Informacje

09.08.2019 15:34 oświadczenie uczestników zrywu

Arcybiskup mówił o "tęczowej zarazie". Powstańcy oburzeni

SERWISY:

"Nie wiemy, ile - wśród naszych koleżanek i kolegów - było osób, którym Stwórca nadał cechy określane dzisiaj mianem LGBT. Wiemy tylko, że byli wśród nas, walczyli i umierali" - napisali w oświadczeniu powstańcy warszawscy oburzeni słowami arcybiskupa Marka Jędraszewskiego o "tęczowej zarazie".

Podczas kazania wygłoszonego na mszy w ramach obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego hierarcha podkreślał, że to z "powstańczych mogił narodziła się wolna Polska, choć na jej narodzenie trzeba było czekać bardzo długo".

- Czerwona zaraza już po naszej ziemi, całe szczęście, nie chodzi, co wcale nie znaczy, że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie marksistowska, bolszewicka, ale zrodzona z tego samego ducha, neomarksistowska. Nie czerwona, ale tęczowa - powiedział arcybiskup Marek Jędraszewski.

"Wyrażamy nasze oburzenie"

Właśnie do tych słów odnieśli się powstańcy. Wydali oświadczenie, pod którym podpisali się wiceprezesi Związku Powstańców Warszawskich Halina Jędrzejewska oraz Zbigniew Galperyn.

"My niżej podpisani, żyjący jeszcze Powstańcy Warszawscy, wyrażamy nasze oburzenie w związku z wypowiedzią ks. Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego wygłoszoną w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego" – czytamy w oświadczeniu.

Podkreślają, że nie wiedzą, ile wśród ich koleżanek i kolegów było "osób, którym Stwórca nadał cechy określane dzisiaj mianem LGBT". "Wiemy tylko, że byli wśród nas, walczyli i umierali. I należy Im się pamięć, szacunek i modlitwa" - zaznaczają.

"Nie mają z tym nic wspólnego słowa wygłoszone przez Księdza Arcybiskupa, wobec których – jako chrześcijanie i koledzy Powstańcy – wyrażamy głęboki sprzeciw" – czytamy na końcu oświadczenia.

Jak podaje "Gazeta Stołeczna", inicjatorką oświadczenia jest Anna Przedpełska-Trzeciakowska - w Powstaniu Warszawskim była sanitariuszką o pseudonimie "Grodzka".

CZYTAJ TEŻ O PRZEMÓWIENIU LESZKA ŻUKOWSKIEGO, KTÓRY 1 SIERPNIA MÓWIŁ O DZIELENIU LUDZI:ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zły nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2019 00:35 ~zły nick

  Kowal~Kowal

  Problem adopcji jest ważny i warto się nad nim pochylić, natomiast nie może to być adopcja przez pary homoseksualne.


  Tak, lepsze są radosne domy dziecka...

 • Zawiedziony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2019 17:21 ~Zawiedziony

  varsavianista~varsavianista

  To bardzo przykre, że miasto stać jest na promowanie LGBT, a wciąż nie ma pomysłu na poprawę losu mieszkańców, żyjących w nieogrzewanych, zagrzybiałych mieszkaniach. Renowacja budynków powinna być przecież dla władz miasta priorytetem.


  A możesz mi wyjaśnić na czym polega to promowanie? W jaki sposób zwracanie uwagi na istniejący problem braku równości promuje homoseksualizm czy też inne formy seksualizmu? Choćby nie wiem jak ktoś wedle twojej definicji "promował" to i tak nie zmieni to mojej orientacji seksualnej, bo z taką się urodziłem i nie jest wrażliwa na żadną "reklamę".

 • sammler

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2019 10:14 ~sammler

  To bardzo budujące - takie postawienie sprawy (i sam ten głos): nieważne, kim byli, walczyli z nami.

  Pan Jędraszewski (przypomnijmy: najżarliwszy obrońca Paetza, wespół np. z panem Kulczykiem) powinien podać się do dymisji i resztę życia spędzić w jakiejś pustelni. Dlaczego? Bo on W OGÓLE nie rozumie, czym jest (miało być - w zamyśle) chrześcijaństwo. I czym jest tzw. miłość bliźniego. A jest - ponoć - biskupem chrześcijańskim. Choć ja od dawna mam wrażenie, że katolicyzm z chrześcijaństwem już niewiele ma wspólnego, więc może tak po prostu ma być?

  A reszta biskupów milczy? Jak mrówków ich mamy - jak mawiał mój dziadek. I tylko deklaracje potrafią pisać i politykować.

 • STAN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2019 10:09 ~STAN

  Poczytałem, posłuchałem i znowu widzę medialną próbę manipulacji społeczeństwem. Dla mnie jest duża różnica pomiędzy ideologią, a człowiekiem. Wprowadza się terminy typu LGBT by pseudo łączyć ludzi a tak naprawdę to poróżnia się ich i wykorzystuje do swoich prywatnych czy partyjnych interesów. Nie będę się rozpisywał ale dla mnie jako katolika każdy człowiek to bliźni. Nigdy nikogo nie deklasuję ale czy dwie osoby tej samej płci mogą być np. rodzicami. Taka jest rzeczywistość i jej nie zmienimy.
  Wszelkie relacje miedzy ludźmi powinno regulować prawo. Prawo ma chronić wszystkich obywateli w taki sam sposób. Szanujmy się i traktujmy siebie równo a nie dajmy się wciągnąć w ideologie, które maja na celu wywrzeć jakiekolwiek piętno na ludziach, zburzyć często dobre stosunki panujące miedzy nimi po to by móc realizować swoje cele.

 • Tylda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2019 21:55 ~Tylda

  klasyka~klasyka

  Symbol Polski Walczącej na kolorowej szmacie. Gdzie jest granica tego szaleństwa?

  Był i symbol PW na gaciach i bejsbolach.

  To już z dwojga złego lepiej, żeby był używany w ubieganiu się o zrównaniu praw.

 • tatuś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2019 20:09 ~tatuś

  adolf miał skłonności homoseksualne i sadystyczne ;-)

 • Szymon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2019 20:04 ~Szymon

  Parada przeszła ulicami Warszawy pod patronatem prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Podczas parady odbyła się parodia mszy św. Odprawił ją aktywista środowisk LGBT.

 • klasyka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2019 19:13 ~klasyka

  Symbol Polski Walczącej na kolorowej szmacie. Gdzie jest granica tego szaleństwa?

 • mix

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2019 15:31 ~mix

  varsavianista~varsavianista

  To bardzo przykre, że miasto stać jest na promowanie LGBT, a wciąż nie ma pomysłu na poprawę losu mieszkańców, żyjących w nieogrzewanych, zagrzybiałych mieszkaniach. Renowacja budynków powinna być przecież dla władz miasta priorytetem.


  Może w takim razie napisz do ratusza, a nie tutaj.
  Artykuł z grubsza biorąc jest o wypowiedzi krakowskiego duchownego i powstańcach, którzy postanowili ją skomentować. W którym miejscu tych zdarzeń jest "promowanie LGBT przez miasto"?

 • oen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2019 14:56 ~oen

  wybory nadchodzą stad wypowiedz biskupa

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »