Informacje

28.11.2013 12:05 WYNIKI KONKURSU NA PROJEKT

Architekci z Krakowa
zaprojektują nową Rotundę

SERWISY:


Rozświetlona jak latarnia morska, z publiczną przestrzenią na pierwszym piętrze i miejskim placem pod świetlnym sufitem wokół. A jednocześnie wciąż ta sama, znana każdemu warszawiakowi, z generalskim wężykiem wokół dachu - taka ma być Rotunda po rewitalizacji. Konkurs na jej projekt wygrali młodzi architekci z Krakowa.

Międzynarodowy konkurs na projekt Rotundy zorganizował jej właściciel - bank PKO BP. W czwartek ogłoszono jego wyniki. Zwyciężyła pracownia Gowin - Siuta z Krakowa, która pokonała 213 innych zespołów.

- Bardzo cieszymy się, że będziemy mieli szansę uczestniczyć w modernizacji tak ważnego dla Warszawy symbolu - powiedzieli krakowscy architekci po ogłoszeniu wyników.

Schody w podwójnej elewacji

Zgodnie z wymogami konkursu, projekt jest dość zachowawczy, choć tak naprawdę jego realizacja będzie oznaczać, ze Rotunda zostanie wybudowana od nowa, przy wykorzystaniu współczesnych technologii.

Na parterze i w podziemiu, tak jak dotychczas, działać będzie flagowy oddział PKO BP. Zgodnie z decyzją banku i oczekiwaniami warszawiaków, pierwsze piętro, na którym dziś mieszczą się biura, zamieni się w przestrzeń publiczną.

- To, jak ona zostanie wykorzystana, będzie zależało od banku - zastrzegł profesor Konrad Kucza-Kuczyński z Politechniki Warszawskiej, przewodniczący sądu konkursowego.

By wejście na górę nie kolidowało z bankowymi wymogami bezpieczeństwa, architekci zdecydowali się na jedną poważną ingerencję w budynek - Rotunda zyska podwójną elewację, a w przestrzeni między jej warstwami znajdą się schody prowadzące na pierwsze piętro. Zmieni się też nieco sufit - zachowany zostanie jego kształt, ale w środku pojawi się świetlik, który rozjaśni całe wnętrze.

- Ze środka już teraz rozciąga się wspaniały widok na centrum Warszawy. Dziś jest to jednak miejsce niedostępne dla zwykłego przechodnia. Mamy nadzieję, że to się niebawem zmieni - podkreślają zwycięzcy konkursu.

Z letnim kinem pod szklanym dachem

Mocno zmieni się też otoczenie budynku. Wokół powstać ma plac miejski z elegancką nawierzchnią. Ma on zyskać szklany sufit - na cienkich linach tworzących regularną siatkę powieszone zostaną lampy, które zaleją całą przestrzeń światłem współgrającym z oświetleniem wnętrza budynku.

- Dzięki temu podkreślona zostanie jego największa zaleta, czyli transparentość. Plac i wnętrze będą się łączyć i przenikać, także po zmroku, gdy bank nie będzie już pracował - tłumaczą autorzy zwycięskiej pracy.

Na tym nie koniec. Projekt zakłada, że między Domami Centrum a Rotundą powstać może zagłębienie terenu, które z jednej strony pozwoli wejść do podziemi budynku, a z drugiej będzie mogło pełnić funkcję np. amfiteatru czy letniego kina, choć akurat ten element projektu nie jest przesądzony.

Ulica Widok, która dziś odcina Rotundę od pasażu Wiecha, ma być przebudowana - nie będzie miała osobnej jezdni, a mocno ograniczony ruch ma się odbywać po powierzchni placu.

Roszczenia nie zatrzymają prac?

- Było to bardzo trudne zadanie, jeden z najtrudniejszych konkursów, w jakich brałem udział jako sędzia - mówił Kucza-Kuczyński.

W warunkach konkursu zapisano wiele ograniczeń - w nowej Rotundzie miało się znaleźć zarówno miejsce dla w pełni funkcjonalnego, bezpiecznego oddziału banku, jak i dla funkcji publicznej, o którą w procesie konsultacji społecznych apelowali mieszkańcy miasta. W dodatku trzeba było zachować samą rotundę - jej kształt i najbardziej charakterystyczne elementy.

Nie wiadomo, kiedy projekt zostanie zrealizowany. - Przed nami jeszcze wiele pracy. Najpierw przygotowany musi zostać właściwy projekt budowlany. Potem będzie czas na uzgodnienia i pozwolenia. No i w końcu na samą budowę - mówią przedstawiciele PKO BP.

- Bardzo ważne jest, by w ten projekt już teraz włączył się ratusz - zawraca uwagę Kucza-Kuczyński. - Równocześnie z budową musi iść remont placu wokół Rotundy, także jego części należącej do miasta, bo inaczej nie będzie właściwego efektu - dodał.

Urszula Majewska z miejskiego Centrum Komunikacji Społecznej, które współorganizowało konsultacje społeczne ws. Rotundy, zapowiedziała, że ratusz zrobi wszystko, by tak się właśnie stało.

Bank zapewnia też, że rewitalizacji nie zatrzyma sprawa roszczeń do działek, na których stoi Rotunda. - Mamy użytkowanie wieczyste tego terenu do 2080 roku - podkreślali jego przedstawiciele.

>> CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT <<

Wartość inwestycji szacowana jest na około 15 milionów złotych.

roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • frugo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2014 10:38 ~frugo

  niby wszystko super tylko jedna rzecz mnie dziwi, gdzie wejścia z podziemi, które to właściwie są tutaj najważniejsze, kto nie mieszka w Warszawie to niekoniecznie musi rozumieć fenomen Rotundy ale ogółem bez wyjść z podziemi to raczej słabo...

 • Lokals

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2014 12:57 ~Lokals

  Ludzie, czy Wy tylko potraficie narzekać????
  Moim zdaniem nowa rotunda jest super! Mam nadzieję, że szybko projekt zostanie zrealizowany.

 • cbxc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2013 12:40 ~cbxc

  WIADOMO GOWIN!!!!

 • Sowa symbol mądrości

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2013 21:25 ~Sowa…

  Wszystkie baraki będą odbudowane? Barak w kształcie rotundy jest równie piekny jak budynek typu Lipsk.

 • Piter66

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2013 15:40 ~Piter66

  "Zwyciężyła pracownia Gowin - Siuta z Krakowa"... szukam takiej pracowni w rejestrze firm ale nie istnieje taka pracownia.... O co chodzi? znów studenci wygrali?

 • joach

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2013 12:10 ~joach

  tom~tom

  Widzę betonową pustynię i do tego jeszcze kino letnie? że co? oni chyba w innym świecie żyją? kino letnie w blasku świateł z samochodów i hałasie? Co to za futurologia po co takie konkursy?
  I może jeszcze na czas seansu zamykać ruch jak to jest na narodowym? Już zrobili pustynie za domami centrum, teraz jeszcze obok rotundy, proponuje jeszcze białe rękawiczki i fartuchy aby nie zabrudzić i aby ładnie wyglądało w zamyśle artysty autora projektu. Typowa wizja szklanych domów.


  nie skupiaj sie na kinie letnim tylko na samej rotundzie. pytasz po co konkursy? dobrze, ze prywatny inwestor najpierw pyta o zdanie warszawiakow a pozniej daje mozliwosc stworzenia wielu roznych projektow w konkursie z ktorych jury wybiera najlepszy. ciekawe co ty bys zrobil na miejscu banku PKO BP. pewnie nic madrego.

 • meg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2013 11:48 ~meg

  sami specjaliści sie wypowiadają :) nic tylko sie śmiać z głupoty ludzkiej ... ośmieszacie się tymi komentarzami ... dajecie dowód na to że wogóle nie rozumiecie sprawy :) biedne sfrustrowane ludziki :)

 • tom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2013 15:50 ~tom

  Widzę betonową pustynię i do tego jeszcze kino letnie? że co? oni chyba w innym świecie żyją? kino letnie w blasku świateł z samochodów i hałasie? Co to za futurologia po co takie konkursy?
  I może jeszcze na czas seansu zamykać ruch jak to jest na narodowym? Już zrobili pustynie za domami centrum, teraz jeszcze obok rotundy, proponuje jeszcze białe rękawiczki i fartuchy aby nie zabrudzić i aby ładnie wyglądało w zamyśle artysty autora projektu. Typowa wizja szklanych domów.

 • maniek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2013 14:06 ~maniek

  nie przejścia podziemnego, sygnalizacji latarni to chyba inne miejsce a nie Rondo Dmowskiego

 • Manfredi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2013 13:15 ~Manfredi

  Odbudowa kamienicy w tym miejscu jest niemożliwa, gdyż w miejscu jej narożnika znajduje się jezdnia.
  Budynek faktycznie się Krakusom skurczył w praniu. Panowie architekci odwalili robotę skupiając się na samej Rotundzie, nie biorąc pod uwagę otoczenia.
  Gdyby tak jeszcze z Cepelii zdjąć te obrzydliwe reklamy, odsłonić szklaną elewację i uruchomić neon, to byłoby super. Na razie mamy jeden wielki zakichany bilbord, a nie centrum miasta aspirującego do miana europejskiej metropolii.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »