Informacje

25.02.2017 14:55 Nagranie z kamery samochodu

Autobusem na czerwonym.
"Zero hamowania, a on ludzi wiezie"

SERWISY:


Kierowca miejskiego autobusu przejeżdża na czerwonym świetle w centrum miasta? Okazuje się, że to możliwe. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy film pokazujący nieodpowiedzialną jazdę kierowcy linii 127 przez skrzyżowanie Ludnej, Książęcej, Kruczkowskiego i Rozbrat.

Łamiący przepisy drogowe kierowcy są częstymi bohaterami artykułów na portalu tvnwarszawa.pl. Ich nierzadko szaleńcze przejazdy mogą mrozić krew w żyłach i budzić niechęć do poruszania się po stołecznych ulicach.

Jeszcze więcej kontrowersji wzbudzają kierowcy miejskiej komunikacji, od których wymaga się więcej, bo od nich codziennie zależy bezpieczeństwo tysięcy pasażerów.

Na Kontakt 24 dostaliśmy nagranie od kierowcy samochodu osobowego, którego kamera zarejestrowała przejazd autobusu na czerwonym świetle.

"Odpowiedzialny za dziesiątki pasażerów"

"Dużo jeżdżę po mieście, bardzo często obserwuję łamanie przepisów przez kierowców. Najbardziej przerażające są jednak właśnie te z udziałem kierowców komunikacji zbiorowej. Przeraża mnie fakt, że tacy ludzie jak kierowca z tego nagrania są odpowiedzialni za dziesiątki pasażerów" – napisał zbulwersowany czytelnik.

"Ten kierowca linii 127 przejechał na czerwonym świetle, co było już wyjątkową bezmyślnością. Dlatego postanowiłem udostępnić to nagranie" - dodał.

Przez skrzyżowanie na czerwonym

Zdarzenie zostało zarejestrowane w Warszawie na skrzyżowaniu ulic Ludnej, Książęcej, Kruczkowskiego oraz Rozbrat. Na nagraniu widać, jak światło z zielonego zmienia się na żółte, a następnie na czerwone, na długo zanim autobus zbliżył się do skrzyżowania.

Kierowca jednak pędzi dalej, przejeżdżając przez skrzyżowanie na czerwonym. Po chwili zatrzymuje się na przystanku zlokalizowany tuż za skrzyżowaniem. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Sprawę krótko skomentował insp. Marek Konkolewski, ekspert ds. ruchu drogowego, który w sobotę był gościem programu "Wstajesz i wiesz" w TVN24.

- To było klasyczne czerwone światło. Kierowca jechał z pasażerami. Czasami w autobusie stoją osoby starsze, dzieci. Gwałtowne hamowanie mogło doprowadzić do tego, że ktoś mógłby sobie zrobić krzywdę. Nie wiem, może doszło do takiej sytuacji, że kierowca kichnął, przymknął na chwilę oczy. Pamiętajmy o tym, że sygnał żółty wyświetla się średnio od 3 do 4 sekund. Jadąc z prędkością 50 km/h w ciągu jednej sekundy pokonujemy 14 metrów. 14 razy trzy równa się 42 metry, a więc o zagapieniu się nie może być mowy - podsumował Konkolewski.

Ekspert ds. ruchu drogowego o przejeździe autobusu na czerwonym świetle:

skw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2017 22:25 SEBBAX

  Viking~Viking

  Na Korkowej przy Potockich w kierunku centrum przejeżdżanie autobusów MZA na czerwonym to normalka.

  Te światla mają bardzo krótkie żółte a autobus tam jedzie powolutku ( wkierunku centrum) bo tuz za przejściem jest przystanek... No i standardem tam jest, ze piesi nie zwracają uwagi na kolor sygnalizatora...

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2017 19:34 WARSZAWA…  kierowca~kierowca

  Od dzisiaj instaluję prywatny wideorejestrator w autobusie. Wszystkie filmy z nieprzestrzeganiem przepisów kierowców aut osobowych trafią do WRD na ul. Waliców
  WARSZAWA PRAGA PŁNWARSZAWA PRAGA PŁN

  A wolno wam,bo jeśli tak,to popieram.
  kierowca~kierowca


  A kto mi zabroni????


  Wiesz,dlaczego pojawiło się takie pytanie? A no dlatego,iż motorniczowie mają zakaz używania własnych kamerek i telefonów do kręcenia filmików oraz zamieszczania ich w nocie,bo inaczej firma może ich zwolnić!! ich mogą nagrywać itd.,a oni nie mogą nic,a przecież nie wszystkie tramwaje mają monitoring,a jeśli mają,to nie zawsze on działa,więc gdyby motorniczy chciał skorzystać z zapisu,aby coś komuś udowodnić,to...

 • kierowca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2017 19:13 ~kierowca

  Wjechał na żółtym - nie miał możliwości zatem bezpiecznego hamowania, zwłaszcza w taką pogodę. Zagrożenie ruchu drogowego stwarzał wyłącznie autor nagrania - jadąc środkiem dwupasmowej jezdni.

 • Viking

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2017 18:48 ~Viking

  Na Korkowej przy Potockich w kierunku centrum przejeżdżanie autobusów MZA na czerwonym to normalka.

 • kierowca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2017 18:35 ~kierowca

  Przepisy przepisami ,jak byś musiał tyle informacji analizować co my kierowcy komunikacji miejskiej musimy to byś inaczej sie wypowiadał o naszym zawodzie i jeździe.

 • nonameforever

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2017 17:09 ~nonameforever

  https://youtu.be/GoV9rW-fZyY

 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2017 14:09 ~Gość


  ohyda~ohyda

  Hmmm, też bym chętnie pokazał publicznie, co widać przez przednią szybę mojej kabiny. Ale zarząd Tramwajów Warszawskich bezwzględnie zakazał nam nagrywać co robią na drodze inni uczestnicy ruchu. Więc dalej będziemy udawać, że kierowcy komunikacji miejskiej to piraci drogowi, a wszyscy pozostali to przykładni uczestnicy ruchu.

  Mnie nie wolno jest pokazać ani twarzy ani numerów rejestracyjnych osób, które na drodze zachowują się w sposób skandaliczny. Ale innym wolno jest mnie do woli nagrywać i publikować publicznie, razem z wizerunkiem i numerami identyfikacyjnymi. Bo ja jestem w pracy obywatelem najniższej kategorii i nie mam żadnych praw. Po prostu, jednym na drodze wolno wszystko a innym nic.

  Nigdy nie spowodowałem żadnego wypadku ani nawet kolizji, choć spędzam w ruchu miejskim dziesięć godzin dziennie. Ale to ja jeżdżę źle, nieodpowiedzialnie a wszyscy wokół mdleją z troski o wspólne bezpieczeństwo. To, że przez piętnaście lat pracy bezpiecznie przewiozłem przez miasto setki tysięcy ludzi, to na pewno zwykły fart.

  Niedobrze się robi!

  Cdkazs~Cdkazs


  Ale nie musisz nagrywać i publikować jako kierowca zbiorkomu ale jako osoba prywatna. A co do twojej bezwypadkowe jazdy, to kierowca na filmie tez nie miał wypadku ale naraził innych i to niźle. Zazwyczaj kierowcy autobusów i tramwajów nie są winni bo inni kierowcy zbyt swoje zycie cenią aby dać sie zabić przez kilkunastotonowej monstrum


  Ciekawe, ale w osobówki już walą, bo przecież nic im się nie stanie. Co najwyżej życie mogą stracić w wypadku z autobusem/tramwajem

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2017 13:52 SEBBAX


  Sadek~Sadek

  Przy tej szybkości jaką miał autobus , gdyby kierowca wyhamował przed skrzyżowaniem , to urazówka w szpitalu obok miała by roboty na kilkanaście godzin. Wszyscy pasażerowie przy takim hamowaniu (jakiego niektórzy z kat.B prawa jazdy by tu oczekiwali) znaleźli by się pod kabiną kierowcy. To nie osobówka ważąca 1,5 - 2 tony , gdzie wszyscy siedzą i powinni być przypięci pasami. To jest co 20 - 25 ton masy , gdzie ludzie stoją i nie rzadko się nie trzymają.
  satan~satan

  To znaczy przy jakiej szybkości? Kierowcy autobusów mają jakieś inne znaki ograniczeń niż cała reszta? powinien jechać 50 i zbliżając się już widział, że nie zdąży. No ale jak to, ja nie zdążę, potrzymaj mi piwo i patrz.

  co do prędkości w terenie zabudowanym - przepisy są bardzo rygorystyczne - autobus i ciężarówka pow 3,5t nie ma prawa przekroczyć 50 km/h (w godzinach nocnych 60) i tu nie ma dyskusji. autobusów i ciężarówek nie dotyczą znaki podnoszące prędkość - zawsze jest 50 mimo, iż znaki pokazują np 70...
  ale u Nas nikt niestety nie przestrzega przepisów dotyczących prędkości - a w szczególności kierowcy osobówek... autobusy nie jeżdżą 100 po mieście...

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2017 11:21 SEBBAX

  zdegustowana~zdegustowana

  Postąpił bardzo słusznie, chyba autor nagrania nie wziął pod uwagę długości autobusu. Był w takim miejscu, że hamowanie tylko naraziłoby innych na niebezpieczeństwo. Brawo za szybką i zdecydowaną decyzje !
  A propo takich sytuacji - kierowcy samochodów niemalże na każdym obciążonym skrzyżowaniu stwarzają większe zagrożenia. Dziwi mnie tylko brak takich nagrań na portalu z komentarzem a co by było gdyby taki samochód wjechał na skrzyżowanie przy czerwonym świetle pod pełen ludzi autobus czy tramwaj. A takich sytuacji codziennie jest setki na warszawskich ulicach. Tylko jak widać w tą stronę wyobraźnia już nie działa. A zaznaczam, że wbrew pozorom taka sytuacja jest bardziej niebezpieczna dla ludzi jadących komunikacją zbiorową. No i o takie nagranie nie trudno, wystarczy postać kilka minut, żeby coś zarejestrować i po komentować. Ale nie ma.. Czemu ??? Gdzie troska o ludzi i ich bezpieczeństwo ?

  mnie uczono - "zamiast hamować ostro - wal po osobówce" z prostego powodu - ja wyhamuję, ludzie na pace się poprzewracają, może nawet ktoś się poważnie zranić - a pirat w osobówce odjedzie (dziś jest lepiej bo są kamery w większości wozów) i odpowiadał będzie kierowca... także mnie uczono, aby za wszelką cene nie hamować - lepiej rozbić pojazd niż ma ktos sobie zrobić krzywdę...

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2017 11:16 SEBBAX

  ABCD~ABCD

  Kierowca autobusu: bezrobotny, niedoświadczony kierowca z kategorią prawa jazdy na osobowe, który podpisał cyrograf na dwa lub trzy lata pracy w MZK i w ciągu tygodnia przeskoczył dwie kategorie prawa jazdy wzwyż.

  skoro kierowca autobusu - to nie bezrobotny... kiedyś takich kierowców było wielu - zdarzali się i tacy, którzy mieli tylko D - nawet nie mieli prawka na osobówki - na nich mówiło się "kamikadze"...
  a co do wykształcenia - to dziś jedynie ci starsi kierowcy mogą mieć zasadnicze - dziś praktycznie każdy ma maturę, a wielu kierowców ma wykształcenie wyższe...
  no i cyrograf z MZK nie istnieje, bo od jakiś może 20 lat jest co najwyżej MZA...
  a to co chciałeś napisać - to dziś wielu kierowców ma opłacony kurs przez PUP w ramach programów walki z bezrobociem itd...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »