Informacje

11.12.2017 22:08 W trosce o zwierzęta

Apelują do ratusza: zrezygnujcie
z fajerwerków w Sylwestra

SERWISY:


Nie strzelajcie w Sylwestra - namawia władze Warszawy stowarzyszenie Miasto Jest Nasze i wnosi o rezygnację z pokazu sztucznych ogni podczas miejskiej imprezy na placu Bankowym. Wśród powodów aktywiści wymieniają głównie smog i dobro zwierząt, które panicznie boją się huku.

"Nowy Rok za pasem. Pragniemy aby Warszawa w tym roku obchodziła Sylwestra z czystym powietrzem, bez hałasu i płoszenia zwierząt. Aby czas spędzony z przyjaciółmi i rodziną był bezpieczny dla wszystkich. Problem fajerwerków, wraca co roku. Tym razem wierzymy, że stołeczny ratusz zrezygnuje z pokazu sztucznych ogni i poprosi mieszkańców o rezygnację z ich używania" - piszą aktywiści w liście skierowanym do wiceprezydenta Michała Olszewskiego.

Cierpienie zwierząt - to główny argument, jaki wymieniają społecznicy w uzasadnieniu swojej petycji. Podkreślają, że huk sztucznych ogni bardzo źle wpływa na zwierzęta, zwłaszcza na psy. "Ze względu na wrażliwy słuch odczuwają wręcz fizyczny ból. Nie rozumiejąc, co się dzieje przeżywają dodatkowo ogromny stres" - piszą. Nadmieniają też, że właśnie z tego powodu kilka polskich miast zrezygnowało z oficjalnych pokazów fajerwerków. Wśród nich Słupsk czy Białystok.

Smog i bezpieczeństwo

Drugi powód wskazywany przez Miasto Jest Nasze to smog. Według aktywistów, tradycyjne puszczanie fajerwerków powoduje skokowy wzrost stężenia pyłów PM10 i PM2,5. "W ciągu ostatnich dwóch lat w noc sylwestrową dochodziło w Warszawie do przekroczenia norm o 100 procent, a w bardziej zanieczyszczonych miastach w Polsce nawet o 600 procent" - przekonują powołując się na dane Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Co więcej, podkreślają że organizacja pokazu sztucznych ogni stoi w sprzeczności z polityką ratusza dotyczącą walki ze smogiem. "Jeśli Miasto Stołeczne Warszawa przeznacza środki na realną walkę z zanieczyszczeniami powietrza, nie może równocześnie przeznaczać dziesiątek tysięcy złotych na zanieczyszczanie go" - wskazują.

I ostatni podnoszony przez społeczników aspekt to bezpieczeństwo. W liście do wiceprezydenta przypominają, że petardy i fajerwerki często są przyczyną "kilkuset poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych". Według nich, zagrożenie jest tym większe, kiedy do zabawy materiałami pirotechnicznymi dochodzi alkohol.

"Luzowanie zakazu używania materiałów wybuchowych w trakcie największego spożycia alkoholu jest pomyłką z tragicznymi konsekwencjami" - ocenia stanowczo Miasto Jest Nasze.

Co zamiast sztucznych ogni?

Aktywiści przekonują, że zamiast pokazu fajerwerków miasto mogłoby poszukać innej atrakcji na towarzyszącej mieszkańcom podczas powitania Nowego Roku. Jako przykład wskazują pokazu laserowe, spektakle świetlne czy projekcje w technice mappingu 3D. "Ta ostatnia technika ma w Warszawie szczególny potencjał ze względu na obecność Pałacu Kultury i Nauki" - wskazują.

List do wiceprezydenta został już złożony przez stowarzyszenie w ratuszu. Oprócz samej rezygnacji z pokazu sztucznych ogni, Miasto Jest Nasze apeluje też o przeprowadzenie kampanii edukacyjnej mającej na celu poprawę świadomości mieszkańców co do szkodliwości i niebezpieczeństwa sztucznych ogni.

W tym roku miejski sylwester organizowany wspólnie przez Warszawę i telewizję TVN odbędzie się na placu Bankowym. Na scenie wystąpią między innymi Bajm, Kayah, Agnieszka Chylińska, Kasia Kowalska. Impreza jest organizowana pod hasłem "Warszawa - Stolica Sylwestra 2017".

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • doggirl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2017 06:53 ~doggirl

  Matko święta, bez przesady. Sama mam trzy zwierzaki i im to nie przeszkadza, a jak komuś przeszkadza to zrezygnować ze spacerów o północy, zamknąć na te 15 min do łazienki i po kłopocie.

 • fix

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2017 23:27 ~fix

  Czy miasto jest dla ludzi, czy dla zwierząt!?

 • Sebek9

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2017 06:59 ~Sebek9

  Przecież i tak inni będą strzelać petardami!!!.

 • Tupolech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2017 23:40 ~Tupolech

  niech kot kartofla założy nauszniki. Walczył w oknie z opozycją, a boi się petard ?

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2017 19:34 ~waw

  Proponuję zakaz palenia papierosów w całej Warszawie, i chodzenie w miękkich kapciach po mieście po 22:00 ;)

 • Psiarnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2017 19:28 ~Psiarnik

  Może by tak "miłośnicy" zwierząt przestali terroryzować mieszkańców i narzucać im swoje przekonania. Może jednak przyjdzie refleksja, że trzymanie psa w mieście, to nie jest dobry pomysł?

 • Jano

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2017 19:27 ~Jano

  Pies kiedyś: Jeździł czołgiem, walczył z Niemcami, wygrywał bitwy.

  Pies teraz: leszczyk, który boi się petardy

 • Rafał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2017 19:16 ~Rafał

  mieszkaniec~mieszkaniec

  Myślę, że te 5 minut fajerwerków nie będzie aż tak straszne dla pupilków - ostatecznie są w mieszkaniach, a tego huku wtedy już tak nie słychać, można dać im też jakieś ziółka na uspokojenie.


  A dlaczego piszesz tylko zwierzętach domowych? Te dzikie nie mniej się boją, a tym raczej ziółek nie podasz.

 • jojo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2017 18:37 ~jojo

  PRECZ Z PRECZEM

 • antynanarywa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2017 16:04 ~antynanarywa

  Utopia... choc jestem za.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »