Informacje

26.11.2014 18:56 Posłowie apelują

Apelują o Muzeum Historii Polski. "Na 100-lecie odzyskania niepodległości"

SERWISY:

Sejmowa komisja kultury przyjęła w środę dezyderat do Rady Ministrów ws. Muzeum Historii Polski. Posłowie komisji apelują do rządu o podjęcie "zdecydowanych kroków" ws. budowy siedziby MHP i jej otwarcia najpóźniej w 100-lecie zwycięstwa nad bolszewikami.

- Po ośmiu latach od utworzenia Muzeum Historii Polski nadal nie wiadomo, gdzie ma mieć ono swoją siedzibę oraz z jakich środków i kiedy miałaby zostać sfinansowana budowa. Komisja Kultury i Środków Przekazu uważa taki stan rzeczy za niedopuszczalny - głosi dezyderat, który powstał z inicjatywy posłów PiS i był opracowany w prezydium komisji.

Muzeum Historii Polski powinno być - zdaniem komisji - "jednym z najważniejszych elementów polityki historycznej prowadzonej przez państwo polskie". - Dlatego też, Komisja zwraca się do polskiego rządu o podjęcie w najbliższym czasie zdecydowanych kroków, które ostatecznie rozstrzygną, w jakim miejscu ta placówka powstanie oraz o przeznaczenie odpowiednich środków na prace projektowe, a następnie na budowę siedziby tej narodowej placówki muzealnej, tak, by możliwe było jej otwarcie na 100-lecie odzyskania niepodległości lub najpóźniej na 100-lecie zwycięstwa nad bolszewikami - napisali posłowie.

Muzeum nie ma stałej siedziby

W dezyderacie posłowie zwrócili również uwagę, że powstające w ostatnich latach placówki muzealne w Polsce i na świecie, takie jak Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Holocaustu czy Muzeum Historii Niemiec potwierdzają, że historia jest atrakcyjna dla zwiedzających. Zdaniem posłów komisji, takie placówki muzealne są potrzebne i w istotny sposób oddziałują na postrzeganie przeszłości przez współczesnych.

Komisja dodała też, że inne polskie projekty muzealne pokazują, że "szybkie działania i znalezienie środków finansowych jest możliwe przy dobrej woli najważniejszych instytucji w Polsce". Komisja wyraziła przy tym przekonanie, że "takie zdecydowane działania potrzebne są także w przypadku Muzeum Historii Polski".

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreśla, że budowa siedziby MHP powinno uwzględniać priorytety finansowe państwa. Pod koniec października br. wiceminister kultury Piotr Żuchowski przekonywał posłów komisji kultury, że obecnie należy rozważyć umieszczenie Muzeum Historii Polski w zabytkowym, istniejącym już gmachu. Według niego, takie rozwiązanie sprawdziło się w przypadku Muzeum Powstania Warszawskiego.

Powołane w 2006 r. Muzeum Historii Polski nie ma stałej siedziby. Konkurs architektoniczny na projekt budynku rozstrzygnięto w 2009 r. Zgodnie z nim gmach muzeum miał stanąć w pobliżu Zamku Ujazdowskiego, nad Trasą Łazienkowską. Koszt inwestycji oszacowano na 350 mln zł. Na rozpoczęcie budowy gmachu muzeum miały pozwolić m.in. pieniądze z UE. Resort kultury zwraca jednak uwagę, że w nowej perspektywie unijnej na lata 2014-20 budowa zupełnie nowych obiektów w obszarze kultury, takich jak np. muzea, nie będzie możliwa.

O niezwłoczne podjęcie wiążących decyzji dotyczących lokalizacji i finansowania budowy gmachu MHP zaapelowała również Rada Muzeum Historii Polski. Tworzą ją m.in. prof. Wojciech Roszkowski, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Friszke, prof. Andrzej Paczkowski. Apelując do ministra kultury w październiku br. o decyzje w sprawie budowy gmachu członkowie Rady zaznaczyli, że "pozostawienie tych spraw bez rozstrzygnięcia osiem lat po utworzeniu muzeum i pięć lat od rozstrzygnięcia konkursu architektonicznego jest niezrozumiałe dla opinii publicznej". Treść apelu trafiła również do Kancelarii Prezydenta, szefowej rządu i parlamentu.

W październiku otwarte zostało Muzeum Historii Żydów Polskich:


PAP/lata/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Szalom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2014 11:46 ~Szalom

  wergehehh~wergehehh

  Już dawno powinniśmy mieć takie muzeum. Internet trafił pod strzechy i wyciągnął stamtąd buractwo kierujące się najniższymi instynktami, nieświadome tożsamości narodowej.
  Zakładam, że - na zasadzie wzajemności - muzeum będą finansować żydzi, a jego filia powstanie w Izraelu.

  Żydzi są narodem wybranym ( We własnym mniemaniu ) i dlatego mają święte prawo do muzeów obrazujących ich wielowiekową krzywdę i prześladowania na tle historycznym. Oczywiście za pieniądze gojów.

 • Archeolog

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2014 11:42 ~Archeolog


  Warszawiak~Warszawiak

  Polska już ma muzeum historii - Narodowe. Znajduje się w Warszawie. Czy więc nie można wydzieić przestzeni tam na "nową" ekspozycję?
  Polacco~Polacco

  A Muzeum Archeologiczne w Arsenale na Długiej ?
  Widzę, że chyba nigdy nie byłeś w Muzeum Narodowym, skoro twierdzisz, że to muzeum historyczne i że jest tam miejsce na nową ekspozycję.

 • Łup

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2014 11:40 ~Łup

  Krych~Krych

  Ale jest to muzeum, które właściwie nie ma swoich eksponatów. Czy będzie to zatem kolejne "nowoczesne" muzeum naładowane multimediami, bez prawdziwych muzealiów?

  Właśnie tak. Historię mieliśmy taką, że właściwie nie ma co wystawiać, a jeżeli, to eksponaty znajdują się w Rosji, Niemczech i Szwecji. I żaden z grabieżców nie ma zamiaru oddać tego, co zagrabił.

 • Jan Niezbędny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2014 11:37 ~Jan Niezbędny

  oland~oland

  Muzeum jest niezbędne. Bez tego żyć się nie da.

  Bez wątpienia, jest to inwestycja nie cierpiąca zwłoki. Najbardziej potrzebujący to staruszkowie z minimalną rentą i rodzice dzieci z likwidowanych szkół.

 • Krych

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2014 10:31 ~Krych

  Ale jest to muzeum, które właściwie nie ma swoich eksponatów. Czy będzie to zatem kolejne "nowoczesne" muzeum naładowane multimediami, bez prawdziwych muzealiów?

 • FaFik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2014 10:15 ~FaFik

  Warszawiak~Warszawiak

  Polska już ma muzeum historii - Narodowe. Znajduje się w Warszawie. Czy więc nie można wydzieić przestzeni tam na "nową" ekspozycję?


  ale nikt wtedy nie zarobi na przekrętach przy przetargach.

 • Polacco

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2014 10:02 ~Polacco

  Warszawiak~Warszawiak

  Polska już ma muzeum historii - Narodowe. Znajduje się w Warszawie. Czy więc nie można wydzieić przestzeni tam na "nową" ekspozycję?


  Widzę, że chyba nigdy nie byłeś w Muzeum Narodowym, skoro twierdzisz, że to muzeum historyczne i że jest tam miejsce na nową ekspozycję.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2014 09:46 ~warszawiak

  To Polska jest niepodległa? Ciekawe ....

 • POLEN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2014 09:40 ~POLEN

  DLA TYCH "POLAKOW " W RZADZIE I PLATFORMIE NAJWAZNIEJSZE BYLO MUZEUM DLA ZYDOW A DLA POLAKOW NIE MUSI BYC !!.DAJECIE PODWYZKE FUNDUSZU KOSCIELNEGO DLA WATYKANCZYKOW A NIE ZAPOMNIJCIE DAC ZYDOM, KTORZY MAJA DODATKI DO EMERYTUR Z POLSKI - PRZECIEZ EMERYT POLSKI NIE MUSI DOSTAC !!!.

 • Sarkastyczny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2014 09:10 ~Sarkastyczny

  Oj tam, najważniejsze, że Hania dołożyła żydkom do ich muzeum, a teraz ma zamiar wydać 300 mln na Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Na co komu jakieś tam Muzeum Historii tego kraju.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »