Informacje

03.09.2015 21:52 walczą o wpisanie do rejestru zabytków

Apartamentowce na cmentarzysku?
Niepewna przyszłość Reduty Ordona

SERWISY:


Od ponad roku wniosek o wpisanie reduty Ordona do rejestru zabytków czeka na rozpatrzenie. W tym czasie deweloper, który dzierżawi część terenu, złożył wniosek o pozwolenie na budowę apartamentowca. - To ostatni dzwonek, aby ocalić Redutę Ordona - alarmują społecznicy.

- Nie ma narodu na świecie, który na grobach swoich przodków buduje osiedla – podkreśla w rozmowie z tvnwarszawa.pl Witold Zakrzewski z Fundacja OPOR. – Reduta Ordona to cmentarzysko wojenne. Potwierdzają to badania archeologiczne, w czasie których odkopano szczątki żołnierzy mundury, pozostałości broni czy szańce – wylicza.

O badaniach prowadzonych na Ochocie pisaliśmy już na tvnwarszawa.pl.

Przyszłość Reduty Ordona jest jednak niepewna. Deweloper, który dzierżawi teren przy ul. Na Bateryjce, w czerwcu wystąpił o pozwolenie na budowę na jednej z działek 8-piętrowego apartamentowca.

– Na razie chodzi o jedną z najmniejszych działek, ale mamy taką sytuacją, że na części działek badanie nie są robione, a wjeżdżają tam koparki i niszczą ten teren. To ostatni moment na podjęcie działań, które ochronią Redutę Ordona – alarmuje nasz rozmówca.

Proponują konkretne rozwiązania

Jak twierdzi, władze Warszawy mogą uchylić decyzję o wieczystym użytkowaniu za względu na ważny interes społeczny. – Takim niewątpliwie jest zachowanie Reduty Ordona dla przyszłych pokoleń. Warszawa została praktycznie całkowicie zniszczona w czasie wojny, dlatego warto starać się zachować miejsca pamięci takiej jak te na Ochocie – podkreśla Witold Zakrzewski. – Deweloperzy na tym nie stracą, bo albo dostaną odszkodowanie albo działki zamienne – dodaje.

Jak przekonuje, sposobem na ocalanie Reduty przed zakusami deweloperów byłby nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego miejsca, który chroniłby go przed zabudową. Taką decyzję podjąć może Rada Warszawy.

– Prezydent Warszawy może z kolei podjąć decyzję o tym, że spłaci się deweloperów i właścicieli tych działek, aby utworzyć tam miejsce pamięci narodowej po powstaniu. Do tego rada dzielnicy może apelować do prezydent o szybkie podjęcie decyzji w tej sprawie – wyjaśnia Zakrzewski.

 


 

"Postępowanie jest prowadzone"

Społecznicy złożyli wniosek o wpisanie Reduty Ordona do rejestru zabytków ponad rok temu. – Do tej pory nikt nie chciał się nad nim pochylić. O legendarnym "złotym pociągu" generalny konserwator zabytków opowiada z przyjemnością, o reducie od lat milczy, choć jest to miejsce, którego istnienie potwierdzono – zwraca uwagę nasz rozmówca.

W środę społecznicy spotkali się ministrem Wojciechem Kolarskim z Kancelarii Prezydenta RP, w czwartek zaś z Piotrem Żuchowskim, wiceminister kultury i generalnym konserwatorem zabytków. Konkretnych deklaracji nie usłyszeli.

- Procedury związane z ochroną zabytku leżą przede wszystkim po stronie właściciela. Ministerstwo kultury jako urząd jest w stanie zrobić tylko jedno - wesprzeć finansowo działania, które są przez kogoś podejmowane - zaznacza Małgorzata Omilanowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Jak na razie Reduta Ordona znalazła się jedynie w gminnej ewidencji zabytków. Jak jednak alarmują społecznicy, taki wpis ten nie chroni przed możliwą zabudową. Michał Krasucki, zastępca stołecznego konserwatora zabytków, podkreśla, że są podejmowane działania, które mają ocalić teren.

- Wojewódzki konserwator zabytków od zeszłego roku prowadzi postępowanie dotyczące wpisu do rejestru, a stołeczny konserwator zabytków z uwagi na toczące się postępowanie unika prowadzania tam inwazyjnych badań archeologicznych i nie zezwala na prowadzenie prac budowlanych – przekonuje Krasucki.


jk/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ela

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2015 18:20 ~ela

  dzicz bez szacunku dla Bohaterów.I kto zamieszka na prochach Bohaterów??

 • docent

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2015 12:24 ~docent

  Mapka nieistniejących nekropolii w Warszawie: http://goo.gl/z4F9Oe . Niektórzy mogą się zdziwić po czym dziś stąpają.

 • yadzka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2015 11:48 ~yadzka  święta prawda...  Asso~Asso

  Jest taki naród na świecie. W Paryżu mieszkałem w pięknym kilkunastopiętrowym hotelu, który stał dokładnie na cmentarzu, konkretnie na cmentarzu Montparnasse. Też mnie to trochę zdziwiło, zwłaszcza, że pod oknami widać było groby.
  loveme~loveme


  Pullman Montparnasse nie stoi na cmentarzu . Owszem z okien niektórych pokoi widac cmentarz , ale jest w pewnej odległosci .  Asso~Asso

  Przyznasz, że taki widok z okna nie należy do najprzyjemniejszych ? Mieszkałem bardzo wysoko i z tych wyżyn naprawdę wyglądało to tak, że groby podchodzą pod sam hotel.
  Prusakolep~Prusakolep


  Zorski~Zorski

  weź sobie mapę Warszawy, pewnie nie masz.. no to sprawdź w mapach gugla jak blisko Cmentarza na Powązkach stoją apartamentowce, popatrz jaki mają widok. Trzeba było wynająć pokój w innym hotelu.  Ale o co chodzi? Cmentarz to bardzo spokojne i ciche sąsiedztwo. Duchów się boicie?

 • canva

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2015 11:44 ~canva

  jak to nie...jakiś czas temu można było poczytać jak na znalezionym cmentarzu wojenny postawili hipermarket..

 • Zorski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2015 10:48 ~Zorski


  święta prawda...  Asso~Asso

  Jest taki naród na świecie. W Paryżu mieszkałem w pięknym kilkunastopiętrowym hotelu, który stał dokładnie na cmentarzu, konkretnie na cmentarzu Montparnasse. Też mnie to trochę zdziwiło, zwłaszcza, że pod oknami widać było groby.
  loveme~loveme


  Pullman Montparnasse nie stoi na cmentarzu . Owszem z okien niektórych pokoi widac cmentarz , ale jest w pewnej odległosci .  Asso~Asso

  Przyznasz, że taki widok z okna nie należy do najprzyjemniejszych ? Mieszkałem bardzo wysoko i z tych wyżyn naprawdę wyglądało to tak, że groby podchodzą pod sam hotel.
  Prusakolep~Prusakolep  weź sobie mapę Warszawy, pewnie nie masz.. no to sprawdź w mapach gugla jak blisko Cmentarza na Powązkach stoją apartamentowce, popatrz jaki mają widok. Trzeba było wynająć pokój w innym hotelu.

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2015 10:47 ~Polak

  Prusakolep~Prusakolep

  i znów sie zaczyna.. przez lata były tam chwasty, pijaczki i obszczymury pili, defekowali, chaszcze, pokrzywy i nic więcej.... jak ktoś chce coś tam zrobić, to od razu zabytek i cmentarzysko, bo Ordon był uprzejmy puścić tam bąka, wiec trzeba zrobić kolejne miejsce kultu. Budzi sie duch narodowy, który jest zwykłą złośliwością i robieniem innym na złość. Nie będziecie budować, bo tak będą przychodziły pielgrzymki. Nikt tym miejscem i tak nie będzie sie zajmował, czy nie wystarczy zwykła tablica pamiątkowa, jeśli już koniecznie musi tam cos być? Tylko martyrologia i umartwianie się. nic dla ludzi


  Widzę że ,,kolega'' wyssał nienawiść do Polski i Polaków z mlekiem matki... Dobrze zróbmy TAK JAK CHCESZ. Ale nie tylko tam, zróbmy tak wszędzie, w Oświęcimiu zburzmy obozy koncentracyjne i postawmy osiedla , hipermarkety i hotele bo to tylko, cytuje kolege ,,Tylko martyrologia i umartwianie się. nic dla ludzi'' Może tak być? zgoda?

 • s5wid7

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2015 09:56 ~s5wid7

  Tez mi coś, w Wołominie,w miejscu gdzie przed wojną był cmentarz żydowski, buduje się prywatne domy,a w miejscu zakopania 500 zamordowanych żydów po zlikwidowaniu getta znajduje się parking.
  I nikomu to nie przeszkadza, że za płotem albo we własnym ogródku ma kościotrupy, albo zaparkował na cmentarzu.
  O zgrozo 90% o tym nie wie, jak w dobrym horrorze.

 • Jerry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2015 09:30 ~Jerry

  Tylko to nie są "jakieś" powojenne szczątki.
  To ta sama reduta, którą Mickiewicz opisuje w swoim wierszu "Reduta Ordona", który każdy wałkował w szkole.
  Od tego miejsca pochodzi również nazwa sąsiedniego centrum handlowego. I jak kiedyś dziecko zapyta czemu jest CH Reduta to większość powie że nie wie, a reszta, że były tu zachowane fortyfikacje, ale zaorali je i postawili blok.
  Część resztek reduty i tak została zniszczona przy budowie ośrodka kultury muzułmańskiej, ale warto uratować chociaż fragment tego co zostało.

 • Stysz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2015 09:28 ~Stysz

  Postępowanie, które toczy się od ponad roku !!! Podczas gdy zgodnie z KPA powinno nie dłużej jak 3 miesiące !!!

  Najprstrzym i naszybszym zakończeniem tej sprawy będzie chyba odwołanie Wojewody Mazowieckie po wyborach paramentarnych i zmiana Konserwatora Wojewódzkiego, bo ten czyni wszystko, co tylko w jego mocy aby zniszczyć Redutę Ordona.

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2015 09:09 ~waw

  wewesd~wewesd

  bez przesady... cala Polska usiana jest jakimis powojennymi szczatkami. I co? Najlepiej zrobic z całej Polski jeden wielki pomnik, cmentarz, mieszkancow wysiedlic, nic nie budowac i wogole niech trawka rosnie? Teraz w W-wie kazda ledwo trzymajacy sie pustostan jest zabytkiem i stoi nie wiadomo po co. Zagraza tylko bezpieczenstwu. Misto musi sie rozwijac. W miejsce starego przychodzi nowe i tyle.

  Ignorant, pewnie w Oświęcimiu i Treblince itp. też byś wybudował apartamentowce.
  Są miejsca szczególne które należy dbać, nie będzie narodu Polskiego jak zniszczymy swoją historię

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »