Informacje

03.06.2018 18:18 "wawer-zdrój"

Anin jak uzdrowisko. Zbudowali tężnię, solankę przywieźli z Ciechocinka

SERWISY:


W Wawrze powstała druga tężnia solankowa. Jak zapowiada burmistrz dzielnicy, wkrótce będzie można mówić o niej "Wawer-Zdrój", bo w planach jest budowa kolejnych takich obiektów.

Nowa tężnia stanęła przy ulicy V Poprzecznej 22 na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji. W niedzielę odbyło się jej uroczyste otwarcie.

Jak wyjaśniała inicjatorka projektu, radna Wawra Joanna Buczyńska, budowę kolejnej tężni wymusiła na władzach coraz gorsza jakość powietrza w mieście.

- Pogarszający się stan powietrza w Warszawie wymaga troski i podjęcia wszelkich działań wspierających zdrowie mieszkańców i ich dobrą kondycję. Tężnia spełnia te warunki. Przede wszystkim stymuluje i podnosi odporność organizmu, a więc jest bardzo wskazana dla osób starszych i dzieci. Co najważniejsze, leczy choroby górnych dróg oddechowych - zaznaczyła.

Brzozowe gałązki i solanka z Ciechocinka

Anińska tężnia to drewniana konstrukcja wypełniona brzozowymi gałęziami. Spływa po nich solanka sprowadzana z Ciechocinka. Jej leczniczy wpływ możemy odczuć, jeśli cyklicznie będziemy spędzać w jej pobliżu od 15 do 30 minut.

Mikroklimat tężni oddziałuje na nasz organizm w promieniu kilku metrów od konstrukcji. Leczniczo nasycone powietrze można wdychać siedząc, jednak najlepsze efekty można uzyskać spacerując wokół - ruch zwiększa wchłanianie uwalnianych substancji.

Budowa tężni w Aninie została sfinansowana z budżetu miasta. Jak mówi radna, jej utrzymanie będzie kosztowało około 30 tysięcy złotych rocznie. Z obiektu będzie można korzystać od wiosny do jesieni, a moment jej wyłączania będzie zależny od pogody.

Uzdrowiskowy klimat

Pierwsza tężnia powstała w ubiegłym roku na terenie zespołu boisk sportowych "Syrenka" przy ulicy Starego Doktora w Marysinie Wawerskim. Koszt jej budowy wyniósł około 150 tysięcy złotych.

Jak zapowiada Buczyńska, kolejna powstanie wkrótce w Nadwiślu na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji. - Niektórzy mówią, że będzie to (dzielnica - red.) "Wawer-Zdrój" - mówiła radna.

Z kolei w kwietniu podobną tężnię zbudowano na Pradze Północ. Na placu Hallera stanęła konstrukcja wypełniona gałązkami tarniny. Obiekt wywołał ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców, a do władz dzielnicy docierały liczne sygnały o konieczności ustawienia dodatkowych ławek. W mediach społecznościowych krążyły też zdjęcia pokazujące, że na już istniejących pojawiają się karteczki z "rezerwacjami" miejsc na solankowe inhalacje.

kk/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • SmogWawerski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.06.2018 13:10 ~SmogWawerski

  No nareszcie walczą ze smogiem! Od razu czystsze powietrze! Postawcie jeszcze wieżę antysmogowę i mech pożerający smog!

  "budowę kolejnej tężni wymusiła na władzach coraz gorsza jakość powietrza w mieście."

  Skoro mamy takich radnych jak ta Pani to nie dziwcie się drodzy wawerczycy, że w dzielnicy nie ma wodociągów, kanalizacji i czystego powietrza zimą!

 • żynżynier

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.06.2018 10:59 ~żynżynier

  No właśnie tak się zastanawiam. Jeśli jest to solanka przywieziona to zapewne krąży w obiegu zamkniętym. Tak więc po każdym przeleceniu przez witki w wyniku parowania solanki ubywa ale i ubywa z niej składników leczniczych. Można zatem założyć że po kilkuset cyklach po witkach leci już woda bez właściwości albo z niewielka ilością składników czynnych. A może służby codziennie napełniają zbiorniki solankowe?


  pseudo tężnie~pseudo tężnie

  To są pseudo-tężnie. Te prawdziwe powstawały zawsze przy naturalnych źródłach solankowych (Ciechocinek, Inowrocław) lub przy odwiertach gdzie natrafiono na solankę (Konstancin).

 • emm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.06.2018 08:26 ~emm

  Wawer-Zdrój i ten syf z kominów od palonych śmieci co wieczór..

 • ech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.06.2018 06:51 ~ech

  Mnie cieszą każde takie informacje. Jednak w przypadku tej , mam mieszane uczucia. Od jesieni do wiosny (tak +- pół roku) indeksy przekroczenia alarmowych stanów zanieczyszczenia powietrza pokazują ZAWSZE stacje z .... Wawra i Anina. Niby inne na terenie Warszawy też ale okresowo, a te dwie zawsze ...

 • pseudo tężnie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.06.2018 05:50 ~pseudo tężnie

  To są pseudo-tężnie. Te prawdziwe powstawały zawsze przy naturalnych źródłach solankowych (Ciechocinek, Inowrocław) lub przy odwiertach gdzie natrafiono na solankę (Konstancin).

 • nieweck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2018 22:31 ~nieweck

  No to jeszcze skanalizujmy ten "Wawer-Zdrój" i podejmijmy realne działania, aby skończyć ze smogiem...

 • gaga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2018 22:23 ~gaga

  wszystkie dziury już mają, mogliby otworzyć jakąś np. w ogrodzie Saskim, albo na Powiślu. Miejsca dość np. na Browarnej. Nad Powiślem wisi najwiekszy smog.

 • dar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2018 20:57 ~dar

  Mietek~Mietek

  Z Ciechocinka czy Ciechanowa? Pare lat temu redaktorzyna z tefałenu W-wa pomylił te dwie miejscowości.

  Ciechocinka Ty nieuku

 • Mietek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2018 20:31 ~Mietek

  Z Ciechocinka czy Ciechanowa? Pare lat temu redaktorzyna z tefałenu W-wa pomylił te dwie miejscowości.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »