Informacje

14.08.2015 19:40 "Ogrody" w Zachęcie

Artyści stworzyli ogrody.
Tej wystawy można dotykać

SERWISY:


Stara wanienka, film z budynkami znanymi z dzieciństwa, odwzorowanie "dzikiej piwnicy", instalacja kojarząca się z japońskim ogrodem zen czy rzeźby dźwiękowe znalazły się wśród prac prezentowanych na wystawie "Ogrody" w Zachęcie. Wszystkich dzieł można dotykać.

Wystawa adresowana jest do miłośników sztuki "gotowych do porzucenia tradycyjnych sposobów zwiedzania"; znosi zasadę "nie dotykać" w celu zmniejszenia fizycznego dystansu między widzem a dziełem - podkreślają organizatorzy. Sztukę, która jest prezentowana, odbiera się nie tylko wzrokiem, ale także słuchem, dotykiem, węchem, smakiem i ruchem. "Ogrody" mają pobudzać intelekt oraz zmysły i emocje.

"Chciałam sztuki zmysłowej"

13 prac autorstwa 10 polskich artystów - m.in. Marzanny Morozewicz, Anny Panek i Pawła Matyszewskiego - w różny sposób odnosi się do tematyki ogrodu.

Kurator wystawy Magdalena Godlewska-Siwerska, pytana o powód takiego wyboru tematu ekspozycji, tłumaczyła w piątek Polskiej Agencji Prasowej - Chciałam sztuki zmysłowej, sensualnej, dotykowej, a nasze zmysły ujawniają się właśnie w ogrodzie - opowiadała.

Jak zaznaczyła, chciała stworzyć taką wystawę, która będzie pobudzała zmysły, ale zarazem pragnęła uniknąć sytuacji, w której bodźce atakują widza i go przytłaczają.

- Każdy z prezentowanych artystów stworzył w przestrzeni Zachęty swój ogród – opowiadała kurator. - Inspiracją dla Ogrodów była refleksja nad tym, jak artyści przekazują sztukę, jak ją wyrażają i w jaki sposób, poza warstwą intelektualną, komunikują się z odbiorcą – tłumaczyła kurator.

Powrót do krainy dzieciństwa

Rzeźbiarka Marzanna Morozewicz powróciła do krainy dzieciństwa; stworzyła pracę z przedmiotów towarzyszących jej w najwcześniejszych miesiącach życia, m.in. cynowej wanienki, którą później, na potrzeby tej instalacji, wypełniła piaskiem z nadmorskiej plaży.

Autor zdjęć i obrazów Igor Przybylski powrócił po latach do Garbatki-Letniska, by utrwalić miejsca, które pamięta z dzieciństwa. Nakręcił - prezentowany na wystawie - krótki film, w którym "z poziomu wzroku" kilkunastoletniego chłopca pokazał niefunkcjonujący już tam posterunek czy sklep.

Praca "Zakwit" Anny Panek, artystki tworzącej obrazy wpisane w architekturę, to z kolei prezentacja żywiołu obecnego w naturze. Setki drobnych, kolorowych elementów z plastycznej glinki przedstawiają rój, jak zaznaczyła na konferencji autorka, trochę niebezpieczny, ale żywotny, dziki i ruchliwy.

Kompozycja z setek elementów

Inna prezentowana praca, "Ogród niepamięci", instalacja malarza Pawła Matyszewskiego, kojarzyć się ma z ogrodem zen. Na wystawie można zobaczyć także kompozycję Izy Tarasewicz, rzeźbiarki i performerki nominowanej w ostatnich latach do Paszportu "Polityki". W przestrzeni nieużywanej wcześniej do celów artystycznych klatki schodowej w gmachu Zachęty Tarasewicz stworzyła kompozycję z setek modułowych elementów. Za pomocą prętów i innych obiektów odwzorowała "dziką piwnicę", w której występują makroorganizmy i grzyby.

Zobaczyć można również instalację dźwiękową Małgorzaty Niedzielko oraz m.in. reprodukcję malowidła stanowiącą wyobrażenie ogrodu, autorstwa Iłariona Daniluka (Zenka), malarza samouka, który swoimi obrazami ozdabiał głównie domy i mieszkania w Hajnówce na Podlasiu. Oprócz ścian, Daniluk pokrywał farbami podłogi, kaloryfery i przedmioty codziennego użytku.

Wystawę "Ogrody" można oglądać w Zachęcie do 4 października.

PAP/ło/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2015 09:28 ~abc

  Dziękujemy. Twój komentarz został dodany i wkrótce pojawi sie w serwisie.
  Czekam na to co wydarzy się teraz...

 • Aqualite

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2015 15:51 Aqualite

  Odbieranie sztuki smakiem? Raz mi się zdarzyło odbierać smakiem eksponaty, było to w Wieliczce, a ja byłam w podstawówce. Teraz podrosłam i stanowczo odmawiam lizania cynowej wanienki.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »