Informacje

26.01.2015 06:46 sprawa budynków w parku pod skocznią

Apartamentowce do wyburzenia?
Z rozbiórką mogą zwlekać latami

SERWISY:


Dwa wielorodzinne apartamentowce w parku Pod Skocznią są do rozbiórki - ta decyzja nadzoru budowlanego zabrzmiała jak wyrok. Okazuje się jednak, że egzekucja może nastąpić dopiero za kilka lat. Nie jest też wcale przesądzone, że w ogóle do niej dojdzie.

Apartamentowce w Parku Pod Skocznią przy ul. Leszczyny 4 i 10 zostały przeznaczone do rozbiórki, bo powstały niezgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego - orzekł jeszcze w listopadzie Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. To bezprecedensowa decyzja, ale na razie jest tylko na papierze. Dlaczego?

Można się od niej odwoływać, a Śródmiejska Spółdzielnia Mieszkaniowa, do której należą apartamentowce, już zapowiedziała, że będzie chciała korzystać ze wszelkich dostępnych ścieżek, by uratować budynki. Pierwszy krok już zrobiła - odwołała się od decyzji PINB. Sprawą zajmuje się teraz Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego.

Na razie WINB decyzji jeszcze nie podjął. Mimo to, na podstawie znajomości procedur i urzędniczego doświadczenia, można spróbować przewidzieć, kiedy budynki mogą zostać zburzone. Oczywiście przy założeniu, że po drodze, żadna z instytucji nie podważy decyzji - wtedy zostaną uratowane.

Zostają jeszcze sądy

- Gdybyśmy utrzymali w mocy decyzję organu pierwszej instancji, to zobowiązanemu (spółdzielni - red.) służy prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Oczekiwanie na rozprawę w sądzie administracyjnym trwa około pół roku - wyjaśnia Jaromir Grabowski, wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego.

W teorii ta skarga nie wstrzymuje wykonania decyzji o rozbiórce. W praktyce wygląda to już inaczej.

- Zwykle skarżący równocześnie wnosi o wstrzymanie wykonania decyzji. Najczęściej my albo sąd przychylamy się do takiego wniosku, ponieważ sprawa jest zbyt poważna. Byłyby daleko idące konsekwencje takiej rozbiórki, a teoretycznie może się zdarzyć, że sąd administracyjny uchyli decyzję - wyjaśnia Grabowski.

Jeżeli nadal decyzja będzie nie po myśli spółdzielni, to później wchodzi w grę jeszcze skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego. - To również około pół roku oczekiwania - zaznacza inspektor. I podkreśla, że rozbiórki nie można na tym etapie rozpocząć, bo wyrok sądu nie byłby prawomocny, póki nie zostanie rozpatrzona skarga kasacyjna.

Jeżeli z kolei NSA podtrzyma decyzję o wyburzeniu, to już jest to czas na wykonanie rozbiórki, czyli spółdzielnia powinna rozpocząć prace.

- A jeżeli nie, to powiatowy inspektor nadzoru budowlanego będzie musiał wszcząć postępowanie egzekucyjne. W jego ramach jest upomnienie, wystawienie tytułu wykonawczego (dokumentu rozpoczynającego postępowanie egzekucyjne - red.) i grzywna w celu przymuszenia, oczywiście jej zapłacenie nie zwalnia od tego, że obowiązek trzeba wykonać - wyjaśnia Grabowski.

"To może trwać latami"

Czy da się zatem określić, ile takie "zwlekanie" może trwać? - Latami. Muszę przyznać, że postępowanie egzekucyjne też zawiera mnóstwo środków: zaskarżenia, wstrzymywania, wnioskowania w różnych trybach i postępowania egzekucyjne są również długotrwałe - wyjaśnia inspektor.

Jak zaznacza, jest jeszcze jedna możliwość prowadzenia prac. - Jest również możliwa taka forma egzekucji, że powiatowy inspektor wykonuje rozbiórkę na koszt zobowiązanego. Ale w tym przypadku pieniądze musiałyby pochodzić z budżetu państwa, które później musiałaby oddać spółdzielnia. W tym wypadku to mogą być jednak koszty idące w miliony złotych, więc wydaje się to bardzo trudne - dodaje.

ran/lulu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wojtek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2015 16:17 ~Wojtek

  Nie stać mnie na apartament za 1.5 mln zł (tzn musiałbym spłacać 30 lat, a nie 5, jak moje małe mieszkanko), ale jest mi bardzo szkoda, że burzy się takie ładne budynki.

  Coś nie tak z tym państwem.

 • konradban

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2015 13:22 ~konradban

  Pracuję w NSA. Czas czekiwania na rozpoznanie skargi kasacyjnej trwa aktualnie ok 20 miesięcy. Więc mogą jeszcze spać spokojnie.

 • hggf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2015 12:46 ~hggf

  Kare powinna dostac ta spoldzielnia mieszkaniowa co wybudowala to wbrew nadzorowi. I pytanie kto pozwolil na wybudowanie tego, przeciez ktos sie pod tym podpisal??? Samowolka na calego, ale nie powinno byc tak, ze straca tylko ludzie ktorzy te budynki kupili, a cala ferajna bedzie dalej przekrety robic. Do ukarania pelna kwota wartosci budynkow jest osoba, ktora sie pod tym projektem podpisala!

 • MMM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2015 12:37 ~MMM

  Ja bym wydziedziczył, ukarał karą w wysokości przychodów z jej wybudowania.

  Ale NIE WYBURAŁ, bo są piekne kamienice.

  Zniszczyć to nie sztuka.

 • LEX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2015 12:28 ~LEX

  Pocałujcie się w dupę urzedasy (mowa o urzędasach, którzy wydali to wadliwie prawne pozwolenie na budowę).
  Niedouków wydających pozwolenia na budowę z rażącym naruszeniem prawa, trzeba wyrzucić z pracy w trybie natychmiastowym. Nadto mam nadzieję, że ci ludzie zostaną obciążeni kosztami jakie poniesie inwestor na skutek ich merytorycznej winy.

 • proste jak drut

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2015 11:56 ~proste jak drut

  lupus71~lupus71

  Burzyć bezwzględnie! Dość terroru ze strony deweloperów

  ty piszesz o samowoli budowlanej. A te budynki zbudowano na podstawie pozwolenia na budowę i zostały odebrane do użytku. Czyli błędy formalne popełniła lokalna władza. Stąd prosty wniosek - ta lokalna władza wykupuje mieszkania od obecnych właścicieli po cenie rynkowej i na własny koszt rozbiera te budynki

 • Erazmus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2015 11:21 ~Erazmus

  Dlaczego sie nie wymienia i nie karze tych ludzi ktorzy podpisali zgode 10 lat temu na budowe tych apartamentowcow? Dlaczego ich sie chroni? Ktos wzial lapowke, pewnie.

 • Czytacz postów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2015 11:16 ~Czytacz postów

  A postaw sobie na swojej działce byle pawilon, większy garaż, czy inny tam budynek bez zezwoleń i pozwoleń, to ci urzędnicza zgraja wspierana przez wszystkie psiarnie, straże i inne służby każe to rozebrać w trybie ekspresowym.

 • lupus71

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2015 11:05 ~lupus71

  Burzyć bezwzględnie! Dość terroru ze strony deweloperów

 • woockash2004

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2015 10:59 woockash2004

  Zachowanie urzędników i sądów w tym kraju jest porażające. Wielcy w sprawach małych, jak batonik za 0,99 groszy, kserowanie bez paragonu czy kury na ulicy - drobne wykroczenia są egzekwowane z pełną surowością - mandaty, areszt itp. Za to w sprawach wielkich są maluczcy - tak jak powyższa nielegalna budowa, niegospodarność w kopalniach i nadużycia komornika zajmującego ruchomości niezadłużonych osób. Może tym razem prokurator i sądy ruszyłyby dupę i zaczęłyby pracować jak należy - zgodnie z prawem i bez zbędnej zwłoki?

  A swoją drogą, kto wydał pozwolenie na budowę i użytkowanie dla budynków zaprojektowanych niezgodnie z planem zagospodarowania?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »