Informacje

24.05.2013 19:07 może być w Ogrodzie Krasińskich

Apel o poszukiwania Archiwum Edelmana

SERWISY:


Archiwum Edelmana, zakopane tuż przed wybuchem powstania w getcie warszawskim, może się znajdować w Ogrodzie Krasińskich. Szkolny kolega ostatniego przywódcy zrywu z 1943 roku zaapelował do Żydowskiego Instytutu Naukowego w Nowym Jorku o pomoc w poszukiwaniach.


Autorem listu jest Mark Nowogrodzki, szkolny kolega Edelmana i syn sekretarza generalnego Bundu (socjalistycznej partii żydowskiej) w okresie międzywojennym, Emanuela Nowogrodzkiego. Mieszka w Nowym Jorku.

W piśmie Nowogrodzki poinformował szefa Żydowskiego Instytutu Naukowego (YIVO) Jonathana Brenta o prawdopodobnej lokalizacji archiwum Bundu. Przypomniał, że Edelman zakopał archiwum w piwnicy budynku stojącego przy ul. Świętojerskiej 38-40.

Tu stała kamienica Edelmana

- W ostatnim czasie zwrócono uwagę na fakt, że ulica została przesunięta podczas odbudowy miasta po wojnie, prawdopodobnie z tego powodu dotychczasowe próby odnalezienia archiwum nie przyniosły żadnych rezultatów - podkreślił w liście Nowogrodzki. Tłumaczył, że miejsce, w którym stała kamienica Edelmana, znajduje się obecnie na terenie podlegającego renowacji Ogrodu Krasińskich.

Nowogrodzki napisał ponadto, że starania o rozpoczęcie prac archeologicznych w ogrodzie wspierają m.in. naukowcy z Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie oraz polscy, niemieccy i francuscy archeolodzy.

W archiwum lewicowej partii żydowskiej może się znajdować dokumentacja wytworzona przez jej członków do wybuchu powstania w getcie warszawskim.

O wsparcie w poszukiwaniu archiwum zwróciła się do Nowogrodzkiego przyjaciółka Edelmana i współautorka książki "I była miłość w getcie" Paula Sawicka.

Zakopane dokumenty zaginęły

- Wiedziałam od Marka, że część archiwum Bundu z Londynu została przekazana do YIVO. Poprosiłam go, aby pomógł nam, poszukał, czy w nowojorskich archiwach nie ma jakichś śladów, które pomogą trafić na ślad archiwum Edelmana. Poza tym autorytet pana Brenta bardzo by nam pomógł - powiedziała PAP Sawicka.

We wcześniejszym wywiadzie Sawicka mówiła, że Edelman miał po wojnie problem ze wskazaniem, gdzie zakopano dokumenty. To miejsce obrócono przecież w ruinę. Mówił, że to jest pod siedzibą Chińskiej Ambasady, ale równie dobrze mogło zostać zakopane w tym miejscu, które po wojnie włączono do Ogrodu Krasińskich - podkreśliła Sawicka.

Żydowski Instytut Naukowy (YIVO) został założony w 1925 r. w Wilnie. Od 1940 r. ma siedzibę w Nowym Jorku. Zajmuje się badaniem języka jidysz. Ośrodek gromadzi wszelkie źródła dotyczące historii i kultury żydowskiej.

PAP/lata/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Smok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2013 18:15 ~Smok

  ossie~ossie

  Sladów w Warszawie pozostało dziś już nie tak wiele, a takie archiwum byloby ciekawe.


  Najpewniej jest zakopane pod ambasadą chińską.

 • alfons

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2013 17:07 ~alfons

  no dobra, pomogę szukać, ale dzielimy się tak:
  Oni sobie biorą papiery (oprócz wartościowych), a ja precjoza i papiery wartościowe.

 • ossie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2013 12:45 ~ossie

  Sladów w Warszawie pozostało dziś już nie tak wiele, a takie archiwum byloby ciekawe.

 • Zygielbojm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2013 09:55 ~Zygielbojm

  W zeszłym tygodniu pierwszy raz w życiu zwiedziłem teren Getta w Warszawie ( Jestem warszawiakiem ).Wyznam, że najwieksze wrażenie zrobiło na mnie nie Muzeum Historii Żydów, tylko kurhan, usypany z gruzów budynków, gdzie w czasie powstania zginęło całe kierownictwo ŻOB. Wydaje mi się, że nie ma specjalnej potrzeby szukania Archiwum Edelmana; to, co pozostało z Getta, mówi samo za siwbie.

 • niet

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2013 09:48 ~niet

  jaro~jaro

  Może niech już lepiej dla Edelmana niech nikt tego archiwum nie odkopuje. Może się okazać, że żydzi z ŻOB ( łącznie z naszym "bohaterem") nie walczyli a okradali i mordowali swoich rodaków. Może się okazać, że prawdziwi patrioci z ŻZW zostali wymordowani nie przez Niemców Stroopa a bandę Edelmana.  Co za brednie...

  niech się okaże cokolwiek... historia to historia!

 • ppprzy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2013 23:03 ~ppprzy

  skąd się biorą takie magistry jak Wy....zgroza...

 • jaro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2013 22:04 ~jaro

  Może niech już lepiej dla Edelmana niech nikt tego archiwum nie odkopuje. Może się okazać, że żydzi z ŻOB ( łącznie z naszym "bohaterem") nie walczyli a okradali i mordowali swoich rodaków. Może się okazać, że prawdziwi patrioci z ŻZW zostali wymordowani nie przez Niemców Stroopa a bandę Edelmana.

 • ERM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2013 22:03 ~ERM

  To dlatego rozkopali park i wycieli drzewa. Szukają archiwum....

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »