Informacje

12.09.2015 18:34 Demonstracje w stolicy

Antyimigracyjny marsz. "Ponad 7 tysięcy osób, były drobne incydenty"

SERWISY:


W sobotę przez centrum Warszawy odbyły się
dwie duże demonstracje związane z planowanym sprowadzeniem do Polski imigrantów. Z placu Defilad na pl. Zamkowy przeszedł marsz antyimigracyjny, w którym wzięło udział kilka tysięcy osób. Równolegle przed pomnikiem Kopernika zebrało się ok. tysiąca uczestników manifestacji "Uchodźcy mile widziani". Jak podaje policja, oba wydarzenia miały spokojny przebieg.

Marsz antyimigrancki zakończył się około godziny 18.30, o czym na Twitterze poinformował Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent stolicy:


Protestujący dotarli na pl. Zamkowy przed godz. 18. - Według organizatorów w marszu bierze udział około 10 tysięcy osób. Policja zapewnia, że protest odbywa się w spokojnej atmosferze - relacjonował Łukasz Frątczak, reporter TVN24.

Oficjalne szacunki były nieco niższe - wiceprezydent Jóźwiak informował o 7 tysiącach osób:


Reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz donosił, że przed godz. 18 na Krakowskim Przedmieściu doszło do bójki.

- Mieliśmy taki sygnał, jednak nie ma to żadnego związku z manifestacją. Przy Krakowskim Przedmieściu 27 doszło do gwałtownej wymiany zdań między dwoma mężczyznami, którzy wcześniej razem spożywali alkohol w jednym z ogródków - sprecyzował Mariusz Mrozek, rzecznik stołecznej policji.

Antymuzułmańskie hasła

Przeciwnicy przyjęcia uchodźców zaczęli się zbierać na pl. Defilad przed godz. 16. - Demonstranci ruszyli z placu Defilad około godziny 16.30. Właśnie "wlewają" się w ulicę Marszałkowską. Niemal wszyscy mają narodowe flagi. Co jakiś czas słychać petardy hukowe, odpalone zostało kilka rac - relacjonował nasz reporter Lech Marcinczak i dodawał, że demonstranci wznoszą też antyimigranckie okrzyki.

Podobne hasła znalazły się również na transparentach, które przynieśli uczestnicy marsz zorganizowanego przez Obóz Narodowo-Radykalny: "Uchodźcy muzułmańscy to koń trojański dla Europy", "Pamiętaj przybyszu i miej to na uwadze. To nasza ojczyzna, tu naród ma władze" czy "Polska dla Polaków". Jeden z manifestantów niósł świński łeb zatknięty na drewniany kij.

Demonstracja przeszła ulicami Marszałkowską, Al. Solidarności, Kapucyńską i Senatorską. Drogi były zablokowane, stanęły tramwaje.

Tak demonstranci zbierali się na placu Defilad (film przyspieszony):

 

 


Zwolennicy imigracji przed Kopernikiem

Demonstracja popierająca przyjęcie uchodźców odbywała się natomiast przed pomnikiem Kopernika. Miała potrwać do godziny 19, jednak, jak poinformował Jarosław Jóźwiak, zakończyła się już przed 18.

 

Na Krakowskim Przedmieściu zebrało się ok. tysiąca osób. Mieli ze sobą transparenty: "Uchodźcy, witamy / Refugees, welcome", "Najpierw jesteśmy ludźmi, potem narodami", "Polska myśląca". Były muzyka i tańce.

Wśród manifestantów znaleźli się m.in.: były prezydent Warszawy Marcin Święcicki, wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

- Jest około tysiąca osób. Demonstracja odbywa się w bardzo spokojnej atmosferze, choć dookoła jest dużo policjantów. Przemawiali między innymi: Robert Biedroń, prezydent Słupska czy Henryk Wujec – relacjonował Piotr Borowski, reporter TVN24. Jak zauważył, na Krakowskie Przedmieście wiele osób przyszło z dziećmi.

 

 

>>>Czytaj więcej o zmianach w komunikacji w związku z demonstracjami<<<

Cały dzień demonstracji

Marsz narodowców i demonstracja witająca uchodźców to dwa największe, ale nie jedyne zgromadzenia, jakie miały miejsce w sobotę.

Już przed południem na "patelni" przed stacją metra Centrum i na placu Zamkowym odbyły się manifestacje przeciwko imigrantom. Były skromne, wzięło w nich udział po kilkanaście osób. Obie przebiegły spokojnie.

Zamieszanie z decyzjami

Legalność marszu przeciwko uchodźcom ważyła się do ostatniej chwili. W środę urząd miasta odmówił zgody na to zgromadzenie. - W świetle zgłoszenia, jakie do nas wpłynęło - demonstracji mającej na celu "pokazanie sprzeciwu wobec muzułmańskich imigrantów" oraz "przypomnienia wiktorii wiedeńskiej" podjęliśmy decyzję o zakazie zgromadzenia - informował ratusz.

Narodowcy zapowiadali, że mimo zakazu i tak demonstracja się odbędzie. Jednocześnie złożyli odwołanie do wojewody mazowieckiego, Jacka Kozłowskiego, który przyznał im rację i uchylił decyzję odmowną ratusza.

- Decyzja wojewody spowodowała, że zgłoszenie dotyczące tego zgromadzenia zostało przez nas zarejestrowane. Organizatorzy przemarszu po rozmowach z nami zmienili trasę, a my zgłoszenie manifestacji i zmianę trasy przyjęliśmy - mówiła tvnwarszawa.pl Agnieszka Kłąb ze stołecznego ratusza.

jb/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • c88

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2016 09:34 ~c88

  było nas o wiele wiecej !!!!!

 • umiar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2015 13:35 ~umiar

  Użycie utworów Lennona I Niemena to NADUŻYCIE. Trzeba znać umiar.

 • no01

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2015 15:02 no01

  Polacy nie są ksenofobiczni (margines jest ok.) i nie są monolitem etnicznym!
  Jak patrzę na to co dzieje się w UE - to moim zdaniem powstał groźniejszy system niż faszyzm czy komunizm niszczący nie tylko kulturę, ale też po prostu dyskryminujący Europejczyków i - nie zauważyliśmy jak powstał i zaczął funkcjonować w całej UE - wystarczy spojżeć na same pomysły programów integracji Europejczyków z imigrantami z Afryki i Bliskiego Wschodu To ludzie systemu - nie fakty decydują kto jest ofiarą, a kto przestępcą, kto jest krzywdzony, a kto jest ponad prawem, system decyduje nawet co jest rozsądne, a co nie, etyczne a co nie, prawdziwe a co nieprawdziwe, co jest białe a co czarne i nie ważne co widzisz, myślisz, jeśli mówisz coś niezgodnego z doktryną jesteś uciszany, wycinany, dezaktywowany itd. promuje się bierność i uległość wobec doktryny multi-kulti, jesteś gwałcona, okaleczana, znieważana ale nic nie wolno ci mówić o tym, protestować bo imigrant który ci zrobił jest ważniejszy niż ty i twoje bezpieczeństwo i prawa.
  Czy wy jesteście ślepi nie widzicie co się dzieje w Niemczech, Szwecji, Norwegii, Francjii, a to tylko niektóre przykłady państw gdzie masowo łamie się podstawowe prawa człowieka i dotyczy to Europejczyków, zdeformował prawo na rzecz imigrantów okreslonej nacji i wyznania stawiając ich ponad prawami innych - powiem więcej - to dla mnie jest dopiero faszystowskie mostrum - które nie ma nic wspólnego z wielkuturowością NIE ma nic wspólnego z prawami człowieka - a może to cynizm przez was przemawia?

 • gęstydżin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2015 09:37 ~gęstydżin

  Chce byc wolny ~Chce byc wolny

  Na pochodzie było około 30 tys ludzi a nie 7. Dalej farmazony siejecie?

  Byłem, wiedziałem.

  Było nad 7 tys.

 • Antyzwolennik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2015 21:06 ~Antyzwolennik

  Ziemia dla ziemniaków.

 • Chce byc wolny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2015 17:38 ~Chce byc wolny

  Na pochodzie było około 30 tys ludzi a nie 7. Dalej farmazony siejecie?

 • ormo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2015 15:54 ~ormo


  Albor~Albor

  Wszystkie religie powinny być zakazane, gdyż wszystkie prowadzą do fanatyzmu.
  Różnica między chrześcijaństwem a islamem jest tylko taka, że chrześcijaństwo już się ucywilizowało.
  To chrześcijaństwo prowadziło krucjaty i święte wojny, paliło czarownice, tępiło heretyków i innowierców.
  Władza i religia (jakakolwiek) to największe zło na świecie.
  ssss~ssss

  Ludzie chcą coś czcić, jak nie boga to stalina, hitlera lub kima

  "Na każdej wojnie Bóg jest z nami Na każdej wojnie Bóg jest nasz Tylko uwaga bo z wrogamipodąża Bóg co ich jest a nie nasz".

 • europa404

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2015 15:26 europa404

  Ci ludzie ktorzy sa za tym aby masy muzlumanow odnalazla w polsce swoj nowy dom powinni zerknac do kraji w ktorych juz sa wielkie spolecznisci muzlumanskie i przemyslec raz jeszcze swoje zadania.

  brak wam wyobrazni! i wierzcie mi, zmieni sie wasze zycie! ci ludzie juz teraz maja wielkie zadania; "my chcemy do niemiec/ szwecji" a co myslisice bedzie za 20 -30lat ich pobytu w europie? meczet na meczecie i szaria-police. a na przedmiesciach beda plonac ulice jak w wielkie brytanii lub francii.

 • Ptolemeusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2015 12:17 ~Ptolemeusz

  jeśli katolicy od początku wypełniali by naukę Chrystusa ludzie byliby doskonali. Niestety wszelkie wypaczenia od Jego nauki powodują masakrę na świecie.

 • ssss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2015 11:05 ~ssss

  Albor~Albor

  Wszystkie religie powinny być zakazane, gdyż wszystkie prowadzą do fanatyzmu.
  Różnica między chrześcijaństwem a islamem jest tylko taka, że chrześcijaństwo już się ucywilizowało.
  To chrześcijaństwo prowadziło krucjaty i święte wojny, paliło czarownice, tępiło heretyków i innowierców.
  Władza i religia (jakakolwiek) to największe zło na świecie.

  Ludzie chcą coś czcić, jak nie boga to stalina, hitlera lub kima

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »