Informacje

11.09.2018 17:55 podwieszana ścieżka, trambuspas, ograniczenia

"Analizowaliśmy różne możliwości". Pomysły na most po tragedii

SERWISY:


- Problem mostu Poniatowskiego sprowadza się do tego, że to jest tranzyt przez sam środek centrum - przekonywał w TVN24 Marcin Hyła, prezes organizacji Miasta dla Rowerów. Jego zdaniem powinno się ograniczyć ruch aut na przeprawie, którą dziś przejechać może każdy.

Po tragicznej śmierci 17-letniej rowerzystki na moście Poniatowskiego trwa dyskusja, jak można poprawić bezpieczeństwo na przeprawie.

Działania ze szkodą

Między innymi o tym rozmawiali we wtorek rano goście programu "Wstajesz i Wiesz" TVN24.

- Jako Zarząd Dróg Miejskich analizowaliśmy możliwości różnego rodzaju zastosowania i wdrożenia infrastruktury rowerowej na moście Poniatowskiego - przekonywała Karolina Gałecka, rzeczniczka ZDM.

Przypomniała, że konstrukcja jest pod ochroną konserwatora zabytków. - Po drugie w tych obecnych parametrach nie ma możliwości utworzenia infrastruktury rowerowej bez szkody dla komunikacji miejskiej czy ruchu indywidualnego – stwierdziła rzeczniczka.

Jak przekonywała, wszystkie rozwiązania dobrze wyglądają na papierze, ale gdy dochodzi do analizowania, to już nie jest to takie proste. - Nie ma możliwości, bez wyraźnej przebudowy, stworzyć konkretną infrastrukturę rowerową - wyjaśniała Gałecka.

Dodała też, że w tym przypadku podwieszony przejazd dla jednośladów, jak na moście Łazienkowskim, się nie sprawdzi. Przypomniała, że most Poniatowskiego nie kończy się nad rzeką. Za złe rozwiązanie uznała także barierki, bo brakuje miejsca. - Jeśli mamy chodnik o szerokości jednego metra, po ustawieniu barierek pieszym zostałoby 60 centymetrów - przekonywała.

"Samochodowy skansen"

- Problem jest taki, że Warszawa jest samochodowym skansenem. Warszawa pomyliła dostęp do centrum samochodem z tranzytem samochodowym przez centrum. W najbardziej rowerowych miastach świata, jak Amsterdam czy Kopenhaga, samochodem dojedziemy pod każdy adres, tylko dookoła, a jeżeli prosto, to zapraszamy na rower – mówił z kolei Marcin Hyła.

Mówił też o samym moście Poniatowskiego, który, jego zdaniem, służy jako tranzyt międzydzielnicowy dla samochodów.

- Gdyby wyrzucić z tego mostu część samochodów, które miałyby jechać na wprost, zostawić tylko taksówki, tramwaje i autobusy, to byłoby miejsce na infrastrukturę rowerowa – stwierdził.

Zdaniem Gałeckiej wyeliminowanie samochodów nie wchodzi w grę. - Na chwilę obecną najbliższe arterie nie są w stanie przyjąć kolejnych samochodów. A ten ruch musiałby zostać przełożony na inne ulice - twierdzi Gałecka.

A może trambuspas?

O możliwych scenariuszach dla przeprawy napisała "Gazeta Stołeczna". Dziennik powołał się na słowa Łukasza Puchalskiego, dyrektora Zarządu Dróg Miejskich, z których wynika, że niedawna ekspertyza prof. Henryka Zobla z Politechniki Warszawskiej wykazała, iż konstrukcję mostu czeka remont.

Gazeta proponuje rozwiązanie zastosowane na moście Śląsko-Dąbrowskim: wspólny pas dla tramwajów i autobusów pośrodku, po jednym pasie dla samochodów i poszerzony chodnik ze ścieżkami dla rowerów. Wówczas część linii można przenieść na inne przeprawy: 111 i 166 – na most Świętokrzyski, 507 i 521 – na Łazienkowski, a 517 wycofać z prawego brzegu Wisły po oddaniu metra na Targówku.

ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Dość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2018 08:47 ~Dość

  "Analizowaliśmy różne możliwości".
  A analizowali egzekwowanie w końcu zakazu jeżdżenia rowerami po chodnikach?

  Rower to nie wózek inwalidzki, a rowerzyści to nie dzieci specjalnej troski. Może wiec najwyższy czas, by zacząć ich traktować poważnie i wymagać respektowania zasad i praw.

  Czy piesi na chodnikach są bydłem, które można bezkarnie terroryzować? Dość dyktatu biznesu rowerowego!

 • Stryj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2018 13:30 ~Stryj

  agaa~agaa

  miałam taki sam wypadek na tym moście. Facet nie chciał się przesunąć na chodniku, nie miałam jak go wyminąć, spadłam z krawęznika prosto pod koła samoachodu. Na szczęscie auto zdązyło wyhamować.. ja na środku jezdni, plecak po drugiej stronie, rower gdzies daleko ode mnie.. od tej pory mam traume, nie jeższę rowerem, niezalęznie czy to jest poniatowski czy szosa na wsi.  Nie chcę być złośliwy ale hamulce w rowerze były i można ich było użyć. Mam co jakiś czas podobne sytuacje, bo ludzi złośliwych zamyślonych i.t.p. nie brakuje i co mam jechać na czołówkę. Wyhamowuje, czasami wręcz staję i tyle. Mijamy się ja jadę dalej. Poniatowskim nigdy nie jechałem i nie będę, unikam takich miejsc nadkładając często drogi, nie po to wsiadam na rower żeby ryzykować zdrowiem i życiem.

 • Stryj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2018 13:20 ~Stryj


  pieszy~pieszy

  ... A rowerzyści bardzo się panoszą. Jak mają ścieżkę to pędzą po niej na złamanie karku, nie zważają na nić i nikogo. ...
  Badzio~Badzio


  Niektórzy używają ścieżek do komunikacji, nie do przyjemnej weekendowej wycieczki. To normalne, że się spieszą. Ja osobiście, często wolę ulicę od ścieżki rowerowej, na której wręcz trzeba jechać szybko, by "zmieścić się" w krótkie zielone światło na następnym skrzyżowaniu.
  Jestem przeciwny jeżdżeniu po chodnikach.

  "Badzio jeżeli Ci się spieszy bo coś dostarczasz to kup sobie skuter, chwalenie się że łamiesz przepisy jadąc drogą gdy obok jest DDR nie robi z ciebie bohatera. DDR nie służy do wyścigów tam też obowiązują przepisy, zwyczajowa uprzejmość i zasada ograniczonego zaufania.

 • Badzio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2018 15:27 ~Badzio

  pieszy~pieszy

  ... A rowerzyści bardzo się panoszą. Jak mają ścieżkę to pędzą po niej na złamanie karku, nie zważają na nić i nikogo. ...


  Niektórzy używają ścieżek do komunikacji, nie do przyjemnej weekendowej wycieczki. To normalne, że się spieszą. Ja osobiście, często wolę ulicę od ścieżki rowerowej, na której wręcz trzeba jechać szybko, by "zmieścić się" w krótkie zielone światło na następnym skrzyżowaniu.
  Jestem przeciwny jeżdżeniu po chodnikach.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2018 15:16 ~warszawiak

  Miejski_aktywista~Miejski_aktywista

  Zamkbnąć most dla pieszych, samochodów, autobusów i tramwajów! Zrobić most dla rowerzystów!!! Gdzie jest Puchalski?

  Prowokator, czy zwykły idiota? TAN MOST MA BYĆ ZAMKNIĘTY DLA ROWERÓW, TAK JAK TO BYŁO DAWNIEJ!!!

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2018 15:13 ~warszawiak

  Tu nie ma co "analizować! ZAMKNĄĆ NATYCHMIAST MOST PONIATOWSKIEGO DLA ROWERÓW!!! CZEKACIE NA NASTĘPNĄ TRAGEDIĘ?!!!

 • agaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2018 13:58 ~agaa

  miałam taki sam wypadek na tym moście. Facet nie chciał się przesunąć na chodniku, nie miałam jak go wyminąć, spadłam z krawęznika prosto pod koła samoachodu. Na szczęscie auto zdązyło wyhamować.. ja na środku jezdni, plecak po drugiej stronie, rower gdzies daleko ode mnie.. od tej pory mam traume, nie jeższę rowerem, niezalęznie czy to jest poniatowski czy szosa na wsi.

 • pit

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2018 12:28 ~pit

  To Puchalski wciąż pracuje w ZDM? Po tych wszystkich sprawach sądowych przeciwko niemu?

 • Zbychu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2018 10:12 ~Zbychu  szWar~szWar

  To niesamowite jak przez wypadek z winy rowerzystki,która beprawnie jechała po chodniku, lobby rowerowe próbuje zamknąć most dla samochodów. Przecież to zawiniła rowerzystka, która wywaliła się kierowcy wprost pod koła a nie samochód!!!
  Zbychu~Zbychu

  Nie. Winni są wszyscy tylko nie rowerzyści. Oni są ponad prawem (dla niekumetych - to ironia).
  Konrad~Konrad

  ty czytasz te wszystkie wpisy i już zgłupiałeś! To nie rowerzystom zależy na zamknięciu mostu dla samochodów, tylko trolle mieszają takim jak ty ,w głowach.Choć część myśli racjonalnie to reszta , ci od mniemanologii , trolluje.AAA większość rowerzystów to piesi udający się na przejażdżkę rowerkiem! Jaki pieszy ,taki póżniej z niego rowerzysta!Jak bezmyślny pieszy to i bezmyślny z niego rowerzysta!

  Sprawdź w słowniku co znaczy ironia.

 • Miejski_aktywista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2018 10:01 ~Miejski_aktywista

  Zamkbnąć most dla pieszych, samochodów, autobusów i tramwajów! Zrobić most dla rowerzystów!!! Gdzie jest Puchalski?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »