Informacje

08.08.2013 18:29 Robert Frycz donosi do prokuratury

"Antykomor" donosi na premiera i prezydenta ws. referendum

SERWISY:


Robert Frycz, autor strony AntyKomor.pl, złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnieniu przestępstwa przez Donalda Tuska i Bronisława Komorowskiego. Według niego, przestępstwo premiera i prezydenta ma polegać na "namawianiu społeczeństwa do bojkotu referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz".

O autorze strony antykomor.pl stało się głośno po wkroczeniu do jego mieszkania przez ABW i oskarżenia przez prokuraturę o znieważenie prezydenta. Na jego stronie były m.in. gry polegające na strzelaniu do wizerunku Komorowskiego oraz zdjęcia przedstawiające go - jak podkreślała ABW - jako "prostytutkę, homoseksualistę, pijaka, Józefa Stalina, uczestnika czynności seksualnych".

W styczniu tego roku Sąd Apelacyjny w Łodzi prawomocnie umorzył w tej części proces uznając, że szkodliwość społeczna czynu Frycza była znikoma.

Kłótnia o referendum

Teraz Frycz pozywa premiera i prezydenta. Na swojej stronie internetowej poinformował, że zawiadomił "Prokuraturę Rejonową w Tomaszowie Mazowieckim o podejrzeniu dokonania przez Donalda Tuska i Bronisława Komorowskiego czynu zabronionego polegającego na namawianiu społeczeństwa do bojkotu referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz, prezydenta Warszawy".

Według Frycza o dokonaniu przestępstwa mogącego stanowić w szczególności czyny określone w art. 249 kodeksu karnego ("Kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem przeszkadza swobodnemu wykonywaniu prawa do kandydowania lub głosowania") oraz w art. 250 kodeksu karnego ("Kto, przemocą, groźbą bezprawną lub przez nadużycie stosunku zależności, wywiera wpływ na sposób głosowania osoby uprawnionej albo zmusza ją do głosowania lub powstrzymuje od głosowania podlega karze").

Przeciwko premierowi i prezydentowi

Właściciel strony przytacza wypowiedź premiera Donalda Tuska z 16 lipca, kiedy powiedział: "Chcesz zmienić Hannę Gronkiewicz-Waltz – idź na referendum. Chcesz, żeby była dalej prezydentem – nie idź na referendum."

Z kolei Bronisławowi Komorowskiemu Frycz wytyka słowa z 7 sierpnia, kiedy prezydent powiedział, że chciałby "powściągnąć pokusę przenoszenia wojny partyjnej na poziom samorządowy, realizowanej głównie przez referenda odwołujące prezydentów miast w czasie kadencji" oraz "przygotowuje projekt ustawy, który zwiększa uprawnienia obywateli w zarządzaniu miastem, ale przez referenda merytoryczne".

Frycz argumentuje, że Tusk będąc autorytetem dla pewnej grupy społeczeństwa może wpływać na decyzje tejże grupy, a te w konsekwencji mogą doprowadzić do unieważnienia referendum. Z kolei o Komorowskim mówi, że jako prezydent "powinien być przykładem, a także stać na straży Konstytucji RP i zachęcać ludzi do wypełniania obywatelskich obowiązków, a nie ich od tego odwodzić!".

"Prezydent ma prawo postąpić tak, jak dyktuje mu sumienie"

Kancelaria Prezydenta nie chce odnosić się bezpośrednio do zachowania Frycza.

Szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek odniosła się natomiast do wypowiedzi prezydenta ws. referendum. - Chcę podkreślić, że prezydent wypowiadał się jako warszawiak. Ma prawo, podobnie jak każdy obywatel, dokonać wyboru. W swojej wypowiedzi prezydent w żaden sposób nie zachęcał nikogo do jakichkolwiek postaw czy zachowań - powiedziała w rozmowie z tvn24.pl.

Trzaska-Wieczorek podkreśliła natomiast, że prezydent "otwarcie wyraził dezaprobatę dla traktowania referendum jako areny walki politycznej".

- Prezydent wypowiedział swoją opinię jako warszawiak. I tak jak każdy warszawiak ma prawo postąpić tak, jak dyktuje mu jego sumienie w tej konkretnej sprawie - powtórzyła.

Do czasu publikacji artykuł Kancelaria Premiera nie odniosła się do sprawy.

Materiał filmowy z 17 stycznia

lata

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • MMM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2013 08:05 ~MMM

  Smieszny pisiorek ;)
  Jak sie nie ma zadnych argumentow to szuka sie bajeczek

 • lolka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2013 20:54 ~lolka

  Fantomy w akcji:

  Polska na szczęście wrogów zewnętrznych. Ma za to groźnych wrogów wewnętrznych. Lud Wolsko-smoleński. Nie spocznie on, póki Polski nie zniszczy, nie rozwali, nie spowoduje implozji. Wewnętrzny wróg toczy przeciw Polsce nieustanną wojnę domową. Wszystkie chwyty są dozwolone. Polacy zawsze mieli nadzieje, że istnieje jakieś minimum, jakiś wspólny mianownik, jakaś wartość, która łączy Polaków i Wolaków. Dzisiaj wiemy już, że nadzieje Polaków były płonne: nie ma nic, co by Polaków i Wolaków łączyło. Nadzieje na dialog, porozumienie, są urojeniem…„Polaków jest więcej” – powiecie – „może by tak spuścić Wolakom manto; są tchórzami z natury, następnym razem będą siedzieć cicho”. Ale to byłby ich triumf: sprowadzić Polaków do swojego poziomu, zmusić szlachetny naród do walki ich cuchnącą bronią. Polacy czymś się muszą od Wolaków różnić, Polacy mają tradycje chrześcijańskie do respektowania. No a stąd tylko krok do kolejnej konkluzji: może Polska nie zasługuje na suwerenność; nie zasługuje z tej prostej przyczyny, że nie istnieje polski naród, że w granicach Rzeczypospolitej żyją dwa narody, których nic nie łączy, nawet język, którzy Wolacy niemiłosiernie kaleczą, nawet historia nie jest wspólna…Co z tym zrobić? Nie mam pojęcia.
  Jacek P

 • mmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2013 17:07 ~mmm

  Słowa naszego prezydęta bardzo bulą społeczeństwo.

 • radek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2013 14:40 ~radek  Stary Warszawiak~Stary Warszawiak

  Oczywiście, że ewentualne referendum należy zbojkotować. Jak z kalendarza wyborczego wynika, nawet, gdyby w referendum odwołano HGW, PO wyznaczy komisarza do końca kadencji, bo do wyborów będzie mniej niż rok i PO ma takie prawo.
  W tej sytuacji referendum, które nie może nic zmienić, jest tylko zadyma PIS u
  Wszystko jest tak oczywiste że to "wina" PiSu i że słońce w nadmiarze szkodzi ... Następny politykier "demokrata".

  astro~astro


  ART~ART

  Popieram - po co to komu? Chcą to niech sobie budują za swoje..


  Wy słoje nie wiecie co to jest honor. Dla was liczy się tylko kasa. Bufetowa jest tak nadęta i chciwa, że trzeba jej utrzeć nosa i ją odwołać. Wydane zostaną miliony - trudno, ważniejsze, żeby jej jak najszybciej podziękować.

 • tzn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2013 14:21 ~tzn

  kilovolt~kilovolt

  Przecież jak ktoś jest przeciw odwołaniu to jest mu bez znaczenia czy zagłosuje na nie czy wogóle nie pójdzie. W jednym przypadku spowoduje że wynik referendum będzie przeciw odwołaniu w drugim spowoduje, że referendum będzie nieważne ale efekt taki sam czyli HGW zostaje. Więc o co to całe bicie piany? Jak większość warszawiaków będzie za odwołaniem to pójdą i ją odwołają. Nie wiem więc po co zwolennikom odwołania HGW tak potrzebni są zwolennicy HGW. Jak ktoś nie chce odwołania prezydent to może zrobić co chce.


  Referendum w sprawie odwołania organu jednostki samorządu terytorialnego pochodzącego z wyborów bezpośrednich jest wiążące jeżeli udział w nim wzięło nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu. Więc nawet jeśli będzie 100% za odwołaniem, a frakfencja bęzie mniejsza niż 60% osób biorących udział w ywborach, to referendum będzie nie wazne.
  Stąd ta wola władzy, aby zwolennicy odpuścili sobie udział...

 • Tom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2013 13:25 ~Tom

  Brawo anty-komor nie wolno siedzieć cicho trzeba działać i pokazać fałsz i obłudę rządzących pseudo-demokratów!!!

 • JeszczeWolny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2013 10:58 ~JeszczeWolny

  Ludzie, strzelcie Wy się nieraz w łepetynę. Tak solidnie, z rozmachem.

  "Kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem przeszkadza swobodnemu wykonywaniu prawa do kandydowania lub głosowania"
  gdzie tu podstawa do oskarżenia?

  Wy naprawdę za chwilę będziecie chcieli wsadzać ludzi do pierdla za to, że mają inne poglądy, lub krzywo na Was popatrzą.
  Oczywiście wyroki wydacie sprzed ekranów.

  Marne i nudne to Wasze życie.

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2013 10:44 ~karol

  to nie jest sprawa polityczna, to tusek z bronkiem koniecznie chca ja upolitycznic.

 • klara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2013 09:33 ~klara

  TSZ~TSZ

  Chyba tylko po, aby zaistnieć w mediach. Prezydent nikogo nie namawiał do bojkotu, a jedynie powiedział, co sam zrobi.

  to znaczy naruszył prawo,
  co to za prezydent, który oświadcza że w d..e praworządność i demokrację?

 • ART

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2013 09:27 ~ART


  Stary Warszawiak~Stary Warszawiak

  Oczywiście, że ewentualne referendum należy zbojkotować. Jak z kalendarza wyborczego wynika, nawet, gdyby w referendum odwołano HGW, PO wyznaczy komisarza do końca kadencji, bo do wyborów będzie mniej niż rok i PO ma takie prawo.
  W tej sytuacji referendum, które nie może nic zmienić, jest tylko zadyma PIS u
  Wszystko jest tak oczywiste że to "wina" PiSu i że słońce w nadmiarze szkodzi ... Następny politykier "demokrata".

  astro~astro  Popieram - po co to komu? Chcą to niech sobie budują za swoje..

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »