Informacje

25.01.2015 14:36 EUROPAN 13

Architekci z Europy zaprojektują
ekspozycję skarbów z dna Wisły

SERWISY:

 

Trudne i nietypowe zadanie stawia Warszawa przed uczestnikami kolejnej edycji konkursu Europan. Młodzi architekci będą projektować miejsce, w którym eksponowane mają być elementy warszawskich pałaców, wyłowione z dna Wisły ponad dwa lata temu.

Miejskie Biuro Architektury chce upiec dwie pieczenie na jednym ogniu - nie tylko po raz piąty zaprosi architektów z całej Europy do udziału w warszawskiej edycji Europanu, ale też przeprowadzi konkurs na projekt ekspozycji. Dla uczestników to wartość dodana, bo choć zasady Europanu nie wykluczają realizacji prac konkursowych, nie jest to jego głównym celem; nagrody i wyróżnienia przyznaje się w nim głównie pracom teoretycznym, manifestom czy tym, które zaproponują ciekawe podejście warsztatowe. Tym razem Warszawa chce zwycięską pracę zrealizować, a zespołowi, który wygra - zapłacić za projekt wykonawczy.

Zadaniem będzie przygotowanie projektu zagospodarowania skweru mjr Stanisława Skibniewskiego, "Cubryny" czyli terenu nad tunelem Wisłostrady, między Centrum Nauki Kopernik a Biblioteką Uniwersytetu Warszawskiego. Głównym elementem tego zagospodarowania ma być ekspozycja przedmiotów, które w 2012 roku udało się odnaleźć na dnie Wisły.

Skarby przy bulwarach

Przypomnijmy: we wrześniu 2012 roku niski stan wody w rzece pozwolił na wydobycie - z pomocą policyjnego helikoptera - odkrytych kilka lat wcześniej pozostałości zdobień warszawskich pałaców i rezydencji. Elementy architektoniczne zrabowali w czasie potopu, w XVII wieku, Szwedzi. Co najmniej jeden transport nie dopłynął jednak do celu - zatonął w rejonie dzisiejszego mostu Gdańskiego.

Dużą część znalezisk archeologom udało się zidentyfikować jako fragmenty loggi Villa Reggia, która - choć wielokrotnie przebudowywana - istnieje do dziś; to pałac Kazimierzowski, czyli siedziba rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Stąd właśnie pomysł na lokalizację ekspozycji - skwer Cubryny znajduje się niemal na osi pałacu (wyznacza ją ulica Lipowa).

Dziś to miejsce zupełnie nijakie - trawnik w najlepszym razie służący biegaczom i nielicznym spacerowiczom z psami. Powiśle zmienia się jednak dynamicznie, a przypieczętowaniem będzie otwarcie powstających właśnie bulwarów nad rzeką. Na wysokości skweru zaprojektowano m.in. amfiteatr. W ten kontekst - częściowo już istniejący, częściowo dopiero planowany - wpisać się muszą architekci.

To nie musi być budynek

Wytyczne do konkursu są cały czas dopracowywane. Trwają też konsultacje z mieszkańcami najbliższej okolicy i użytkownikami skweru. Kolejne spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 26 stycznia o godzinie 17:30 w siedzibie Biura Architektury i Planowania Przestrzennego przy ul. Marszałkowskiej 77/79, w sali 510.

Zadanie konkursowe będzie prawdopodobnie sformułowane tak, by uczestnikom pozostawić dużą swobodę. Nie wiadomo więc, czy na skwerze stanie jakiś budynek, czy też ekspozycja będzie w całości plenerowa. Jest to możliwe, bo kamienne relikty pałaców nie wymagają typowej, muzealnej ochrony ze stałą temperaturą i wilgotnością. Muszą być jednak chronione przed śniegiem czy wandalami. Według wytycznych, mają też być dostępne przez całą dobę.

W przygotowanie konkursu zaangażowali się przedstawiciele Centrum Nauki Kopernik oraz Muzeum Historycznego Miasta Warszawy, które będzie administrować ekspozycją. Oficjalna lista lokalizacji zgłoszonych przez wszystkie uczestniczące w Europanie kraje zostanie głoszona w marcu. W czerwcu minie termin składania prac, a jesienią polskie jury wybierze swoich faworytów. Prace zostaną następne zaprezentowane w Niemczech, gdzie wybrany zostanie ostateczny zwycięzca. Poznamy go w grudniu. Wtedy też okaże się, czy pracę rzeczywiście uda się zrealizować. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, realizacja mogłaby się zacząć na wiosnę 2016 roku.

Warszawa po raz piąty

Europan to studialny konkurs dla młodych architektów z całej Europy, który odbywa się co dwa lata, już po raz trzynasty. Polska nie ma samodzielnego biura konkursowego - Warszawa, biorąca w nim udział jako jedyne miasto z naszego kraju, została przypisana do centrali w Niemczech. Stolica zgłasza się do Europanu już po raz piąty. Tematami poprzednich edycji były: tereny kolejowe na Czystem, rewitalizacja ulicy Wileńskiej, tereny przemysłowe na Grochowie i osiedle Za Żelazną Bramą.

Karol Kobos,
wydawca portalu tvnwarszawa.pl, członek jury warszawskiej edycji Europanu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ewrfewrerw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2015 11:15 ~ewrfewrerw

  z serii " jak wypompować kase z budżetu" dla swoich znajomych "architektów" - BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ.

 • jako

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2015 22:06 ~jako

  Tak Szwedzkie chłopy zrabowały, super młodzież jewropejskia zaprojektuje co im się nie udało zaj...!Extra gratulacje!Co u nas nie ma młodych?ASP!!!

 • lol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2015 21:40 ~lol

  nie mają na co kasy wywalić? czy to rozkaz z brukseli?

 • piio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2015 21:09 ~piio

  wykombinują tyle samo co przedszkolak narysuje. i kasy też wezmą tyle co na nowe przedszkole ...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »