Informacje

30.05.2019 16:25 "Przygotowujemy poprawkę"

Arcybiskupi Hoser i Głódź mogą stracić honorowe obywatelstwa

SERWISY:


Radna Koalicji Obywatelskiej Agata Diduszko-Zyglewska przyznała, że biuro prawne przygotowuje poprawkę uchwały w sprawie odebrania honorowego obywatelstwa. Mieliby je stracić arcybiskupi
Henryk Hoser i Sławoj Leszka Głódź, którzy - jak powiedziała Diduszko-Zyglewska - mieli tuszować przypadki pedofilii w Kościele.

W połowie maja radna Diduszko-Zyglewska, która jest współautorką mapy kościelnej pedofilii, napisała na swoim profilu na Facebooku, że po przyjrzeniu się tytułom honorowego obywatelstwa Warszawy zauważyła, że "w ciągu ostatnich trzech dekad rada uhonorowała tym tytułem aż ośmiu biskupów", w tym: Sławoja Leszka Głódzia (w 2005) i Henryka Hosera (w 2011). "Czyli dwóch panów, którzy w świetle naszej wiedzy o ich działalności z pewnością nie zasługują na tytuły honorowych warszawiaków" - napisała. I dodała, że będzie próbowała przekonać innych radnych do odebrania biskupom tytułów.

"Dowody są ewidentne"

W czwartek Diduszko-Zyglewska odniosła się do sprawy w rozmowie z PAP.

- Okazało się, że w uchwale dotyczącej honorowych obywateli nie zapisano procedury odwoływania, nie przewidziano takiego wypadku, że może się się tak zdarzyć, że komuś trzeba będzie odebrać ten tytuł - powiedziała. Jak dodała, "biuro prawne przygotowuje projekt poprawki do tej uchwały, bo musimy dołożyć punkty dotyczące procedury odwoływania".

Podkreśliła, że w przypadku arcybiskupów Hosera i Głódzia "wszystkie dowody, które już są, dotyczące tuszowania przez nich różnych przypadków są ewidentne".

- Jednak ten tytuł honorowego obywatela to jest tytuł, który naprawdę muszą dostawać osoby nieskazitelne i w tym gronie mają być takie osoby zasłużone dla Warszawy, o nieskazitelnym życiorysie, więc też dla innych, którzy są honorowymi obywatelami też jest ważne, żeby to rzeczywiście było takie grono - powiedziała.

Diduszko-Zyglewska podkreśliła też, że "na pewno nie porzucimy tego tematu, bo to jest temat, który myślę, że będzie istniał w tej kampanii wyborczej i po prostu jest to kwestia, którą trzeba doprowadzić do końca". - Zależy nam na tym, żeby Kościół był instytucją zaufania publicznego, więc Kościół musi dokonać pewnego oczyszczenia, więc jako dziennikarze, jako radni, jako obywatele powinniśmy do tego dążyć - stwierdziła.

"To są Polacy, jak my"

- Problemem z przemocą seksualną w Kościele, co powtarzam wiele razy, nie jest to, że ona się tylko w Kościele zdarza. Oczywiście, że ona się częściej zdarza gdzie indziej. Problemem jest bezkarność sprawców i to, że właśnie ich zwierzchnicy pomagają im, żeby nie stanęli przed organami sprawiedliwości i przez to dzieją się kolejne wypadki, kolejne dzieci stają się ofiarami - mówiła. - W wypadku tych obu arcybiskupów miały miejsce dokładnie te sprawy, czyli niestety w związku z ich działaniami sprawcy nie trafiali przed świeckie organy ścigania, czyli tam, gdzie powinni trafić - dodała.

Zaznaczyła, że zarówno księża, arcybiskupi czy biskupi są obywatelami, więc podlegają polskiemu prawu. - Trochę się przyzwyczailiśmy, że Kościół jest w jakiejś innej pozycji - nie jest. To są Polacy jak my - powiedziała.

Diduszko-Zyglewska przyznała również, że temat odebrania Hoserowi i Głódziowi honorowego obywatelstwa był poruszany na klubie KO. - Ani jedna osoba nie sprzeciwiła się temu. Nikt nie podnosił argumentów, że można tego nie zrobić, bo wszyscy obejrzeli film braci Sekielskich - powiedziała.

PAP/kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2019 17:27 ~iza

  tylko w Kościele byli (nadal są?) szczególnie chronieni. Nie słyszałem, żeby nauczycieli pedofili, którzy brutalnie krzywdzili dzieci, kurator przez wiele lat przenosił do innych szkół. Czujesz różnicę?
  [/cytat_3017299]
  czyli niewiele słyszałeś

 • precz z czarnymi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2019 15:13 ~precz z czarnymi

  miejsce chroniących księży pedofili jest w więzieniu

 • jurka48

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2019 13:12 ~jurka48

  A może by tak przy okazji pokazać całą listę honorowych obywateli Warszawy?Wtedy byśmy się przekonali, ile jest wśród tzw.nieskazitelnych osobistości.A żona cudownie przywróconego do życia KOdziarza niech zajmie się prawdziwą pracą-szkoda pieniędzy stolicy na takie miernoty.

 • Kracho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2019 10:11 ~Kracho

  Agata Diduszko, czyli Krytyka Polityczna. Dalszy komentarz jest zbędny.

 • anka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2019 10:05 ~anka

  AdUrbem~AdUrbem

  Niech sie radni zajmą poszerzaniem dróg bo to przez nich Warszawiacy stoją w korkach

  Stoją w korkach z powodu swoich umiejętności a raczej ich braku!

 • Kler

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2019 06:43 ~Kler

  i wszystkim pozabierać stopnie wojskowe i emerytury z tego tytułu !!!

 • Kargulena Pulpa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2019 22:01 ~Kargulena Pulpa

  fer~fer

  Pedofile nie są tylko w kościele.


  Oczywiście, ale tylko w Kościele byli (nadal są?) szczególnie chronieni. Nie słyszałem, żeby nauczycieli pedofili, którzy brutalnie krzywdzili dzieci, kurator przez wiele lat przenosił do innych szkół. Czujesz różnicę?

 • facio aligacio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2019 21:28 ~facio aligacio

  honorowe obywatelstwo pewnie osobiście odbierze rabiej. który jak wiadomo zwalcza wszelkie tentego.

 • AdUrbem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2019 20:35 ~AdUrbem

  Niech sie radni zajmą poszerzaniem dróg bo to przez nich Warszawiacy stoją w korkach

 • zią

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2019 20:23 ~zią

  Kto daje i zabiera w piekle się poniewiera...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »