Informacje

20.10.2015 17:51 Ratusz tworzy budżet na przyszły rok

Apel radnego: odnowić park,
przenieść pomnik żołnierzy radzieckich

SERWISY:

Odtworzenie przedwojennych ścieżek, monitoring, nowe rośliny i usunięcie pomnika żołnierzy radzieckich - stołeczny radny apeluje do prezydent Warszawy o pieniądze na odnowienie Parku Skaryszewskiego. - To ostatni dzwonek - przekonuje Jarosław Krajewski.

- Nie wyobrażam sobie rewitalizacji Pragi bez uporządkowania największego parku po prawej stronie Warszawy - tłumaczy w rozmowie z tvnwarszawa.pl Jarosław Krajewski, stołeczny radny  Prawa i Sprawiedliwości.

- Wielu mieszkańców uważa, że ratusz zaniedbuje tę część miasta, a przecież Park Skaryszewski jest jednym z najchętniej odwiedzanych warszawskich parków i zasługuje na to, aby stać się zieloną wizytówką Pragi - tłumaczy radny, który we wtorek wystosował apel do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz w sprawie rewitalizacji Skaryszaka.

Jak podkreśla , w sprawie zakresu prac ratusz powinien przeprowadzić konsultacje społeczne z mieszkańcami.

- Chodzi o to, aby odzwierciedlić oczekiwania osób, którym to miejsce będzie służyć. Z pewnością należałoby przedwojenny układ alejek, nasadzić nowe rośliny, zrekonstruować ogrody tematyczne czy zamontować nowe oświetlenie. Warto byłoby pomyśleć też o częściowym monitoringu i udostępnieniu do rekreacji Jeziorka Kamionkowskiego - wylicza Krajewski.

"Nie" dla kontrowersyjnego pomnika

To jednak nie koniec. Jednym z najważniejszych postulatów radnego jest usunięcie pomnika "Wdzięczności Żołnierzom Armii Czerwonej".  Chodzi o monument stojący w centralnym punkcie parku, przy alei głównej. Od kilku lat pomnik jest systematycznie dewastowany. >>  CZYTAJ WIĘCEJ <<

- To jeden z ostatnich reliktów sowieckiej propagandy w stolicy. Budzi on ogromne kontrowersje wśród mieszkańców, którzy proponują, aby przenieść go w bardziej odpowiednie miejsce, np. do Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich przy Żwirki i Wigury. Oczekuję od pani prezydent jasnej deklaracji, czy do końca tego roku wystąpi do rady z inicjatywą usunięcia tego monumentu - podkreśla Krajewski i dodaje, że w przypadku negatywnej odpowiedzi, stołeczni radni z PiS-u sami zaproponują takie rozwiązanie.

Ostatni dzwonek?

Park Skaryszewski od lat znajdował się poza horyzontem zainteresowań ratusza i radnych. Skąd więc ten nagły apel? Krajewski zaprzecza, że jest to element kampanii wyborczej przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi, w których warszawski radny będzie walczył o miejsce w Sejmie.

- Chodzi o to, że aktualnie tworzony jest budżet na przyszły rok. Jest to więc najlepszy moment, aby wprowadzić w nim zmiany. Z doświadczenia wiem, że już po przedstawieniu budżetu wszystkie zmiany zaproponowane przez opozycyjnych radnych są odrzucane, dlatego teraz jest ostatni dzwonek, aby zabezpieczyć środki w budżecie - tłumaczy Krajewski.

Zdaniem radnego na rewitalizację parku potrzeba kilkunastu milionów złotych. - Budżet Warszawy to 14 mld złotych. Wygospodarowanie sumy potrzebnej na tę inwestycję nie powinien sprawić problemów - podkreśla radny.

"Odpowiemy panu radnemu"

Kwestii poruszanych przez Jarosława Krajewskiego nie chce na razie komentować ratusz, bo jak tłumaczy, oficjalne pismo sprawie Parku Skaryszewskiego jeszcze do urzędu nie wpłynęło. - Mogę zapewnić, że kiedy już je dostaniemy, na pewno się z nim zapoznamy i odpowiemy panu radnemu -  odpowiada Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Jak jednak przyznaje, miasto jeszcze kilka lat temu miało plany rewitalizacji tej części Pragi. - Sprawa została przekazana do Zarządu Oczyszczania Miasta jako jednostki zarządzającej tym terenem - tłumaczy rzecznik ratusza.

O postęp prac zapytaliśmy więc w ZOM-ie. - Zarówno w tegorocznym, jak i przyszłorocznym budżecie Zarządu Oczyszczania Miasta, który opiekuje się parkiem Skaryszewskim, nie ma funduszy na realizację rewaloryzacji parku Skaryszewskiego - odpowiada Iwona Fryczyńska, rzeczniczka ZOM.

We wrześniu pisaliśmy o kolejnej dewastacji pomnika w Parku Skaryszewskim:

Justyna Koszewska

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wojtek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2015 15:10 ~Wojtek

  Zostawmy go gdzie jest .Ci mlodzi ludzie zgineli na naszej ziemi .Oni zyli pod opresja stalinowska .Nie wyzwolili nas .Ocalili od zaglady hitlerowskiej .Uszanujmy ich oni zgineli walczac z wiekszym zlem .

 • marek1951

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2015 13:49 marek1951

  NNN~NNN

  Ależ ten pomnik jest szkaradny !!! Dziwne, że do tej pory uchował się w tym miejscu. Won z nim !

  Z niecierpliwością czekam kiedy zaczną usówać idiotów, łapiesz się w pierwszej dzisiątce.

 • Dyzio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2015 11:11 ~Dyzio

  Wyznawcy właściciela PiS wzorem swego idola wszelkie zdania i opinie dzielą na własne i błędne a z form kontaktu zawsze preferują monolog. Własny monolog. Nie dziwi wiec, ze zawsze (z reguły szantażem moralnym i/lub takowym wymuszaniem) chcą wprowadzać w życie swoje jedynie słuszne racje. Zawsze też wypowiadają się w imieniu wszystkich i/lub narodu a ludność z reguły ma głęboko w (-) to co dla nich jest sednem życia ...
  Choć np. taki monitoring dość skutecznie ograniczałby brudzenie w mieście ...

 • Zgrzytek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2015 10:23 Zgrzytek

  Pomników nie należy usuwać. Są pamiątką, czasem chlubną, czasem nie, ale zawsze zmuszają do refleksji.
  Jak nie będzie refleksji, to nie będzie pokory i znowu wojna, wszystkie Polski zgwałcone, bo my zawsze wpie....l od wszystkich wokół dostajemy, dostawaliśmy.

 • Edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2015 10:22 ~Edek

  I właśnie takie bezmyślne fałszowanie historii, walka z bezsensami i zajmowanie się głupotami powstrzymuje mnie od głosowania na pis.
  Taka była historia tego kraju, tak było i bezmyślna likwidacja WSZYSTKICH pamiątek tego nie zmieni.

  "Naród, który nie sza­nuje swej przeszłości nie zasługu­je na sza­cunek te­raźniej­szości i nie ma pra­wa do przyszłości."
  Józef Piłsudski

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2015 10:18 kubat

  Wacław~Wacław

  Cytat wzięty z portalu dyktanda.net (dla podstawówek): "Jeśli stojący na początku nazwy wielowyrazowej wyraz, np.: ulica, aleja, plac, park, kopiec, klasztor, kościół, pałac, willa, most, pomnik, cmentarz jest tylko nazwą gatunkową (rodzajową), to piszemy go małą literą, a pozostałe wyrazy wchodzące w skład nazwy - wielką literą: ulica (skrót: ul.) Kwiatowa, aleja Stanów Zjednoczonych, plac (skrót: pl.) Konstytucji, plac Na Rozdrożu, park Ujazdowski, kopiec Tadeusza Kościuszki, klasztor Franciszkanów, kościół św. Mikołaja, kościół Na Skałce, kościół ss. Wizytek, pałac Krasińskich, pałac Łazienkowski, pałac Na Wodzie, willa Atma, most Siekierkowski, pomnik Fryderyka Szopena, cmentarz Rakowicki...."
  Czy ci nasi, pożal się Boże, żurnaliści, przyjmą te proste zasady do wiadomości?
  Nie piszemy Park Skaryszewski, a park Skaryszewski! Ka pe wu?

  Nawet jeśli jest to nazwa własna ???

 • AntyKonus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2015 10:15 AntyKonus

  Czy pisiory zajmuja sie czymś innym niż stawianie i likwidowanie pomników , tęcz , palm

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2015 10:14 kubat

  Nie trzeba było pisać z jakiego on ugrupowania. To cuchnie na odległość i trąci jadem.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2015 10:12 kubat

  brukiew~brukiew

  Już zaczyna się inkwizycja i zakłamywanie historii. Może by przenieść pana radnego do średniowiecza?

  I słusznie, bo w tamtych czasach w tym miejscu mogła istnieć jakaś wioska. Pasował by jak ulał.

 • Demetrios

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2015 10:07 Demetrios

  to prawda rewitalizacja parku to wdychanie pyłu z nieutwardzonych alejek. Nie dość, że mamy zatrucie gazami to idąc do parku też nie mamy czym oddychać (np.krasiniak). Dodatkowo usuwa się zieleń, której i tak mamy jak na lekarstwo. Za takie postępowanie powinno się karać ratusz, który się podpisuje pod takimi projektami.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »