Informacje

21.02.2011 18:29 PRZEMOC W SZKOŁACH

Ataki na nauczycieli
"Nie mówią, bo się wstydzą"

SERWISY:

Przemoc w szkołach się nasila, a ofiarą agresji uczniów padają nauczyciele. - W ostatnim okresie mieliśmy dużo takich zgłoszeń - mówią policjanci z Pragi Północ. A eksperci dodają: - Nauczyciele nie ujawniają tych przypadków, bo uważają to za słabość.

Policjanci z Pragi Północ zaobserwowali, że w ostatnim czasie napadów na nauczycieli przybyło. Statystyk oddzielnych jednak nie prowadzi - te zdarzenia są wrzucane do worka pod nazwą "napaść na funkcjonariusza publicznego".

- W ostatnim czasie było dużo zgłoszeń. Uczniowie nie zdają sobie sprawy, że rzucanie kredą w nauczyciela to naruszenie nietykalności cielesnej - mówiła w "Witaj Warszawo!" Monika Brodowska z praskiego komisariatu.

"Uważają to za słabość"

Jak się okazuje, problem nie jest łatwy do rozwiązania. - Nauczyciele nie ujawniają takich przypadków, bo uważają za słabość to, że dali się zastraszyć. Nie na rękę jest też dyrektorowi, jeżeli jest agresja w stosunku do jego pracownika – tłumaczy Jerzy Książek z Polskiego Centrum Mediacji.

Również władze miasta zwracają uwagę na powtarzające się kłopoty z młodymi agresorami. - Brak stanowczej reakcji powoduje, że takie zachowania się powtarzają - twierdzi Włodzimierz Paszyński, zastępca prezydent Warszawy i nauczyciel. - Warto o tym mówić, bo każdy typ agresji jest zachowaniem niewłaściwym. Nauczyciel może się zgłosić w tej sprawie na przykład do biura edukacji - dodaje.

"Powiedz dość"

Co na to sami nauczyciele? Ich zdaniem część po prostu nie potrafi odpowiednio zareagować. - Gdy na głowę nauczciela nakładany jest kubeł, to jest to krzyk, nawoływanie do tego, żeby poszkodowany powiedział "dość" - twierdzi nauczyciel, Jarosław Szulski.

ran/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ~Belfer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2011 01:06 ~~Belfer

  A biuro edukacji powie takiemu nauczycielowi, że to jego wina i że sobie nie radzi itd. Dlatego wszyscy się boją coś mówić i cicho siedzą.

 • cdn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2011 00:28 ~cdn

  Czy ktoś może mi odpowiedzieć czy młody bandzior musi konczyć szkołę? Gdzie są rodzice. ? Jak się nie podoba regulamin szkoły to wynocha.

 • Alf/red/

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2011 22:37 ~Alf/red/

  Żal tych nauczycieli, że muszą się męczyć z takim Romkiem i jemu podobnymi... Nie chciałbym być na ich miejscu :-\

 • ja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2011 21:56 ~ja

  a tvn warszawa od poczatku swojej dzialalnosci prowadzi kampanie anty-nauczyciel.

 • party

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2011 21:47 ~party

  Co Ty, Romku właściwie chciałeś powiedzieć?

 • Goździkowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2011 21:46 ~Goździkowa

  Do "Stary uczeń" - masz racje!!! Także za moich czasów nauczyciel miał racje - ZAWSZE!!! A jak nauczyciel sie wq#$##wił, to potrafił walnąć i nie mówiło sie o tym rodzicom, bo by od nich poprawka była! I nie było żadnej napaści na nauczycieli! A teraz... wolna americanca!

 • potop

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2011 20:51 ~potop

  Tak jestem pewien , wiem na 100% wprowadźcie 3 lekcję religii .To lekarstwo na wszystkie problemy wychowawcze

 • Romek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2011 20:25 ~Romek

  szczerze gdy by nauczyciele byli porządku do uczniów nie było by problemu ale jak się jakiś uwzie na jakiegoś ucznia to stawia pały za pałami za nic i gdzie tu sprawiedliwość? im to wszytko wolno;/ niech sami siedza za łąwką i niech będe w takich sytuacjach jak ucznie żal po prostu tych nauczycieli!!

 • stary uczen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2011 20:23 ~stary uczen

  Za czasów tego paskudnego PRLu jak dyrektor mojej podstawówki szedł korytarzem to robiło się dziwnie cicho i spokojnie. To samo było w szkole średniej.

  Ale jakimś dziwnym trafem wtedy do młodych ludzi trafiało że to dyrektor lub nauczyciel ma rację i że trzeba się go było słuchać. Jasne było że jakieś mocno przegięte numery skończą się udziałem dyrektora, a ten udział z kolei może się okazać nad wyraz nieprzyjemny. A nieprzyjemności mogły być różne zależne od poziomu rodzica - od prostego lania, po brak kieszonkowego lub nadprogramową furę obowiązków.

  Dzisiaj chyba rodzice uważają że to szkoła ma za NICH wychować ICH dzieci, bo oni są zarobieni.

  Znam takiego gościa który w szkole swojego dziecka spotkał się z napaścią ze strony nauczyciela - Pan na pewno bije swoje dzieci. Na to delikwent odpowiedział że swoich dzieci nie bije, a jedynie co najwyżej karze. Różnie. I nie uważa tego za złe. Pani pedagog zbaraniała. A facet spokojnie dalej stwierdził że szkołą w obecnej postaci robi dzieciom wodę z mózgu, bo nie wprowadza nagród i kar, tylko nagrody. W dorosłym życiu tak nie ma - można dostać tylko karę, a nie pochwałę np. od policjanta ("panie kierowco jak to dobrze że przestrzega pan ograniczenia prędkości - proszę bardzo jabłuszko").
  I pani pedagog z niechęcią przyznała mu rację.

  To samo dotyczy zachowania w stosunku do nauczycieli - jeśli ktoś nie chce się uczyć i jest to dla niego zbyt duży stres to powinien być na ścianie dzwonek jak na G.I.Jane - podchodzi gość dzwoni 3 razy i jazda - wolny i swobodny.

 • zgryźliwość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2011 20:04 ~zgryźliwość

  Może zlikwidować szkoły w obecnej postaci ? Właściwie kto szanuje nauczycieli? Sami się nie szanują , nie szanują uczniów to właściwie-jak ma być? Może zamiast pilnować swoich stołków i zachwycać się sobą oraz żądać podwyżek, czas zająć się prawdziwą reformą edukacji? Może czas wraz z rodzicami zacząć młodzież wychowywać i dawać przykład? Ale komu to się chce?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »