Informacje

20.07.2016 11:50 obraz, dźwięk, historia

Animowane komiksy
o Powstaniu Warszawskim

SERWISY:

 

15 animowanych komiksów przygotowanych przez studentów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych na podstawie rozmów z powstańcami znajdujących się w Archiwum Historii Mówionej, można zobaczyć od czwartku na wystawie w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wystawa "Akcja Animacja" jest jednym z pierwszych wydarzeń zaplanowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach obchodów 72. rocznicy wybuchu zrywu.

Techniki tradycyjne i cyfrowe

- Od pięciu lat współpracujemy z Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych. Jej studenci na początku roku akademickiego otrzymali zadanie, by na podstawie rozmów z powstańcami znajdujących się w naszym Archiwum Historii Mówionej narysowali, a potem zanimowali komiks - opowiadał PAP autor koncepcji wystawy Jan Radziukiewicz.

Prace powstały pod kierunkiem dr. Piotra Nowińskiego, mgr. Rafała Masłyka i mgr. Mateusza Szewczyka w Pracowni Komiksu Multimedialnego i Gier na Urządzenia Mobilne. - I pod koniec roku akademickiego zaczęły one przychodzić do muzeum. Mimo że nie planowaliśmy ich prezentować na wystawie - okazało się, że te komiksy są bardzo ciekawe i warto je pokazać w naszym muzeum - powiedział Radziukiewicz.

W prezentowanych pracach rysunki wykonano zarówno techniką tradycyjną, jak i cyfrową. Animacje i specjalne efekty wizualne to wynik, jak wyjaśnił, zastosowania aplikacji do zaawansowanych technik wideo i narzędzi do grafiki 3D. Dodatkowym elementem jest udźwiękowienie obrazu.

Na bazie powstańczych wspomnień

Na wystawie można będzie zobaczyć 15 wybranych przez muzeum prac, które zostaną zaprezentowane na telewizorach i rzutnikach. Towarzyszyć im mają proste elementy graficzne. - Prace wykonali studenci Wydziału Sztuki Nowych Mediów, gdzie przeważnie kształcą się osoby mające już jakieś doświadczenie rysunkowe. Niektórzy z nich są naprawdę bardzo utalentowani - podkreślił autor koncepcji wystawy.

- Obecnych studentów dzielą 72 lata od wydarzeń powstania, jednak ich zrozumienie emocji, jakie towarzyszyły ich rówieśnikom z tamtego okresu, jest bardzo dobre. Tutaj ta młodość autorów komiksów okazała się dużą zaletą. Większość z nich także bardzo uważnie przesłuchała wywiady z powstańcami i starannie wybrali fragmenty, które wykorzystali w pracach. Widać w nich także emocje, które towarzyszyły studentom, umożliwiające im jak sądzę również nowe spojrzenie na historię zrywu - dodał Radziukiewicz.

Wystawa "Akcja Animacja" ma być dostępna dla zwiedzających od czwartku do początku października na antresoli.

72. rocznica Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

W ramach obchodów 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wydana zostanie także płyta Andrzeja Smolika, który zaprosił do współpracy wokalistkę Natalię Grosiak i rapera Miuosha. Młodzi artyści napisali teksty siegając, podobnie jak komiksiarze, do Archiwum Historii Mówionej. Koncertowa premiera albumu 29 lipca.

CZYTAJ WIĘCEJ O PŁYCIE

PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2016 06:14 ~aaaa

  To kolejny pomysł na zaistnienie pod pretekstem opowiadania o Powstaniu. Coraz bardziej odjechane są te pomysły.

 • mrówkołak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2016 14:01 ~mrówkołak

  A czy w tym komiksie będą milutkie sceny śmierci cywilów, duszących się w zasypanych piwnicach? Albo wesolutkie sceny z przechadzki 600 000 Warszawiaków z miasta do obozów koncentracyjnych? Lub nastrojowe obrazki przedstawiające mieszkańców Warszawy ginących z głodu i pragnienia w ogarniętym powstaniem mieście. I jeszcze tylko jedno - kanapa w Londynie z dumnymi z siebie inicjatorami powstania.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »