Informacje

11.06.2017 15:38 nowoczesna

"Apelujemy o natychmiastowe zakończenie obchodów smoleńskich"

SERWISY:

Nowoczesna zaapelowała do prezesa PiS o zakończenie organizowania miesięcznic smoleńskich. - Najwyższy czas, by zaprzestać tych spotkań, które dzielą, a nie łączą. Teraz czas na ciszę i prawdziwą żałobę - mówił podczas niedzielnego briefingu poseł Nowoczesnej Paweł Rabiej.

- Chcieliśmy zaapelować do pana Jarosława Kaczyńskiego o zaprzestanie organizowania miesięcznic smoleńskich. To nie są żadne uroczystości religijne, to są wiece polityczne i widać gołym okiem, że coraz bardziej dzielą Polaków - dodała posłanka Nowoczesnej Paulina Henning-Kloska.

"Owładnięty nienawiścią i chęcią zemsty"

Podczas zorganizowanego w Warszawie spotkania posłowie Nowoczesnej odnieśli się do sobotnich obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej. Kontrmanifestujący Obywatele RP zablokowali wówczas Krakowskie Przedmieście, a następnie zostali usunięci przez policję. Doszło do zatrzymań, m.in. byłego opozycjonisty Władysława Frasyniuka.

- Z dużym niepokojem i smutkiem obserwowaliśmy bardzo brutalną interwencję policji wobec Obywateli RP, którzy przyszli protestować przeciwko upolitycznianiu katastrofy smoleńskiej. To zdecydowanie idzie za daleko - ta brutalność policji wobec tej manifestacji - powiedział Rabiej.

Jak dodała Joanna Schmidt, obchody smoleńskie utraciły wymiar religijny.  - Ja nie znam tych modlitw, wypowiadanych przez prezesa Kaczyńskiego, pełnych słów nienawiści, nawiązujących do tego, że mamy lepszy i gorszy sort w Polsce. To świadczy o tym, że prezes Kaczyński jest owładnięty nienawiścią i chęcią zemsty - oceniła.

"Prawo służy miesięcznicom"

Posłowie Nowoczesnej odnieśli się także do znowelizowanego prawa o zgromadzeniach publicznych, obowiązującego od kwietnia tego roku. Według nowych zapisów odległość między dwiema równocześnie odbywającymi się zgromadzeniami nie powinna być mniejsza niż 100 metrów, a wojewoda może wydawać zgodę na publiczne zgromadzenia w tym samym miejscu przez 3 lata z rzędu. Henning-Kloska mówiła, że prawo jest tak skonstruowane, żeby służyć wyłącznie smoleńskim manifestantom. Zdaniem posłanki warto wrócić do poprzedniej wersji zapisu prawa o zgromadzeniach publicznych.

Tak wyglądały obchody miesięcznicy smoleńskiej 10 czerwca:

PAP/kz/gp

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2017 09:09 ~stonka

  wierzacy~wierzacy

  kiedy Kościół- biskupi wreszcie zabiorą głos na temat profanacji ,wyśmiewania naszej wiary -katolickiej przez pis tworząc marsze z pogarda ,do krzyża -siejąc nienawiść i kłamstwa wychodząc z kościoła -to nie jest żadna modlitwa tylko wiec polityczny pod maska niby modlitwy -biskupi zabrońcie używać naszej wiary do celów politycznych-dlatego coraz mniej ludzi w kościołach -jestem głęboko wierzący i nie zgadzam się na profanacje mojej Religi-wiary

  Religia w Polsce od dawna jest polityczna a biskupi i nie tylko, bo "zwykli zakonnicy" przysięgający ubóstwo także, załatwiają swoje interesy. Dopóki państwo nie zostanie oddzielone od religii, dopóty będziemy mieli różne układziki między hierarchami i politykami. Do tego czasu nie dziw się jak proboszcz z ambony albo "zwykły zakonnik" z radia będzie Ci mówił na kogo masz głosować.

 • kraczor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2017 09:06 kraczor

  nowoczesna? czy to ci co już progu wyborczego nie przekraczają?

 • desert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2017 08:51 ~desert

  Co za hipokryzja...

  "Obywatele RP podczas kolejnych miesięcznic smoleńskich, "broniąc wolności demonstrowania" będą świadomie stawać w miejscach, w których nie mają prawa przebywać w myśl obecnej ustawy o zgromadzeniach - zapowiedział w niedzielę lider Obywateli RP Paweł Kasprzak."

  A dalej:
  "Apelujemy o natychmiastowe zakończenie obchodów smoleńskich"


  To w końcu jak z tą wolnością?

 • aso77

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2017 08:00 aso77

  Natychmiast apeluje do Nowoczesnej o zakaz wyjazdu Petru z mężatkami

 • andre_valenducq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2017 05:36 andre_valenducq

  Komuna tak ma ze chce zniszczyc religie .Tak jak mowil Kaczynski w Polsce sa zakamuflowani ruscy agenci do waliki z Panstwem Polskim

 • jkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2017 22:22 ~jkk

  W świątyni - owszem, natomiast na ulicy- nie. Jakoś nikt nie wpadł jeszcze na pomysł, aby dla zwolenników religii smoleńskiej organizować raz w roku pielgrzymkę do Smoleńska. W przypadku dużego zainteresowania można organizować comiesięczne, cotygodniowe lub nawet codzienne przeloty bratnim Tupolewem do Smoleńska - oczywiście na koszt zainteresowanych.

 • koczkodan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2017 21:41 ~koczkodan

  policji więcej aniżeli wyznawców i"męczenników" religii smoleńskiej

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2017 21:30 ~xyz

  Katastrofa lotnicza w Smoleńsku wydarzyła się w sobotę 10 kwietnia 2010 r. Proponuję "Nowoczesnej",aby dla odmiany zaczęła organizować w każdą sobotę "tygodnicę". Wtedy, nikt już jej nie "przebije".

 • wierzacy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2017 21:05 ~wierzacy

  kiedy kosciol- biskupi wreszcie zabiora glos na temat profanacji ,wysmiewania naszej wiary -katolickiej przez pis tworzac marsze z pogarda ,do krzyza -siejac nienawisc i klamstwa wychodzac z kosciola -to nie jest zadna modlitwa tylko wiec polityczny pod maska niby modlitwy -biskupi zabroncie uzywac naszej wiart do celow politycznych-dlatego coraz mniej ludzi w kosciolach -jestem gleboko wierzacy i nie zgadzam sie na profanacje mojej religi-wiary

 • asik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2017 20:52 ~asik

  wspomnienia o zmarłych to na cmentarzu a nie w środku miasta- to chore
  i nie co miesiąc - to też chore
  gdyby kaczor sam klęczał co miesiąc w tym miejscu to już za drugim razem zabraliby go do czubków, ale cwaniak zbiera bezmózgich i robi aferę polityczną
  NIE- DLA WIECÓW POLITYCZNYCH NA TRUMNACH

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »