Informacje

29.05.2011 10:02 EUROPAN 2011

Architekci z Europy poszukają odpowiedzi na praskie dylematy

SERWISY:

Walące się baraki niegdyś kryjące kosmiczne technologie oraz zdezelowany tor kolarski i sąsiedztwo torów kolejowych - oto miejsce, które ma zelektryzować młodych architektów z całej Europy. Na razie bez powodzenia.

Wszystko to dziać się ma w ramach Europanu - studialnego konkursu dla architektów, w którym Warszawa uczestniczyć będzie już po raz trzeci. Miasta zgłaszają do niego tereny, które są - mówiąc eufemistycznie - problematyczne. W poprzednich edycji uczestnicy zajmowali się więc przemysłowymi terenami na pograniczu Woli i Ochoty czy ulicą Wileńską. Ich zadaniem było nie tylko opracowanie założeń urbanistycznych potencjalnej rewitalizacji, ale przede wszystkim przygotowanie scenariusza interwencji, która przyniosłaby korzyści społeczne.

>> JAK HISZPANIE CHIELI ZMIENIAĆ PRAGĘ? <<<

Jak przyspieszyć zmiany na Pradze?

W tym roku Warszawa zgłosiła do konkursu fragment przemysłowych terenów na Pradze Południe, między ulicami Podskarbińską, Mińską, Stanisławowską, Chrzanowskiego, Siennicką oraz torami kolejowymi, obejmujący także zrujnowany tor kolarski klubu Orzeł.

- Nasz wybór znów padł na Pragę ze względu na pozytywne zmiany, które już zachodzą w tej części miasta - tłumaczy Tomasz Zemła z miejskiego biura architektury, które organizuje polską edycję konkursu. Te zmiany to przede wszystkim budowa Stadionu Narodowego czy nowej siedziby Sinfonii Varsovii.

W okolicy mieszka też coraz więcej młodych ludzi. Daleko jeszcze wprawdzie do mody na ten teren, ale atrakcyjne ceny prędzej czy później ściągną tu młodych ludzi. Ceny zaczną rosnąć, a dotychczasowi mieszkańcy zaczną opuszczać swoją okolicę. Czy gentryfikację da się powstrzymać? To jedno z pytań, na które mogą szukać odpowiedzi architekci, którzy zgłoszą się do konkursu. Póki co, chętnych jest jednak niewielu.

- Liczyliśmy na większą liczbę zgłoszeń. Na razie zainteresowanie jest podobne do poprzedniej edycji, w której mieliśmy ponad 30 prac - zauważa Zemła.

"Dolinka krzemowa"?

Jego zdaniem, nie ma to jednak związku z wyborem terenu, bo w Europanie z założenia wszystkie tereny są trudne. - Ten na Pradze wcale nie jest taki nieciekawy, jako może się wydawać, gdy obejrzy się go na zdjęciu satelitarnym. Te baraki i garaże to oczywiście dramat, ale mają swoją historię - przekonuje urzędnik.

Na terenach przy Podskarbińskiej działały po wojnie państwowe lub upaństwowione zakłady, które produkowały całkiem nowoczesną technologię. To tu powstawały części do polskich rakiet kosmicznych z programu Meteor, zamkniętego potem i przejętego przez ZSRR.

- Od tej tradycji do współczesnego parku technologicznego czy jakiejś wersji Krzemowej Doliny oczywiście daleka droga. Ale to jest jakiś punkt wyjścia. Jest się do czego odwołać i trzeba szukać pomysłu na to, jak odkryć potencjał tego, nieco zdziadziałego miejsca - przekonuje Zemła.

Przed młodymi architektami stoi więc dość złożone zadanie, a czasu na przygotowanie nie zostało wiele - 10 czerwca mija termin zgłaszania się do konkursu, a z końcem czerwca - termin składania prac. Pod koniec lata prace oceni jury, w którym mam przyjemność zasiadać. Wybrane prace trafią do Niemiec (Polska nie ma własnego biura konkursowego - Warszawę obsługuje więc biuro niemieckie), które przyzna nagrody.

>> WIĘCEJ NA STRONIE EUROPAN POLSKA <<

Zgłoszony przez Warszawę obszar jest jednym z kilkudziesięciu w całej Europie, zgłoszonych przez samorządy. Konkurs nie ma charakteru realizyjnego - jego wyniki są traktowane jako materiał do dyskusji o architekurze i głos w sprawach lokalnych problemów społecznych.

>> WIĘCEJ NA STRONIE EUROPAN EUROPE <<

Karol Kobos

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Piotrek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2012 14:23 ~Piotrek

  Bardzo dobry pomysł. Niestety jak uczy doświadczenie zwycięski projekt zamiast do realizacji pójdzie prosto do jakiejś szafy.
  Szkoda, że ostatni prezydent Warszawy, który miał WIZJĘ rządził tym miastem 80 lat temu.

 • Z Pragi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2011 15:10 ~Z Pragi

  70% z tej wizji lokalnej to mieszkańcy Białegostoku. Ciekawe...

 • greg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2011 13:58 ~greg

  za dwadzieścia pare lat, jak dobrze pójdzie....
  p.HGW wycofała inwestycje na Pradze, bo nie ma kasy!!!
  A jakie były obietnice!!!!

 • CityCenter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2011 11:04 CityCenter

  Tor kolarski klubu Orzeł... który z tarchominiaków wie, co w trawie piszczy w ogóle...

 • zu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2011 22:32 ~zu

  Ponarzekajmy jeszcze trochę Panie i Panowie - to takie proste i nie trzeba w ogole ruszać mózgiem.
  Masakra jakaś jak Was się czyta.

 • hater

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2011 21:45 ~hater

  aha, bardziej na apartamentowcach, bo przeciez, dla nas z ponizej sredniej krajowej miejsca w waw nie ma!

 • mark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2011 20:25 ~mark

  konkurs konkursem, a skończy się i tak na blokowisku. bo co te nasze biedne urzędasy mogą wymyśleć? sprzedać ziemię deweloperowi i mieć święty spokój, nic nie trzeba będzie robić bo to już "nie nasze".

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »