Informacje

07.01.2018 10:02 W Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Artyści z obu stron Atlantyku na jednej wystawie

SERWISY:

"Inny Trans-Atlantyk" - trwająca wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej to gratka dla tych, którzy lubią dzieła ruchome, zmienne i takie, które angażują widza. Prezentuje prace ponad trzydziestu artystów i grup artystycznych z obu stron Atlantyku. Zwiedziliśmy ją z kamerą TVN24.

- Wystawa "Inny Trans-Atlantyk" pokazuje dwa szczególnie atrakcyjne kierunki w sztuce: op-art grającą z naszym wzrokiem i kinetyczną, czyli ruchomą, ale też angażująca widza do ruchu, do wejścia w dzieło sztuki. Pokazujemy te dwa zjawiska w sztuce powojennej w Europie Wschodniej, w Polsce, w krajach byłej Jugosławii i w Ameryce Południowej - opowiada Marcel Andino Velez, wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

I przypomina, że transatlantykiem uciekł przed wojną do Argentyny wielki polski powieściopisarz Witold Gombrowicz. - Inspirujemy się tą właśnie podróżą z Europy Wschodniej do Ameryki i pokazujemy sztukę tych dwóch regionów - mówi wicedyrektor MSN.

"Nie trzeba się znać, wystarczy się nie bać"

Pracownicy muzeum przypominają, że sztuka kinetyczna i op-art tworzone przez artystów w Europie Wschodniej i Ameryce Łacińskiej w tym specyficznym okresie wyrażały z jednej strony świat chwiejnej równowagi, z drugiej zaś, przez fascynację nauką, nowymi technologiami i cybernetyką - rozbudzały nadzieje na przyszłość.

Wystawę można oglądać do połowy lutego w oddziale Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą. - Dla wszystkich, którzy przychodzą na spacer na bulwary jesteśmy dodatkiem kulturalnym z - mam nadzieję - atrakcyjnymi wystawami sztuki nowoczesnej i współczesnej od czasów powojennych do dziś - zachęca Andino Velez.

- Wiele osób myśli, że nie zna się na sztuce. Naszym zadaniem jest ośmielić widzów. Bo na sztuce nie trzeba się znać, wystarczy się jej nie bać, aby wynieść stąd coś przyjemnego, zapamiętać to miejsce i przyjść do nas ponownie - dodaje.

kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Polityczny mural po łacinie. Niestety z błędami

Polityczny mural po łacinie. Niestety z błędami

Niby zwykły napis. Ktoś mógłby nawet nazwać go bohomazem, wynikiem prymitywnego wandalizmu. Ale jeśli wczytać się dokładnie i przeanalizować niuanse,... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »