Informacje

19.10.2016 15:08 aktor zmarł w wieku 82 lat

Andrzej Kopiczyński
spoczął na Powązkach

SERWISY:

W środę odbył się pogrzeb Andrzeja Kopiczyńskiego. Aktora, znanego z roli serialowego czterdziestolatka. Artysta został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w stolicy. Artysta zmarł 13 października w wieku 82 lat.

Kopiczyński zmarł w szpitalu, w czwartek 13 października nad ranem. Miał 82 lata. Aktor od lat chorował na Alzheimera. Jego stan był na tyle poważny, że od wielu tygodni nie mógł opuszczać szpitala.

Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy, Andrzej Kopiczyński pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej oraz za działalność artystyczną.

"Uosobienie powszechnego życia Polaków"

Podczas uroczystości pogrzebowych odczytano list napisany przez wicepremiera i ministra kultury, Piotra Glińskiego.

Potrafił oddać paradoksy i absurdy egzystencji w Polsce Ludowej, a zarazem małe i wielkie dramaty codziennego życia - napisał  Gliński.

"Inżynier Karwowski"

Andrzej Kopiczyński urodził się 15 kwietnia 1934 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Był aktorem teatralnym i filmowym, znanym z dziesiątek ról. - Jakbym chciał pomieścić całą swoją rodzinę, to bym musiał zamieszkać w Belwederze - mówił w serialu "Czterdziestolatek" Stefan Karwowski.

Andrzej Kopiczyński zadebiutował na ekranie w 1957 roku w filmie Jerzego Kawalerowicza "Prawdziwy koniec wielkiej wojny". Występował m.in. w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie; był również aktorem Teatru Współczesnego w Bydgoszczy, od 1970 roku aktor występował na scenach teatrów warszawskich; był aktorem m.in. Teatru Narodowego, Teatru Rozmaitości, Teatru Na Woli, występował również w Teatrze Kwadrat.

Największą popularność przyniosła mu rola inżyniera Karwowskiego w serialu "Czterdziestolatek", stworzonym przez reżysera Jerzego Gruzę i scenarzystę Krzysztofa Teodora Toeplitza. Kopiczyński wcielał się w tę rolę między 1974 a 1977 rokiem; także w 1976 r. w filmie Gruzy pt. "Motylem jestem, czyli romans 40-latka" oraz w 1993 r., w serialu "Czterdziestolatek 20 lat później". Kreacja ta przyniosła aktorowi ogólnokrajową popularność.

Rondo za budowę

Ciężką pracę inżyniera Karwowskiego przy budowie Dworca Centralnego docenili warszawscy radni. W 2014 roku rondo u zbiegu al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego i Al. Jerozolimskich otrzymało imię "Czterdziestolatka".

PAP/md/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • RIP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2016 10:19 ~RIP

  Spoczywaj w spokoju Andrzeju

 • smutek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2016 09:02 ~smutek

  Spotkałam Pana Kopiczyńskiego kilka lat temu jak wysiadał z pociągu na Dworcu Centralnym w Warszawie (w serialu go budował). Jak przechodził wszyscy go pozdrawiali, kłaniali się jak staremu znajomemu. On uśmiechnięty, jeszcze w pełni sił ....

 • tram

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2016 00:47 ~tram

  Najlepszy aktor szkoda bardzo jest mi smutno łzy same idą mi do oczu jako małolat oglądałem 40-latka - tam wysoko pewnie już jesteś pozdrawiam WALDEK

 • karawaniarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2016 20:29 ~karawaniarz

  ala~ala

  Ale myśle że to córka tak zdecydowała....szkoda bo z ostatnią żoną był sporo lat...ale o tym decydują najliżsi...spokój jego duszy(*)

  Napiszcie więcej jak wiecie, bo nic nie rozumiem. Uwielbiam tego aktora , i taki super fakt z przed ok. 3 lat podszedł do mnie na pętli Metro Wilanowska i pierwszy powiedział " dzień dobry", jestem kierowcą autbusu, musiałem odjechać , ale myslę o tym do dziś.

 • ala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2016 17:18 ~ala

  Ale myśle że to córka tak zdecydowała....szkoda bo z ostatnią żoną był sporo lat...ale o tym decydują najliżsi...spokój jego duszy(*)

 • M66

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2016 16:44 ~M66

  ...a żona w mieście Łódź...gdyby nie przybysz ze wschodu- ten techniczny...

 • AJak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2016 16:33 ~AJak

  (*)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »