Informacje

13.11.2011 22:47 ATAK NA GRUPĘ REKONSTRUKCYJNĄ

Antyfaszysta opluł mundur

Podczas piątkowych zamieszek jeden z członków grupy rekonstrukcyjnej, biorącej udział w historycznej defiladzie, został zaatakowany przez antyfaszystę. Chuligan opluł też polski mundur, który mężczyzna miał na sobie. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia z incydentu, a portal tvn24.pl dotarł do świadków zajścia.

W piątkowych uroczystościach z okazji Święta Niepodległości brał udział rekonstrukcyjny I Pułk Piechoty Legii Nadwiślańskiej wraz z IV Pułkiem PPLN, czyli studentami Wojskowej Akademii Technicznej. Szli oni w oficjalnej, historycznej defiladzie ulicami miasta, m.in. Nowym Światem, gdzie około południa rozpoczęły się pierwsze zamieszki. Tam grupa około 100 osób zaatakowała policjantów, a następnie zabarykadowała się w należącej do "Krytyki Politycznej" kawiarni.

Na zdjęciach, jakie dostaliśmy na Kontakt 24, widać dokładnie moment ataku na grupę rekonstrukcyjną. Ubrany na czarno mężczyzna atakuje jednego z rekonstruktorów, szarpie się z nim, chce wyrwać mu karabin, zrzuca mu czapkę z głowy.

Splunął na polski mundur

- Popatrywali się na nas trochę z zaciekawieniem, trochę wrogo, więc patrzyliśmy na nich uważnie, nie wykonując w ich stronę jakiegokolwiek ruchu. Gdy pułk mijał już grupę antyfaszystów, jeden z nich splunął w kierunku mojego kolegi Jacka, który szedł kilka metrów przede mną, na czele tego pochodu – relacjonuje tvn24.pl Sławomir Stepulak, rekonstruktor, który szedł na czele defilady.

I kontynuuje: - Tamten mężczyzna rzucił się na niego z rękami, strącił mu z głowy czapkę. Jacek odepchnął go, po czym zbliżył się z karabinem, z kolbą skierowaną względem niego.

Stepulak podbiegł z pomocą do zaatakowanego kolegi i zaczął rozdzielać mężczyzn. Pozostali antyfaszyści nie zareagowali.

Zapakowali go do furgonetki

Na miejsce niemal natychmiast przybyła policja i odciągnęła napastnika.

- Był to ubrany na czarno, ok. 30-letni mężczyzna. Do funkcjonariuszy zaczął krzyczeć i skarżyć się "I was attacked" ("zaatakowano mnie"), co absolutnie nie było prawdą. Mój kolega krzyczał do niego: "opluł polski mundur", "opluł mundur polskiego żołnierza". Ja krzyknąłem do niego parę wyrażeń w języku niemieckim typu "naplułeś Ty gnoju" - relacjonuje rekonstruktor.

Po zakończeniu interwencji, policjanci nakazali rekonstruatorom powrót do szeregu. - Chwilę później, tak mi się wydaję, widziałem, że funkcjonariusze "pakowali" go do furgonetki - dodaje Stepulak.

Ostatecznie grupy rekonstrukcyjne nie przeszły planowaną trasą, przez co ich przemarszu nie mogły zobaczyć tysiące czekających warszawiaków.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ NA PORTALU TVN24.PL

WIĘCEJ ZDJĘĆ NA PORTALU KONTAKT24

tvn24.pl/nsz/ola

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wołam o pomstę do nieba!

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 21:18 ~wołam o…

  Czy komuś z Was w ogóle przyszłoby do głowy, żeby w niemieckie święto narodowe jechać do Berlina i wywoływać zamieszki podczas uroczystości? Przecież to skandal, ich ambasada musiała wiedzieć o tym, że taka sytuacja może mieć miejsce.

  Dlaczego nasze ABW odpowiednio wcześniej nie zareagowało? Mogło nie pozwolić wpuścić ich na terytorium Polski z powodu podejrzenia możliwości zakłócania spokoju publicznego! Co się dzieje w tym kraju, czy nie ma tu już przy władzy ludzi, których stać na odważne, stanowcze i mądre decyzje?

 • żal...

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 19:50 ~żal...

  I to mają być rekonstruktorzy wojska? z bronią w ręku? studenci WOJSKOWEJ akademii? I nie dali rady kilku gnojkom... Może lepiej się przekwalifikują na zespół ludowy...

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 15:27 ~warszawiak

  bandyta lewacki z niemiec, który przyjechał na zaproszenie lewaków
  robić burdy w Warszawie oraz bić Polaków

 • kosa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 14:41 ~kosa

  Do Emerytki. Nie uważasz że czas już się zbierać a nie pierdoły wypisywać.

 • Smart

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 14:32 ~Smart

  do "emerytki" - skąd się biorą tacy ludzie jak Wy/Pani?

 • rav

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 14:27 ~rav

  do Emerytka

  A jeśli tak to co? Można już opluwać???

  żal...

 • Liberał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 14:13 ~Liberał

  @Emerytka: a jaki to ma związek??? To jego sprawa czy lubi MW czy "M jak Miłość". Został napadnięty i to jest fakt. A poza tym MW jest legalnie działającą organizacją i nie bardzo rozumiem w czym Ci przeszkadza? Oczywiście, że w środowisku "GW" czy "Krytyki Politycznej", tradycyjna rodzina: mężczyzna, kobieta, dwoje dzieci idący z flagą Polski to FASZYŚCI. To chore, żeby mniejszości seksualne i narodowe terroryzowały większość Kraju.

 • Emerytka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 13:26 ~Emerytka

  Jestem ciekawa czy ten biedny, podobno napadnięty student WATu niesympatyzuje z młodzieżą wszechpolską?

 • anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 13:08 ~anna

  a co z tym Niemcem ? Na pewno policja go przeprosiła i wypuściła. Pod koniec 70 lat byłam świadkiem zdarzenia na postoju TAXI w Warszawie,jak Arab skopał Polaka o to ,że ten ośmielił sie zwrócić mu uwagę ,że jest kolejka. Jako świadek byłam wezwana do wojskowości w sprawie złożenia wyjaśnień.Pan oficer w polskim mundurze w randze majora był bardzo stronniczy i chciał mi wmówić ,że to Polaka była winna.Wtedy banknot 100 $ robił wielkie wrażenie

 • zenada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 12:47 ~zenada

  ale WY ulegacie mediom

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »