Informacje

08.11.2014 19:06 nie obyło się bez interwencji policji

Antyfaszyści przeszli przez centrum. Szarpaniny

SERWISY:


Ok 1500 osób wzięło udział w demonstracji antyfaszystowskiej, która przeszła ulicami Śródmieścia przedd tęczę na placu Zbawiciela. Jak informuje PAP, przed startem doszło do "zamieszek". Policja potwierdza, że musiała interweniować, a na zdjęciach widać, że doszło do szarpaniny.

W manifestacji, zorganizowanej w przeddzień rocznicy nocy kryształowej - pogromu Żydów w hitlerowskich Niemczech i Austrii - wzięli udział m. in. związkowcy z OPZZ, anarchiści, przedstawiciele ruchów lokatorskich i mniejszości seksualnych, działacze Pracowniczej Demokracji, Polskiej Partii Pracy, a także Koalicji Ateistycznej.

- Są tu ludzie o bardzo różnych poglądach. To protest przeciwko próbom odradzania się faszyzmu i nacjonalizmu w Polsce. Demonstrujemy przeciwko temu, co się działo w ostatnich latach na marszach nienawiści zwanych marszami niepodległości - powiedział PAP Filip Ilkowski z Ruchu Sprawiedliwości Społecznej.

- Jest to protest przeciwko próbom odradzania się faszyzmu, nacjonalizmu w Polsce. Demonstrujemy widząc, co się działo w ostatnich latach w marszach nienawiści zwanych marszami niepodległości. Są tu ludzie o bardzo różnych poglądach, których łączy, mówiąc krótko, sprzeciw wobec faszyzmu - powiedział PAP Filip Ilkowski z Ruchu Sprawiedliwości Społecznej.

Policja zabezpieczała przemarsz

Uczestnicy wyruszyli po 14.00 sprzed bramy Uniwersytetu Warszawskiego. - Idą Nowym Światem w kierunku placu Trzech Krzyży - relacjonował po 14.00 Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl. - Jest spokojnie. Policja zabezpiecza manifestację - dodał.

Jak poinformowała policja, po godz. 16 demonstracja doszła na plac Zbawiciela. - Jest spokojnie. Uczestnicy zaczynają się rozchodzić - powiedział po godz. 16.30 Robert Opas z biura prasowego stołecznej policji.

Chwilę później demonstracja się zakończyła.

PAP przed 14.00 poinformował, że przed bramą UW doszło do "zamieszek". "Gazeta Wyborcza" z kolei pisze o incydencie, do którego doszło przed wyruszeniem manifestacji. Według relacji dziennikarzy do uczestników demonstracji podszedł mężczyzna, który trzymał flagę Związku Radzieckiego i krzyczał  "komuniści", a ci mieli na niego napierać. Do akcji mieli wkroczyć też policjanci, którzy odsunęli mężczyznę na bok.

6 mandatów

Policja początkowo informowała, że żadnej poważnej interwencji nie było i nikogo nie zatrzymano.

Po 15.00 Robert Opas ze stołecznej policji, przyznał jednak, że doszło do incydentu, a policja musiała oddzielić dwie grupy o innych poglądach. - Aby nie doszło do eskalacji konfliktu. Kilka osób zostało doprowadzonych do komisariatu - powiedział.

- Sześć osób zostało ukaranych mandatem karnym za używanie nieparlamentarnej mowy. Mandaty zostały przyjęte przez te osoby. A jedna osoba została zatrzymana w związku z naruszeniem nietykalności policjanta - dodał Opas.

Jak powiedział PAP rzecznik komendanta stołecznego policji Mariusz Mrozek wobec trzech osób dodatkowo będą wszczynane czynności w kierunku propagowania ustroju totalitarnego.

Marsz pod hasłem "Razem Przeciwko Nacjonalizmowi" miał rozpocząć się w sobotę o godz. 13.00 przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego. Jak poinformował przed 14.00 Robert Opas, uczestnicy marszu znajdowali się przed bramą uczelni.

Według nieoficjalnych szacunków, zebrało się około 1000 osób.

Autobusy komunikacji miejskiej przed Uniwersytetem Warszawskim skręcały na objazdy. Jak informował Zarząd Transportu Miejskiego, w związku ze zgromadzeniem publicznym - na trasach autobusowych linii 107, 111, 116, 127, 128, 158, 171, 175, 180, 222, 503 występowały utrudnienia w ruchu.

"Razem Przeciwko Nacjonalizmowi"

Organizatorem manifestacji jest nieformalna koalicja "Razem Przeciwko Nacjonalizmowi", w skład której wchodzą m.in. 161 Crew, Antyfaszystowska Warszawa, Przychodnia Skłot, Kolektyw Syrena, Pracownicza Demokracja i Warszawska Federacja Anarchistyczna.

Manifestanci nieśli transparenty z hasłami:"Broń wolności; zwalczaj nacjonalizm", "Obudźmy miasto z koszmaru - odbierzmy faszystom ulice", "Wszyscy jesteśmy Antifa - inaczej się nie da".

Powiewały flagi z używanym od lat międzywojennych symbolem trzech strzał – oznaczającym teraz, jak wyjaśnili organizatorzy, sprzeciw wobec nacjonalizmu, faszyzmu i wojny, flagi Akcji Antyfaszystowskiej, czarno-czerwone sztandary anarchosyndykalistów i czarne flagi anarchistów; była też biało-czerwona z polskim godłem.

Demonstranci skandowali "Solidarność naszą bronią", "Idziemy prosto antyfaszystowsko", "Ostrzegamy warszawiaków: nie dokarmiać wszechpolaków", "Warszawa wolna od faszyzmu", "Chodźcie z nami antyfaszystami", "bez rządów, bez wojen, jesteśmy za pokojem".

 

 

W piątek ratusz poinformował o zgromadzeniach w stolicy, w związku z dniem Święta Niepodległości:

PAP/kś/su//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Milena

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2014 17:25 ~Milena  wroc~wroc

  11go znow Warszawe nawiedza zwyrodniali kibole z calej Polski... tylko wspolczuc zycia w stolicy
  Sentil~Sentil


  lepsze to niż brudasy, takie jak dziś...
  Legia~Legia

  Kibice to najbarziej patriotyczna grupa społeczna w Polsce. Musimy zwalczać komunistów, którzy tak jak dzisiaj mają czelność wychodzić na ulice!!


  Czy najbardziej patriotyczna, tu można się spierać, mamy przecież legiony Radia Maryja, plutony różańcowe, różańcowe krucjaty xD Na pewno najgłupsza.

 • Milena

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2014 17:19 ~Milena

  tom~tom

  Czytelniku włącz myślenie. Po co im zasłonięte twarze, tacy z nich pokojowi antyfaszyści. Znowu się to ścierwo lewackie pojawi na 11 listopada i bić będą ludzi z dziećmi którzy przyszli, z flagami Polski. Pytam czy policja o tym nie wie, czy to kolejne celowe działania? Stop bandytom


  No popacz i ta garstka lewaków daje radę armii patriotów. Czo to sie dzieje na świecie. Kobiety z dziećmi to za mało wzruszające. Następnym razem pisz coś w stylu: brzemienne kobiety i kobiety z niepełnosprawnymi dziećmi w wózkach, w tym z dziećmi uratowanymi z zabiegów aborcji, dzięki facebookowej akcji "duchowej adopcji". To powinno załatwić sprawę. Szkoda, że w komentarze nie można wstawiać zdjęć. Jakbyś na końcu takiej wypowiedzi wkleił koalę, to nie ma bata - serca czytających twoje. Znaczy wasze, kolektywu narodowego xD

 • Milena

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2014 17:14 ~Milena  czytelnik~czytelnik

  antyfaszyści to rodzaj faszystów, rodzaj innej nienawiści
  buhahahahahahah~buhahahahahahah


  Dokładnie, trafiłeś w sedno.

  A najlepsze będzie zestawienie newsów z dnia 8 i 11 listopada. Pewnie prasa napisze tak: "w marszu antyfaszystów brało udział ponad 1000 osób przy wielkiej akcji wsparcia i akceptacji warszawiaków" i później "w Marszu Niepodległości udział brało zaledwie 90000, generalnie warszawiacy podeszli do niego z rezerwą"..... duch GW i cenzorów PRL jak zwykle żywy..... jak lenin zupełnie.
  cojawidzę~cojawidzę


  Brawo za celny post dla autora. Brawo dla cenzora forumowego za przepuszczenie tego postu - o ile po prostu nie zaspał - tylko miał odwagę zamieścić ten opisujący prawdę wpis.


  Dzielni prawi chłopcy w swoim żywiole - płaczą nad ogromem doznawanych prześladowań w okupowanej przez Gazetę Wyborczą i TVN Polsce. Och, czy cenzor przepuści komcie zawierające prawdę? Z drżeniem ręki kliknął dodaj komentarz i czekał w napięciu, obgryzając paznokcie czy pojawi się na stronie. Ufff, pojawił się. Takim dzielnym chłopcom za kilkadzisiąt lat w prawdziwie Wolnej Wielkiej Polsce będą dawać odznaczenia, pomniki stawiać, nadadzą status kombatantów. Obowiązek patriotyczny na dziś spełniony. Można pójść do mamy wysępić na piwo. Co tam stalinizm! Dzisiaj, to dopiero jest ucisk!

 • Milena

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2014 17:05 ~Milena

  grizzli~grizzli

  Pod jaką tęczę, i to pisaną z dużej litery??? To badziewie ze złomowiska zdobne w plastikowe kwiatki stworzyła nieudana absolwentka szkoły plastycznej z pomorza, której nie pozwolono zaśmiecać Wybrzerza, więc spróbowała w Warszawie, przy akceptacji HGW, która na sztuce zna się tak, jak nosorozec na logarytmach. W Warszawie jest Plac Zbawiciela, a nie śmietnik na odpadki z północy Polski.


  Po prostu przypadkowo zestawiałeś słowa xD Nawet śmiechłam

 • Milena

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2014 16:59 ~Milena


  katol~katol

  Teraz widać jaki jest przekrój Polski, tysiąc zboków dzisiaj, i kilka tysięcy patriotów 11 listopada
  Olo~Olo


  Kilka tysięcy 11 listopada? Chyba 100 tysięcy. A lewaków co roku coraz mniej, niedługo zmieszczą się w jednym autobusie.


  To zabawne bo i tak co roku - zgodnie ze słowami organizotorów tego spędu przymułów - spuszczają wpierdol 100 tysięcznej ARMII PATRIOTÓW, przez co kompromitują marsz niepodległości i zniechęcają ludzi do idei reprezentowanych przez środowiska prawicowe. Swoją drogą przyznawać się do bycia katolem to tak jak powiedzieć, że nie potrafi się korzystać z mózgu. Uśmiałam się jak pewnego razu jeden z prawych posłów stwierdził że nie jest w stanie wyrazić swojej opinii w danej sprawie bo KK jeszcze się na ten temat nie wypowiedział. Bydło potrzebuje przewodnika. Bez rozkazów zaczyna się miotać i wierzgać. Dlatego władza sponsoruje czarną mafię.

 • Olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2014 04:14 ~Olo

  katol~katol

  Teraz widać jaki jest przekrój Polski, tysiąc zboków dzisiaj, i kilka tysięcy patriotów 11 listopada


  Kilka tysięcy 11 listopada? Chyba 100 tysięcy. A lewaków co roku coraz mniej, niedługo zmieszczą się w jednym autobusie.

 • KL WARSCHAU

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2014 18:20 ~KL WARSCHAU

  O KL Warschau pewnie nadal maja znikome pojecie jak i o prawdziwych dniach antynazi jak 25.5 i 14.6. Sa to Dni Pamieci Bohaterow Walk z Totalitaryzmami i Ofiar Nazi Niemieckcih Obozow Koncentracyjnych z Patronem Rotmistrzem Witoldem Pileckim. Ale oni tego nie wiedza, bo nie znaja historii i nawet wsrod dziurawych zebow swych dziadkow widza "fasyzm"...

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2014 15:20 ~qwerty

  ", a ci mieli na niego napierać."

  Pewnie się chcieli kochać.

 • klara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2014 14:40 ~klara

  Mozna się było spodziewać że walc wyśle oddziały morderców przeciwko Polakom.

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2014 13:11 ~Polak

  1500 osób to tam było razem z policjantami i przechodniami w promieniu 1 km xD

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »