Informacje

09.07.2017 16:27 87. MIESIĘCZNICA

Apel wiceministra: wszyscy
muszą przestrzegać prawa

SERWISY:

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński zaapelował w niedzielę o przestrzeganie prawa podczas poniedziałkowej miesięcznicy smoleńskiej w Warszawie. Wyraził też nadzieję, że obchody przebiegną spokojnie. - Nawet jeżeli jest się noblistą, to trzeba prawa przestrzegać - zaznaczył.

Zieliński podkreślał w niedzielę na konferencji prasowej w Białystoku, że policja zapewnia bezpieczeństwo wszystkim legalnym zgromadzeniom.

- Tylko wszyscy muszą przestrzegać prawa i o to raz jeszcze apeluję. Bo kiedy słyszę zapowiedzi, że ktoś zamierza prawa nie przestrzegać, liczy na jakieś szczególne potraktowanie, to źle to świadczy o podejściu do prawa i porządku publicznego, źle to świadczy o podejściu ze strony tych osób do państwa - mówił wiceminister spraw wewnętrznych.

Dodał, że to samo dotyczy zwykłych ludzi jak i tych, którzy pełnili lub pełnią jakieś funkcje. - Nawet jeżeli jest noblistą, to musi prawa przestrzegać. Wszystkich to obowiązuje - dodał.

"Nikt nie powinien przeszkadzać"

Apelował o nieprzeszkadzanie uczestnikom obchodów smoleńskich, bo przychodzą na modlitwę i wspominanie tych, którzy "polegli, zginęli" pod Smoleńskiem.

- Tam zginęła elita naszego państwa i narodu, to jest wielka tragedia, to jest wielki ból. My pamiętamy, dążymy do prawdy, modlimy się za dusze tych, którzy odeszli do wieczności i nikt nam w tym nie powinien przeszkadzać. Naprawdę proszę wszystkich, którzy mają tak pełne usta haseł o demokracji, o wolności, niech nie odbierają tej wolności innym. Niech zorganizują swoje zgromadzenia w innym miejscu, w innym czasie - mówił Zieliński.

Zapewnił, że policja zapewni bezpieczeństwo każdej legalnej, zgodnej z prawem demonstracji, którą można zorganizować w innym czasie i miejscu.

- Mam wrażenie, że będziemy mogli spokojnie odbyć tę kolejną miesięcznicę w poniedziałek w Warszawie, spokojnie się modlić w archikatedrze, przejść pod pałac prezydencki, że będą mogły być wygłoszone przemówienia, które zostały zaplanowane i że nikt nie będzie próbował na drodze stawać, siadać, przeszkadzać - mówił Jarosław Zieliński.

"Zła praktyka"

Mówił też, że "złą praktyką" jest nastawienie na konflikt i konfrontację i zabierania prawa innym " o które samemu się walczy".

- To naprawdę jest zła praktyka, to jest zła droga. Apeluję do pana Frasyniuka, do pana Lecha Wałęsy, nie idźcie tą drogą. Zawróćcie z tej drogi, to jest zła droga - powiedział Zieliński.

Powiedział, ze siły i środki policji podczas poniedziałkowej miesięcznicy będą takie "jakie będą potrzebne, adekwatne do sytuacji", analizuje to dowódca operacji.

Bez Wałęsy

W sobotę Jarosław Wałęsa poinformował, że jego ojciec trafił do szpitala w Gdańsku z powodu problemów z krążeniem.

Jarosław Wałęsa przyznał, że wyniki niektórych z przeprowadzonych badań są "niepokojące" i niewykluczone, że Lech Wałęsa będzie musiał pozostać w szpitalu dłużej. Europoseł podkreślił, że to lekarze zdecydują, czy były prezydent będzie mógł wziąć udział w zgromadzeniu w najbliższy poniedziałek.

Na 10 lipca były prezydent planował udział w "kontrmiesięcznicy" smoleńskiej w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu. Jak zapowiadał, m.in. wraz z Władysławem Frasyniukiem i działaczami ruchu Obywatele RP miał demonstrować "w obronie prawa do zgromadzeń".

Zobacz jak wyglądała poprzednia miesięcznica:


PAP/md/gp

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wolnosci

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2017 08:05 ~wolnosci

  Prawo w wykonaniu Prawa i Sprawiedliwości? to ja dziękuje.

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2017 14:13 ~Polak


  KONSTYTUCJA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

  WOLNOŚCI I PRAWA OSOBISTE
  Art. 53.

  ust. 5. Wolność uzewnętrzniania religii może być ograniczona jedynie w drodze ustawy i tylko wtedy, gdy jest to konieczne do ochrony bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego, zdrowia, moralności lub wolności i praw innych osób.

  Nowa ustawa o zgromadzeniach jest niezgodna z Konstytucją RP takie prawo
  w obecnej sytuacji wyraźnie stwarza zagrożenie bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego, zdrowia, moralności lub wolności i praw innych osób.  KONSTYTUCJA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

  WOLNOŚCI I PRAWA OSOBISTE
  Art. 53.


  ust. 5. Wolność uzewnętrzniania religii może być ograniczona jedynie w drodze ustawy i tylko wtedy, gdy jest to konieczne do ochrony bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego, zdrowia, moralności lub wolności i praw innych osób.

  Obecna władza robi sobie kpiny z narodu i jawnie łamie prawo.

 • Leon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2017 13:48 ~Leon

  Księga Rodzaju -Kain i Abel.
  I wszystko w temacie.

 • Obywatel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2017 13:44 ~Obywatel

  Wielkich sukcesów prowokatorzy nie osiągnęli, wyniesienie Frasyniuka też nie wykreowało męczennika.

 • Michu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2017 13:09 ~Michu

  Szczerze rozumiem potrzebę kontrmanifestowania. Jednak z drugiej strony wyobrażam sobie bezsilną wściekłość Kaczyńskiego, gdyby definitywnie olać te miesiączki. Demokracja powinna raczej zachować roztropność wobec tych prowokacyjnych imprez, to nie służy Polsce. Przecież, mam szczerą nadzieję, pis nie będzie rządził wiecznie. W końcu kasa musi się skończyć, a wtedy Kaczyńskiego i Dudę zaatakują sami ich wyborcy...

 • Paweł61

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2017 11:29 Paweł61

  Patrząc na tych manifestantów to proponuję aby rocznicę smoleńską nazwać dniem policji warszawskiej.

 • Sławek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2017 11:22 ~Sławek

  Prawo uchwalone niezgodnie z Konstytucją jest BEZPRAWNE !!!!!!!!!!!!
  I NIE OBOWIĄZUJE !!!!!!!!!!!!

 • Błażej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2017 11:01 ~Błażej

  Jak już mamy przestrzegać prawa, to może by tak opublikować wyroki Trybunału Konstytucyjnego zgodnie z prawem?

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2017 10:57 ~Nick


  vil~vil

  Kiedy w końcu PiS i ich zwolennicy zrozumieją, że pod Smoleńskiem nikt nie "poległ" ??? A jeśli chcą się modlić, to na to jest zawsze miejsce w kościele ! Tam by nikt im nie przeszkadzał !
  NiePiSiak~NiePiSiak

  a ty dalej nie rozumiesz jak działa demokracja, której zapewne obrońcom jesteś. Modlić można się wszędzie, a jak ktoś mi w tym przeszkadza i próbuje robić burdy, to mogę wezwać policję. Postaliby, pomodlili się, Jarek by przemówił i wszyscy poszliby do domów. A tak policja, barierki i dodatkowe koszta, bo banda prowokatorów się nudzi.


  Jeżeli jedne manifestacje są chronione specjalnymi zapisami w prawie to raczej ma mało wspólnego z demokracją.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2017 10:56 kubat

  bzyk~bzyk

  Zgodziłbym się, że zginęła elita państwa. Ale z tą elitą narodu to już mógłbym polemizować.

  Oni tego i tak nie zrozumieją, próżny trud.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »