Informacje

29.04.2011 12:31 Beatyfikacja Jana Pawła II

Artyści z całego świata
zagrają w hołdzie JPII

SERWISY:

Inspirowana twórczością Karola Wojtyły kantata jazzowa "Miłość mi wszystko wyjaśniła" zostanie wykonana w niedzielę 1 maja na pl. Piłsudskiego, podczas specjalnego koncertu z okazji beatyfikacji Jana Pawła II.

Utwór "Miłość mi wszystko wyjaśniła" to zbiór pieśni i utworów instrumentalnych inspirowanych wierszami Karola Wojtyły. Muzykę do tych tekstów skomponował polski jazzman, kompozytor i pianista Joachim Mencel. 

- Charakter całości związany jest z muzyką jazzową, oprawioną w brzmienia orkiestry symfonicznej, chóru chłopięcego oraz kapeli góralskiej - charakteryzuje utwór organizator wydarzenia.

Utwór łączy melancholię argentyńskiego tanga, słoneczną radość afrykańskiej pieśni, grecki temperament, łagodność gregoriańskiego chorału, powagę i liryzm muzyki symfonicznej.

- Fragmenty poezji Karola Wojtyły, które posłużyły artyście w stworzeniu tej kantaty, należą do najbardziej intymnych w twórczości naszego wielkiego rodaka - podkreśla organizator koncertu, Stołeczna Estrada. 

SPRAWDŹ PROGRAM UROCZYSTOŚCI

Na scenie na pl. Piłsudskiego, w hołdzie papieżowi-Polakowi, zaprezentują się wokaliści z różnych krajów. Będą wśród nich: Barbara Buonaiuto z Włoch, Valerie Ekoume z Kamerunu, Polacy Ewa Bem, Jorgos Skolias (polski artysta, którego rodzina pochodzi z Grecji) i Kuba Badach. Wystąpią również: sławny argentyński akordeonista, wirtuoz gry na bandeonie Dino Saluzzi, amerykański saksofonista i flecista Dave Libeman oraz Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej, Orkiestra Sinfonia Viva i góralska Kapela Obrochtów z Zakopanego.

Pracował z Namysłowskim, Szcześniakiem i Jopek

Joachim Mencel to absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest laureatem licznych konkursów, m.in.: finalistą prestiżowego konkursu pianistycznego im. Theleniousa Monka w Waszyngtonie (1989). Występował za granicą. Nagrywał wspólnie z wieloma znanymi muzykami, m.in. z saksofonistą Zbigniewem Namysłowskim, gitarzystą Jarosławem Śmietaną i amerykańskim klarnecistą Bradem Terrym.

W 1993 roku razem z Mieczysławem Szcześniakiem, Marcinem Pospieszalskim, Robertem Cudzichem i Piotrem Jankowskim założył grupę New Life'm, wykonującą muzykę określaną jako współczesny gospel. Aranżował piosenki m.in. dla Mietka Szcześniaka i Anny Marii Jopek.

Koncert rozpocznie się o godz. 21.00. Wstęp dla publiczności będzie wolny.

PAPIESKI PORTRET CZEKA NA ODSŁONIĘCIE

KOMUNIKACJA NA BEATYFIKACJĘ

myk/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • towarzysz ksiądz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2011 16:09 ~towarzysz ksiądz

  NARÓD Z KOŚCIOŁEM - KOŚCIÓŁ Z NARODEM, towarzysze w czarnych sukienkach działają idealnie w stylu dawnych towarzyszy, wielkie portrety przywódcy ludu, pomniki, powierzchowne hasła, wiwatujące tłumy - jak za dawnych lat - powierzchowność idei i haseł oraz postaw ludzi taka sama, polski Kościół Katolicki to jakaś katastrofa a ludzie dają się na to nabierać....

 • mza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2011 15:17 ~mza

  Mencel, Mencel, popatrz pan, nie znam człowieka!!! Ale na wspaniale że wystąpi kapela góralska Obrochtów. Na ich występ czekałem niecierpliwie 58 lat

 • KarolJuve

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2011 13:17 ~KarolJuve

  Dokonało się!!! Rozpoczęty w tamtym roku sezon na wykopki dobiega końca. Polski Naród w swej martyrologicznej drodze dokonał wspaniałych i niezwykle cennych wykopalisk. Zaczęło się od Generała Sikorskiego, potem był Stanisłąw Pyjas i Krzysztof Olewnik, następnie Jerzy Popiełuszko. Do grona Polaków męczeńską śmiercią umarłych dołączy niebawem Największy z NICH Jan Paweł II. Powodzenia w kolejnym sezonie...!!! Naród dumnie kroczy ku przyszłości!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »