Informacje

26.10.2013 20:31 ale tylko na trzy dni

Artyści znów opanowali
Nowy Wspaniały Świat

SERWISY:


Po 15 miesiącach od zamknięcia Nowego Wspaniałego Świata, lokal znów tętni kulturą. Przez trzy dni odbywają się w nim koncerty, dyskusje i pokazy wizualne. W poniedziałek na drzwiach znów zawiśnie kłódka.

Swoja trzydniową imprezę artyści nazwali Antyfestiwalem. Dlaczego? – Mieliśmy niewiele czasu na przygotowania, małe środki finansowe, a samo wydarzenie trwa tylko trzy dni – mówi tvnwarszawa.pl Joanna Klass, kuratorka Antyfestiwalu.

Antyfestiwal w lokalu-ikonie

Na miejsce imprezy wybrano lokal na rogu Nowego Światu i Świętokrzyskiej, gdzie do połowy lipca 2012 roku funkcjonowało centrum kultury prowadzone przez środowisko "Krytyki Politycznej". Ponad rok temu lewicowcy musieli opuścić lokal, ponieważ ratusz szykował się do oddania budynku spadkobiercom.

Do piątku miejsce stało puste.

– Chcieliśmy zrobić Antyfestiwal właśnie tutaj, ponieważ to miejsce było pewna ikoną, która silnie zaznaczyła się na mapie kulturalnej Warszawy. Wciąż istnieje w naszej świadomości – wyjaśnia Klass.

Tylko trzy dni

Organizatorka podkreśla, że Antyfestiwal nie doszedłby do skutku, gdyby nie osobiste zaangażowanie wiceprezydenta Warszawy Michała Olszewskiego. W uzgodnieniach brały udział także Biuro Kultury i śródmiejski Zakład Gospodarowania Nieruchomościami. W inicjatywę włączyło się kilka organizacji pozarządowych. Urzędnicy udostępnili lokal artystom na trzy dni.

- Chcemy zasygnalizować problem pustostanów w Warszawie. Jest wielu artystów, którym brakuje własnych pracowni, choć nie mają wielkich wymagań, nie potrzebują wielkich przestrzeni. A jednocześnie wiele miejskich lokali stoi pustych – tłumaczy Joanna Klass.

Dyskusja, wycieczka, koncert

W niedzielę ostatni dzień Antyfestiwalu.

O godz. 10.20 o swojej pracy w przestrzeni miejskiej opowiadać będą Wojtek Ziemilski, Aleksandra Wasilkowska i Roman Dziadkiewicz. O 11.00 odbędzie się debata o aktywizmie miejskim z udziałem Joanny Erbel, Wojtka Kacperskiego, Andrzeja Górza. O godz. 12.30 grupa Zmiana zaprasza na wycieczkę rowerową przez Śródmieście. Wieczorem koncert zagra zespół ETC.

b/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.10.2013 10:20 ~Warszawianka

  Widz~Widz

  Podwieczorek przy mikrofonie był prezentowany w restauracji znajdującej się w domu handlowym "Junior"

  nadawano stamtąd radiowy Podwieczorek przy Mikrofonie;był jeszcze kabart Dudek-także znakomity;do dziś cieszy jego spuścizna w filmikach na YT;hm;czasy..sprzed DT Junior-też istniały..:-)

 • Widz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.10.2013 07:56 ~Widz

  Podwieczorek przy mikrofonie był prezentowany w restauracji znajdującej się w domu handlowym "Junior"

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.10.2013 07:46 ~nick

  To jakaś dziwaczna pokazówka. Olszewski i ZGN zainteresowani pustostanami?! Oni już mają swój wspaniały projekt wspaniałej reprywatyzacji. Ten projekt zakłada powstanie wielkiej miejskiej spółki, do której miasto aportem wniesie nieruchomości. Ma to nie wymagać nawet zgody Rady Warszawy. Spółka DOSTANIE od miasta nieruchomości. Szykuje się Max-Film bis a urzednicy szykują się na nowe ciepłe posadki. Uznaniowe i korupcjogenne prawo miejscowe pozwala urzędnikom na złe i uznaniowe zarzadzanie nieruchomościami. Mogą stać puste i za to urzędnik nie ponosi odpowiedzialności. Wynajmie te, które zechce i komu zechce, bo rozpisuje konkurs wg swego widzimisię. A to się Olszewski zaangazował!!! A ten ZGN to dopiero zaangazowany!!!!

 • Warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.10.2013 00:01 ~Warszawianka

  Lewactwo;nie lewactwo;lokal pamiętam z czasów Podwieczorków przy Mikrofonie-klejnociku polskiej estrady ;piosenki i kabaretu..WIELKIEGO ODDECHU od paskudnej otaczającej rzeczywistości-dla Warszawiaków i nie tylko..Trzeba to było zniszczyć..Idąc Marszałkowską od Rotundy do pl.Unii-SPALONA ZIEMIA!Zniszczenie!Same opuszczone witryny niezagospodarowanych,niegdyś słynnych sklepów i lokali!A..zagospodarowane-TO SAME ODDZIAŁY KOLEJNYCH BANKÓW!Składnica Harcerska!Bożyszcze Warszawiaków-BAR FLIS;jedyne wyborne flaki w mieście!Restauracja chińska ''Szanghaj'';gdzie ukraiński chłodnik też można było zjeść!Niegdysiejszy ''Bar Owocowy'' z odwiecznym ogródkiem na Marszałkowskiej i majolikowymi kafelkami z owocami-we wnętrzu;pyszne desery;ciastka z kawką..Miejsca dla Warszawiaków-kultowe i odwieczne!ZNISZCZONE!PEŁNO straszących czarną czeluścią-pustych witryn CZOŁOWEJ ULICY WARSZAWY! Co za pipidówkę z Warszawy zrobiono?Warszawa JEST MARTWA!Albo czynsze za drogie-albo..kolejny bank ''dał więcej'' za upatrzony lokal..ŻLE się idzie taką Marszałkowską mając wspomnienia jej świetności-z czasów tak zapyziałego przecież PRL-u..Szykowne framugi nowych,nowoczesnych witryn i drzwi-a za nimi-czarna PUSTKA!ZRÓBCIE COŚ Z TYM,BO TO WSTYD DLA STOLICY!

 • delta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.10.2013 21:39 ~delta

  lewacto wyrzucić na bruk

 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.10.2013 20:47 ~abc

  Musieli zdążyć przed 11 listopada. Gdzie mieliby się schować antynaziści z Niemiec?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »