jeździć Wisłostradą i zatrzymywać się przy zatoczkach autobusowych koła dawnego ATK (obecnie UKSW) Ale pewnie leniwcą z Dewajtis, wtedy trzeba byłoby zrobić ruchome schody żeby korzystali z autobusu.

 • rrr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2016 10:18 ~rrr

  Eko-idiot autobus ma być elektryczny, więc ekologiczny, poza tym część ludzi zacznie jeździć autobusem więc ubędzie samochodów.

 • Bielańczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2016 09:09 ~Bielańczyk

  Mam pomysł wykarczujmy las przecież wieśniakom potrzebny jest parking na ich samochody a chodzić nie będą bo chodzili jak pole orali a teraz wielkie pany bo hektary sprzedały i na studia się zapisały!!
  Zapisaliście się na tą uczelnie to łazić a nie autobusu szukać wkurza mnie takie podejście wszędzie samochodem, autobusem co zwami?! wyjdzie wam to na zdrowie.

 • Studentka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2016 16:28 ~Studentka

  Nie rozumiem, czemu ekolodzy się tak oburzają. Gdy będzie autobus (podkreślam, że ma być to autobus ELEKTRYCZNY), zmniejszy się natężenie ruchu samochodowego. Myślę, że będzie to na plus dla rezerwatu. I nie chodzi tu o wygodę studentów a bezpieczeństwo. Teraz, gdy jest zimno, są ujemne temperatury, chodnik jest cały pokryty lodem. Ciężko się przez to idzie, trzeba naprawdę bardzo uważać, bo może się to źle skończyć. Poza nie raz się zdarzyło, że na drogę wychodziły np. dziki. Sama wolałabym uniknąć takiego spotkania. Szczególnie powroty późną porą, gdy jest już ciemno są bardzo nieprzyjemne, zwłaszcza, gdy idzie się samemu. Autobus sprawi, że podróż na uczelnię czy powrotna, stanie się bezpieczniejsza. A tak jak już wspominałam, ekologów powinno to cieszyć, bo doprowadzi to do zmniejszenia natężenia ruchu samochodami...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »