Informacje

26.07.2016 20:29 "postulaty prezydent Warszawy to próba wprowadzenia zamieszania"

Apel pamięci bez Bartoszewskiego

MON nie dopisze nazwiska Władysława Bartoszewskiego do apeli pamięci odczytywanych w czasie powstańczych obchodów. "Gdyby pani Hanna Gronkiewicz-Waltz zgłosiła się wcześniej, to można by pomyśleć o zmianach, a postulaty po spotkaniu to zwykła próba wprowadzania zamieszania" – pisze Bartłomiej Misiewicz, rzecznik resortu.

Wczoraj Hanna Gronkiewicz-Waltz odniosła się do wyników spotkania ministra Macierewicza z kombatantami. Ustalono, że w czasie powstańczych obchodów zamiast apelu poległych zostanie odczytany apel pamięci zawierający nazwiska dowódców i nazwy oddziałów, które brały udział w zrywie. Mają w nim być wymienione także nazwiska przywódców powstania, którzy zmarli śmiercią naturalną i kilku osób, które swoją działalnością "popierały i nawiązywały do Powstania Warszawskiego". Wśród nich są prezydenci Lech Kaczyński i Ryszard Kaczorowski.

Prezydent Warszawy w piśmie do szefa MON zwróciła się „o włączenie do treści apeli pamięci Powstańca Warszawskiego, Honorowego Obywatela Warszawy śp. Pana Władysława Bartoszewskiego". Informowaliśmy o tym na tvnwarszawa.pl.

Zapytaliśmy, czy ministerstwo weźmie pod uwagę zgłoszony postulat.

"...kolejne wypowiedzi i pisma w tej sprawie potęgują tylko chaos i wprowadzają szum informacyjny, gdyby pani Hanna Gronkiewicz-Waltz zgłosiła się wcześniej to można, by pomyśleć o zmianach, a postulaty po spotkaniu to zwykła próba wprowadzania zamieszania – napisał do nas Bartłomiej Misiewicz, rzecznik prasowy MON (pisownia oryginalna - przypis red.)".  "Apel Pamięci został wczoraj ustalony i podpisany  w szerokim gronie osób bezpośrednio zainteresowanych, których decyzje należy szanować" – czytamy.

Absurd sytuacji

Sprawę apelu pamięci skomentowali historyk prof. Antoni Dudek oraz publicysta Waldemar Kuczyński w programie „Tak jest” w TVN24.

- Z punktu widzenia gry politycznej to celne posunięcie. Skoro mają być wymienieni przy okazji rocznicy powstania ludzie zasłużeni dla pamięci o powstaniu, to rzeczywiście Władysław Bartoszewski jest jedną najbardziej zasłużonych osób, jeśli chodzi o badania historyczne. Jeżeli Lech Kaczyński, jako twórca muzeum, będzie wymieniany, to dlaczego Bartoszewski nie. To pokazuje absurd sytuacji w jaką wpakował nas minister Macierewicz – powiedział Antoni Dudek.

Waldemar Kuczyński domyślał się, że za działaniami prezydent Warszawy stały intencje polityczne, jednak dodał, że pismo do szefa MON wysłano w porozumieniu z częścią powstańców.

- Tę decyzję o apelu pamięci wyduszono – powiedział Kuczyński. – Jest rzeczą niezmiernie przykrą, adresuję to do powstańców, że zgodzili się, aby wśród tych paru osób zabrakło Władysława Bartoszewskiego. Już nie mówię, że sam był powstańcem. Nie będę bawił się w wagowego, ale jego zasługi były co najmniej takie jak Lecha Kaczyńskiego - dodał.


skw/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • maxpatriot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2016 11:16 maxpatriot

  Ciężki wstyd! Jeszcze tu co niektórzy będą pieprzyć o ciemnych stronach W.B i żydowskim pochodzeniu???
  Jeden z większych patriotów naszych czasów co mogliśmy do niedawna sami obserwować.
  Co się z Wami dzieje??? Za niedługo zaczniecie zakładać opaski ze swastyką i zabijać na ulicy wszystkich o żydowskim pochodzeniu...
  Pogrzebcie lepiej w swoich rodzinach bo może okazać się, że sami macie żydowską lub ukraińska krew.
  Cały ten cyrk to pośmiewisko z historii i demokracji w tym kraju!!!

 • Emigrant

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2016 10:19 ~Emigrant

  Czytajac te komentarze zastanawia mnie jedno czy ci piszacy tutaj nie zastanawiali sie nad ta ciemna strona W.B jest tyle publikacji ksiazek napisanych przez historykow o jego ciemnej przeszlosci sam tytul profesora daje duzo do myslenia kim byl ten czlowiek z zydowskim pochodzeniem zwolniony z Auschwitz???

 • the pisend

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2016 18:34 ~the pisend


  a czego dokonał Pan Bartoszewski w Powstaniu
  nie bądź bałwanem poczytaj:
  Od momentu wybuchu Powstania od godz 17:00 1 sierpnia 1944 uczestniczył w powstaniu warszawskim. Był adiutantem dowódcy placówki informacyjno-radiowej „Anna” Kazimierza Ostrowskiego i redaktorem naczelnym czasopisma „Wiadomości z Miasta i Wiadomości Radiowe”. 20 września 1944 rozkazem komendanta Okręgu Warszawa AK Antoniego Chruściela „Montera” został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami (na wniosek szefa Biura Informacji i Propagandy KG AK płk. Jana Rzepeckiego). 1 października 1944 mianowany przez dowódcę AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” na stopień podporucznika (również na wniosek Rzepeckiego). 4 października 1944 odznaczony Krzyżem Walecznych.

 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2016 14:44 ~abc

  artur~artur

  a czego dokonał Pan Bartoszewski w Powstaniu ?

  A co Leszek robił w czasie Powstania?

 • Hołd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2016 13:51 ~Hołd

  krzyhoo1~krzyhoo1

  Po co te jęki? Po apelu wojska psutego przez politruków z PiS niech w asyście straży miejskiej apel bohaterskiego profesora Bartoszewskiego odczyta HGW. Odwagi kobieto, odwagi!!!


  A daj spokój, wyobrażasz sobie te gwizdy ?

 • the pisend

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2016 12:36 ~the pisend

  Do jakich absurdów dochodzi, jakiś aptekowy z Łomianek wypowiada się całym swoim chorobliwie utytym jestestwem, na temat JEDNEGO Z NAJBARDZIEJ ZASŁUŻONYCH LUDZI W POWOJENNEJ HISTORII POLSKI. Jakim trzeba być cymbałem i bałwanem jednocześnie żeby nie umieć wykazać choć odrobiny kindersztuby i szacunku dla takiej postaci. Skąd ta parszywa zmiana wynajduje takich nieudaczników i płaci im pensje za aportowanie. Powiedzieć dywanik niskorosłego z Żoliborza to zbyt łagodne określenie aptekowego z Łomianek. Cynizm, pogarda, brak elementarnego wykształcenia kierunkowego i wiedzy historycznej. Ot "fachowcY ANtoniego.

 • wundermacher

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2016 12:24 wundermacher

  Historia jest apelem pamięci faktów. Ciekawe, co będzie się mówić o PiS za pięćdziesiąt, sto i więcej lat?

 • krzyhoo1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2016 12:22 ~krzyhoo1

  Po co te jęki? Po apelu wojska psutego przez politruków z PiS niech w asyście straży miejskiej apel bohaterskiego profesora Bartoszewskiego odczyta HGW. Odwagi kobieto, odwagi!!!

 • Laura

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2016 11:56 ~Laura

  PIS zupełnie zmienia historię Polski,ludzi zasłużonych nazywa zdrajcami,a ludzi którzy nic nie mieli w swoim dorobku nazywa bohaterami.
  Profesor Bartoszewski jest osobą wielce zasłużoną dla Polski jego pominięcie w apelu powstańczym jest wielkim błędem.
  Nazywanie ofiar katastrofy lotniczej poległymi to jakiś absurd,ci co tak nazywają ofiary, które zginęły pod Smoleńskiem to chyba nie Polacy bo nie znają znaczenia słów jakie głoszą.
  Ciekawe co to za opcja nami rządzi,no,no,no!

 • Sowa76

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2016 11:05 ~Sowa76

  hehe~hehe

  Kompetencje ministerialne Misiewicza. Ma 25 lat. Pracował w aptece w Łomiankach. Jest prawą ręką Macierewicza.


  A swoje urzędowanie zaczął od oczywistego kłamstwa w sprawie rzekomego informowania sojuszników wejścia do centrum kontrwywiadu NATO.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »