Informacje

28.05.2012 06:07 archeolodzy na cytadeli

Archeolodzy odsłonili dawne koszary

SERWISY:


XVIII-wieczne elementy uzbrojenia, stare monety, fajki i krzyżyki zaprezentowali archeolodzy pracujący na terenie Cytadeli Warszawskiej. Za kilka lat miejsce zajmowane dziś przez żołnierzy ma zająć Muzeum Wojska Polskiego. Wygrzebane z ziemi relikty, będą częścią ekspozycji nowoczesnego muzeum.

- Prace zakończymy w przyszłym roku - zapewnia Grzegorz Czajka, jeden z archeologów od trzech lat pracujących na terenie Cytadeli Warszawskiej. Do 2020 roku ma tu powstać nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego. Na razie na terenie stacjonuje Dowództwo Wojsk Lądowych, dlatego na co dzień jest zamknięty i pilnie strzeżony. W niedzielę, z okazji Majówki na Skarpie, zrobiono wyjątek, dlatego archeolodzy pochwalili się swoimi odkryciami z terenu Koszar Gwardii Pieszej Koronnej. Co znaleźli?

Relikty z czasów saskich

- Elementy uzbrojenia, monety, naczynia ceramiczne czy rzeczy osobiste żołnierzy na przykład fajki czy krzyżyki - wylicza Marcin Kamiński, archeolog - Szczególnie zależało nam na pozostałościach z czasów saskich – dodaje.

W wielkim wykopie, nieopodal pawilonu X Muzeum Niepodległości, znalezione zostały pozostałości po pierwszych koszarach. Było to siedem drewnianych budynków zaprojektowanych przez Jana Zygmunta Deybela, a ufundowanych przez Stanisława Poniatowskiego (ojca króla Stanisława Augusta).

Pożar drewnianych pawilonów

- Niestety budynki drewniane w 1744 roku spłonęły i później ustawiono pawilony ceglane. Wokół była zabudowana typu folwarcznego - dworki szlacheckie, nie było cytadeli. Dopiero w czasach zaboru Rosjanie przejęli ten teren. Wszystko zostało splantowane i w tym miejscu zbudowano  fortyfikacje związane z Cytadelą Warszawską. Budynki koszarowe zachowały się, stanowiły główny element Cytadeli, gdzie stacjonował garnizon rosyjski - tłumaczy Czajka.

Badania terenu dawnych koszar był również pomocne w przygotowywaniu ostatecznego projektu budowlanego siedziby przyszłego muzeum. - Będzie nawiązywał do układu urbanistycznego z XVIII wieku. Z kolei w miejscu koszar stanie pawilon wystawowy, który będzie prezentował czołgi czy samoloty. Część stanowisk archeologicznych zostanie zabezpieczonych i później będą udostępniane zwiedzającym - tłumaczy Dariusz Matlak, wicedyrektor Muzeum Wojska Polskiego.

Otwarcie w 2020 roku?

Archeologom zależy, aby znaleźć jak najwięcej pozostałości z czasów carskich, zanim ruszą prace budowlane przy nowej siedzibie muzeum. Zadanie nie jest łatwe, bo koszary wielokrotnie przebudowywano i cenne relikty mogły ulec zniszczeniu.

Jak zapewnia wiceszef placówki, budowa powinna zakończyć się do 2020 roku, także dlatego, że 22 kwietnia tego roku przypada 100. rocznica powołania przez marszałka Józefa Piłsudskiego Muzeum Wojska Polskiego. - Mamy już gotowy projekt budowlany, w tym roku chcemy uzyskać pozwolenie na budowę. Wcześniej, bo do 2014 roku oddamy do użytku Muzeum Katyńskie, które znajdzie się w południowej części Cytadeli - deklaruje Dariusz Matlak.

Bartłomiej Frymus

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »