Informacje

09.11.2013 15:33 "Około tysiąc uczestników"

Antyfaszyści przeszli przez miasto. "Nie ma zgody na nacjonalizm"

SERWISY:


Pod hasłem "Razem Przeciwko Nacjonalizmowi" manifestowali w sobotę w Warszawie antyfaszyści, wspierani m.in. przez OPZZ. W marszu z Krakowskiego Przedmieścia na Muranów przeszło - według szacunków służb porządkowych - około tysiąca osób.

"Precz z faszyzmem i nacjonalizmem", "Nigdy więcej holocaustu", "Warszawa wolna od faszyzmu", "Nacjonalizm to wojna i terror" oraz "Nadchodzą, nadchodzą antyfaszyści" - krzyczeli demonstrujący na trasie marszu, który rozpoczął się przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego, a zakończył na Umschlagplatz, skąd w latach 1942–1943 Niemcy wywozili Żydów z warszawskiego getta do obozów zagłady m.in. w Treblince.

- Organizatorzy marszu podkreślali, że w dobie kryzysu ekonomicznego muszą zwrócić uwagę, że nacjonalizm znów podnosi głowę, rośnie niechęć do emigrantów. Dlatego tez tak ważny jest głos sprzeciwu wobec poglądom faszystowskim – mówił Adam Krajewski, reporter TVN 24, który obserwował marsz.

"Narastają tendencje faszystowskie"

Na manifestacji obecna była m.in. wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka. Powiedziała dziennikarzom, że 9 listopada to nie tylko dzień pamięci o zbrodniach popełnionych przez faszystów w czasie Nocy Kryształowej, ale też "dzień rozwagi i ostrzeżenia dla nas, żyjących w Polsce w XXI wieku".

- Tendencje nacjonalistyczne, czasem trącące o faszystowskie, pojawiają się i narastają w Polsce. Mamy z tym do czynienia na co dzień i w Białymstoku, i we Wrocławiu, i w Poznaniu. Nacjonaliści utrudniają debaty na uniwersytecie, wyrzucają cudzoziemców z domów, posuwają się do strasznych zachowań wobec cudzoziemców, gejów, lesbijek i feministek, i na to nie ma zgody - powiedziała Nowicka.

W jej ocenie polskie władze powinny wyciągnąć lekcję z historii i "nie przespać takiego momentu, w którym zjawisko nacjonalizmu stanie się nie do opanowania".

 

"Razem Przeciwko Nacjonalizmowi"

Do marszu przyłączyło się OPZZ; centrala poprosiła o udział członków związków zrzeszonych w Porozumieniu.

Wiceszef OPZZ Andrzej Radzikowski tłumaczy, że jego związek przyłączył się do sobotniej manifestacji, bo 11 listopada "ma dziś już nadmiar imprez".  - A chcielibyśmy zwrócić uwagę społeczeństwa na zagrożenia, jakie niosą ze sobą faszyzm i nacjonalizm. Dziś mamy 70. rocznicę Nocy Kryształowej, która otworzyła Hitlerowi drogę do władzy; a otworzyła dlatego, że było przyzwolenie społeczne na takie działania - powiedział PAP Radzikowski. Podkreślił, że dla związków bardzo ważna jest idea równego traktowania wszystkich ludzi.

W demonstracji uczestniczyła też Pracownicza Demokracja.

Trasa marszu wiodła ulicami: Królewska, Grzybowska, Żelazna, Nowolipie, Smocza, Nowolipki, al. Jana Pawła II, Dzielna, Karmelicka, Stawki, Andersa i Dawidowskiego.

"To my - lewackie k...."

- Tolerancja wobec nacjonalizmu i przemocy może doprowadzić do takich wydarzeń, jakie miały miejsce 75 lat temu w Niemczech - podkreślali antyfaszyści.

Uczestnicy mieli ze sobą transparenty, na których napisano m.in.: "To my - lewackie k...., żydokomuna, homoterroryści; upajamy się waszą głupotą, zatrzymamy was naszym śmiechem", "Obudźmy miasto z koszmaru, odbierzmy faszystom ulice", "Odruchodnarodowy". Na innych znajdowały się hasła domagające się delegalizacji ONR i Młodzieży Wszechpolskiej.


 

Było spokojnie

Trwająca ok. dwie i pół godziny demonstracja przebiegła bardzo spokojnie. Manifestujących ochraniała policja, w tym wyróżniający się specjalnymi kamizelkami policjanci z "zespołu antykonfliktowego".

Na końcu marszu odczytano relację świadków przejścia Janusz Korczak wraz z wychowankami z Domu Sierot na Umschlagplatz 5 sierpnia 1942 r., a także fragment "Kwiatów Polskich" Juliana Tuwima z okazji przypadającej 27 grudnia 60. rocznicy śmierci poety.

W rocznicę Nocy Kryształowej

Marsz odbył się w 75. rocznicę Nocy Kryształowej - w nocy z 9 na 10 listopada 1938 r. w hitlerowskich Niemczech doszło do pogromów Żydów inicjowanych przez ówczesne władze.

Filip Ilkowski z koalicji "Razem Przeciwko Nacjonalizmowi" mówił wcześniej PAP, że w ciągu ostatnich 20 lat z powodów narodowościowych w Polsce zabito kilkadziesiąt osób, a setki pobito. Na stronie internetowej stowarzyszenia "Nigdy Więcej" można znaleźć kronikę tych wydarzeń pod nazwą "Brunatnej Księgi" fizycznych i werbalnych aktów prześladowań ze strony nacjonalistów od 1996 roku.

PAP/lata/b/ij

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2013 14:29 ~mmm

  Od Faszyzmu bardzo blisko do Komunizmu. I z powrotem.
  http://www.politicalcompass.org/analysis2

 • elpis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2013 10:04 ~elpis

  faszyści i zwykli kibolscy bandyci śmią nosić na koszulach symbol "Polski Walczącej" ... nigdy więcej faszyzmu !!!

 • asah

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2013 09:19 ~asah

  adhd~adhd

  Lewacy bądzmy toleracyjni kosciół zło, ale księża są gwałceni przez dzieci no przeciesz To lewa poprawność

  Z tego co wiem to Kościół jest podobno prawy. I to oni chcą tllerancji. Jeslu chcesz być tolerancyjny wobec pedofilskiej mafii to twoj problem.

 • anka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2013 09:13 ~anka

  kontrast~kontrast

  W eter hasła pokojowe a w marszu bojówki z tarczami.... co za obłuda

  To dzisiaj pisy zrobią. Bog dekalog i rodzina, a w tlumie banda betonow chętnych do lania się.

 • kontrast

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2013 23:41 ~kontrast

  W eter hasła pokojowe a w marszu bojówki z tarczami.... co za obłuda

 • ATLETIKO OPOLE

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2013 23:09 ~ATLETIKO OPOLE

  LUMPY Z ONR I MW ORAZ RN NO PASSARAN JUTRO.

  DĄBROWSZCZACY

 • ATLETIKO OPOLE

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2013 23:04 ~ATLETIKO OPOLE

  BRAWO CHŁOPAKI I DZIEWCZYNY TAK TRZYMAĆ NIE POZWÓLMY ŻEBY NARODOWI DEWIANCI NIE DOSTALI SIĘ DO GÓRY

 • kyf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2013 20:30 ~kyf

  A czemu mordy (nosy) lewackie zasłoniete?
  Czego się boją?

 • Rades

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2013 20:26 ~Rades

  Sporo ich było
  tysiąc osób!!!
  no no no lewusów ci u nas nigdy nie zbraknie
  tych wszystkich wdów, sierot PO nieboszccze PZPR, SDKPiL i innych wymiotach Palikota

 • WuwuA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2013 19:55 ~WuwuA

  Marek~Marek

  Le Ming. To postać całkowicie fikcyjna, wykorzystywana przez reżim do prania mózgów młodemu pokoleniu. Jest gejem i korpo, czyta tylko jedyną właściwą gazetę i ogląda jedyną właściwą telewizję. Rodzinę uważa za relikt przeszłości, a posiadanie dzieci za niepotrzebną fanaberię, przecież można mieć pieska. W programach Powiatowego i Ąckiego dowiaduje się jak ma myśleć, kogu lubić, a kogo nienawidzić. Nie wie kto to Mickiewicz i Sienkiewicz, ale zna Harry Pottera, Tolkiena i film Pokłosie. Jak trzeba to biegnie głosować na kandydatów wskazanych przez jedynie słuszną gazetę, a jak każą iść na grzyby to idzie. Płaci regularnie raty kredytu we frankach, są wysokie, więc pracuje w korpo po 12 godzin na dobę. Na wakacje jeździ tylko w miejsca uznane przez jedynie słuszną gazetę za osom.

  Wiele reżimów miało swojego bohatera, który stawał się wzorem dla zwykłych ludzi. Reżim Mao miał Lei Fenga, prostego żołnierza który robił dobre uczynki, wielbił Mao i socjalizm. Obecny reżim stworzył Le Minga, korpo-geja, który kocha konsumować na kredyt i ma w wielofunkcyjnym odbycie takie wartości jak rodzina, naród, patriotyzm i tradycja.
  ewa~ewa

  Marek na Premiera !
  super!!!
  Chory świat~Chory świat


  Michał Głowiecki~Michał Głowiecki


  Cała kwintesencja w paru słowach - pięknie to podsumowałeś
  eggew~eggew


  Genialnie napisane.


  "Osom" ;) Rewelacyjny opis!! Nic dodać, nic ująć

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »