Informacje

21.06.2018 17:28 Wybory 2018

Andrzej Celiński kandydatem SLD na prezydenta Warszawy

SERWISY:

Sojusz Lewicy Demokratycznej ogłosił w czwartek swojego kandydata na prezydenta Warszawy. To Andrzej Celiński, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL, później także minister kultury w rządzie Leszka Millera.

Celiński został zatwierdzony przez radę okręgu warszawskiego SLD jako kandydat tej partii na prezydenta stolicy, o czym poinformowano oficjalnie na czwartkowej konferencji prasowej na placu Zamkowym.

- SLD wchodzi do gry i to wchodzi z wysokiego "c" - powiedział szef warszawskiego Sojuszu Sebastian Wierzbicki. Podkreślając, że decyzja o poparciu Celińskiego zapadła jednogłośnie.

"Najtrudniejsza decyzja"

Oprócz Wierzbickiego głos zabrał Włodzimierz Cimoszewicz, który podkreślał, że "popiera Celińskiego z najwyższą satysfakcją". - To człowiek, który od dobrych 40 lat jest znany ze swojej działalności, był w opozycji. Dał się poznać jako świetnie wykształcony, przyzwoity i uczciwy człowiek - zachwalał kandydata były premier.

Przekonując, że "pod względem kwalifikacji osobistych i politycznych Celiński nie ma sobie równych".

Sam Andrzej Celiński już na wstępie swojego wystąpienia przyznał, że decyzja o starcie w wyborach była "najtrudniejsza w jego życiu, z powodów osobistych". - Udało mi się w ostatnich latach uzyskać jakiś dystans od codziennej polityki, w której niestety znakomita większość Polaków musi uczestniczyć - powiedział.

Długo mówił o potrzebie równości, wspólnoty, tolerancji, które powinny być rozwijane przez państwo w stosunku do wszystkich obywateli. Tak, aby w swoim mieście i państwie każdy czuł się jak u siebie.

- Marzę o tym, żeby udało nam się wprowadzić najpierw do kampanii, a potem do rządzenia miastem język demokracji, obecności obywateli i ich stowarzyszeń w codziennej polityce. Język powagi i odpowiedzialności, by uzyskać w Warszawie klimat radości z obcowania z innymi aniżeli nienawiści, zawiści i spuszczonych głów - mówił.

- To jest możliwe. Marzenia można zrealizować, ale pod warunkiem, że władza potrafi korzystać z zasobów ludzkich, jakie ma do dyspozycji, bo nie ma większego kapitału niż ludzki, pieniądze można zdobyć, z mózgami jest różnie - stwierdził Celiński.

Pytany o szczegółowy program dla stolicy, Celiński zapewnił, że jest on spisany i "w dużej mierze opiera się w swojej treści na programie z 2014 roku, bo był to bardzo dobry program". - Problem jest, jak dotrzeć z tym programem, jak przekonać ludzi" - zastrzegł Celiński. Dodał, że chciałby też włączyć do swojej opowieści o Warszawie elementy programów "innych kandydatów z poprzednich lat".

Celiński o Gronkiewicz-Waltz: życzę jej odpoczynku

Kandydat był też pytany o ocenę rządów obecnej prezydent stolicy. - Hanna Gronkiewicz-Waltz kończy swoją długą prezydenturę warszawską. Życzę jej jak najgłębszego, jak najlepszego odpoczynku po ciężkiej pracy, jaka się wiąże z wykonywaniem funkcji prezydenta - odparł.

Dopytywany, czy ocenia pracę Gronkiewicz-Waltz pozytywnie dodał, że "każda praca każdej normalnej w miarę władzy coś wnosi do miasta". - Z pewnością także prezydentura pani Gronkiewicz-Waltz coś do tego miasta wniosła - dopowiedział. Wskazał w tym kontekście m.in. na ewidentną - jego zdaniem - poprawę estetyki miasta.

- Natomiast gdyby kandydat do nowej prezydentury nie widział szans na poprawę sytuacji w rozmaitych dziedzinach, byłby niepoważnym kandydatem. Są dziedziny, które wymagają bardzo poważnej pracy - zaznaczył polityk.

O możliwym starcie Celińskiego mówiło się od kilku tygodni. Kiedy pod koniec kwietnia Polska Agencja Prasowa podała nieoficjalnie, że polityk dostał propozycję startu i ją rozważa, Sebastian Wierzbicki określił te doniesienia mianem "steku bzdur" na Twitterze.

Propozycję kandydowania otrzymała także Katarzyna Piekarska, ale w ubiegłym tygodniu poinformowała, że wycofała się ze startu.

Opozycjonista, minister, poseł

Andrzej Celiński to były działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL, sygnatariusz listu w obronie robotników z Radomia i Ursusa, współpracownik Komitetu Obrony Robotników. W latach 1989–1990 był członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie i uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu. Po 1989 roku był m.in. senatorem (1989-1993), a później posłem (1993-1997), wybranym z listy Unii Demokratycznej.

W 1999 roku Celiński związał się z SLD. W latach 2001-2002 był ministrem kultury w rządzie Leszka Millera, a także posłem III kadencji (2001-2005). W 2004 roku odszedł z Sojuszu i wraz z m.in. Markiem Borowskim założył Socjaldemokrację Polską (SdPl). W wyborach parlamentarnych w 2007 roku po raz kolejny uzyskał mandat poselski z listy koalicji Lewica i Demokraci (SLD, SdPl, Unia Pracy, Partia Demokratyczna). Później związał się z Partią Demokratyczną, której był szefem w latach 2012-2015. Obecnie Celiński pozostaje bezpartyjny.

Koalicja lewicy

W ostatnich wyborach samorządowych kandydatem SLD na prezydenta Warszawy był Sebastian Wierzbicki. Zdobył 4,14 proc. poparcia. Do rady miasta Sojuszowi udało się wprowadzić tylko dwoje radnych: Waldemara Marszałka i Paulinę Piechnę-Więckiewicz, która w trakcie kadencji odeszła z partii. Obecnie reprezentuje Inicjatywę Polską.

SLD nie idzie do wyborów samodzielnie. W poniedziałek wraz z innymi 18 lewicowymi organizacjami podpisało porozumienie, w efekcie którego powstał komitet "SLD-Lewica Razem". To inicjatywa, która została stworzona nie tylko w ramach wyborów samorządowych, ale też do Parlamentu Europejskiego (które odbędą się w 2019 roku).

Deklarację podpisali przedstawiciele: Centrum im. Ignacego Daszyńskiego, Federacji Młodych Socjaldemokratów, Fundacji im. Kazimierza Kelles-Krauza, Inicjatywy Feministycznej, Krajowej Partii Emerytów i Rencistów, Polskiej Partii Socjalistycznej, Ruchu Ludzi Pracy, Ruchu Społecznego Praca-Pokój-Sprawiedliwość, Socjaldemokracji Polskiej SDPL, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska, stowarzyszenia im. Ignacego Daszyńskiego, stowarzyszenia Ordynacka, stowarzyszenia Pokolenia, Towarzystwa Kultury Świeckiej im. Tadeusza Kotarbińskiego, Unii Pracy, partii Wolność i Równość, Związku Zawodowego Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Regiony, Polskiej Lewicy.

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw.

ZOBACZ INNE MATERIAŁY Z PREKAMPANII:

kw/PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • po meczu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2018 13:31 ~po meczu

  JAKI-TAKI na trenera Japonii !

 • Dziadek tetryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2018 09:28 ~Dziadek tetryk

  Komentarze pokazują, że Andrzej Celiński nie będzie miał łatwo. Na szczęście poziom tych wpisów jasno pokazuje, KTO jest jego "wrogiem" :-)

  Ja jednak Mu z całego serca kibicuję i NA PEWNO oddam na niego głos. I myślę że zrobią to WSZYSCY, którzy mogą o Nim powiedzieć więcej niż "komuch", oraz mają DOŚĆ wybierania między dżumą a cholerą, bo taka jest alternatywa wybierania pomiędzy kandydatami PiS i PO

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2018 08:17 ~Piotr

  wkurzony~wkurzony

  Warszawa pamięta podwyżkę cen biletów jaką przegłosowali radni PO i SLD !
  Mamy najdroższe bilety w Europie na komunikację miejską.
  SLD całkowicie wyrzucam a kandydata omijam szerokim łukiem.

  Bredzisz.
  Rzym 1,50 Euro, Wiedeń 1,50 Euro, Berlin 1,70 Euro itd.
  Prawie wszędzie jest drożej.
  Co do kandydata - dla mnie to jedyny poważny kandydat i będę na niego głosował. Dość tego POPiSu, dość prawicy i kościoła.

 • wkurzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2018 06:59 ~wkurzony

  Warszawa pamięta podwyżkę cen biletów jaką przegłosowali radni PO i SLD !
  Mamy najdroższe bilety w Europie na komunikację miejską.
  SLD całkowicie wyrzucam a kandydata omijam szerokim łukiem.

 • Moderator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2018 22:20 ~Moderator

  Dziwię się! Tym ruchem lewica jest propisowska, bo brak jedności ruchów prodemokratycznych może umożliwić PIS wygraną w tych wyborach, a oddzielnie lewica nie ma szans!!!
  SLD - schyłek politycznej myśli przywództwa - Czarzasty out, kopiuje Millera z kandydaturą Ogórek!!!
  Celiński - z całą sympatią nie ma żadnych szans i dziwię się dlaczego się zgodził! Nie tego się po nim spodziewałem!!!!
  Coś mi się widzi, że lewica sympatyzuje z PIS!!!??? Jeśli tak - to na pohybel!!!

 • Normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2018 22:02 ~Normalny

  Tragedia . Najpierw porażka z Ogórek a teraz Celiński . Po co ta farsa ?

 • balcer bis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2018 21:52 ~balcer bis

  Bliźniak Balcerowicza. Szczególnie gdy krzyczy do mikrofonu.

 • Witold

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2018 21:18 ~Witold

  Uchowaj Boże.

 • alko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2018 19:55 ~alko

  Celiński  Celiński?Ten od rozbijania się na mostach po pijaku? • dzidekzmeliny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2018 19:48 ~dzidekzmeliny


  waws~waws

  Postawić Celińskiego koło jaki taki. To jak postawić mędrca koło prostaka. Celiński nie jest z mojej bajki ale mam do niego duży szacunek
  Uwaga~Uwaga

  Śmierdzisz na kilometr trollem.

  ty za to śmierdzisz g....m

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »