Informacje

26.08.2017 17:12 OD SOBOTY

Aleje Jerozolimskie: buspas
zamiast pociagów z Grodziska

SERWISY:

W sobotę otwarto około 5-kilometrowy odcinek buspasa w Alejach Jerozolimskich. Będzie on służył autobusom miejskim i komunikacji zastępczej na czas remontu torów do Grodziska Mazowieckiego. Nie powstanie jednak buspas do Pruszkowa, o który starał się wiceprezydent tego miasta.

- Buspas przewidziany jest na odcinku od granic Warszawy do ronda Zesłańców Syberyjskich. Powstaje w kierunku centrum Warszawy, bo analizy wykazały że jest on bardziej niezbędny w tym miejscu - poinformował na piątkowej konferencji prasowej kierownik działu aglomeracyjnego Zarządu Transportu Miejskiego Marek Chmurski.

Buspas obowiązuje codziennie w godzinach porannego i popołudniowego szczytu, czyli od 6 do 10, a potem od 14 do 19. Oprócz autobusów mogą na niego wjechać również taksówki oraz pojazdy Miejskiego Transportu Osób Niepełnosprawnych.

Tylko w stronę centrum

Buspas podzielono na dwie części. Pierwsza prowadzi od granicy Warszawy na wysokości ulicy Bodycha, do węzła Salomea. Druga została wytyczona od Łopuszańskiej do Ronda Zesłańców Syberyjskich

- Czy powstanie w drugą stronę (do granic miasta - red.) to będziemy jeszcze analizować - podkreślał w piątek Chmurski.

Według szacunków ZTM, pomiędzy granicami miasta a Dworcem Zachodnim Alejami Jerozolimskimi kursują 34 autobusy na godzinę w jednym kierunku. Od września ich liczba wzrośnie ponad dwukrotnie - w pierwszy poniedziałek tego miesiąca kolejarze zamkną kolejową linię podmiejską pomiędzy Warszawą a Grodziskiem Mazowieckim, a w zamian uruchomią autobusową komunikację zastępczą, która kursować będzie do Dworca Zachodniego.

Aleje Jerozolimskie to jedna z głównych arterii w mieście. Codziennie tworzą się tam ogromne korki, mimo że droga ma kilka pasów ruchu w każdą stronę. Jerozolimskie stały się wjazdem do stolicy z autostrady A2, a także dla osób podróżujących z Krakowa i Katowic.

Alejami dojeżdżają również osoby mieszkające w Pruszkowie, Brwinowie i Grodzisku Mazowieckim. Dziesiątki tysięcy pracujących w Warszawie wybierało wcześniej kolej, ale po zamknięciu torów większość z nich przesiądzie się do komunikacji zastępczej, a reszta wybierze swoje samochody.

Buspas do Pruszkowa?

Zwiększone natężenie ruchu może sparaliżować drogę prowadzącą z Pruszkowa do granic stolicy. Od 2016 roku trwa remont i poszerzanie jej o dodatkowe jezdnie w obu kierunkach. Drogowcy zapowiadają, że zdążą z zakończeniem remontu przed rozpoczęciem prac na kolei.

W ubiegłym roku o wytyczenie buspasa na tym odcinku apelował zastępca prezydenta Pruszkowa. Rozmowy z ZTM okazały się nieskuteczne.

- Składaliśmy propozycję, by dać preferencję dla komunikacji publicznej. Nie mieliśmy na to decyzyjnego wpływu. Podpowiadaliśmy, ale nas nie wysłuchano. Były wątpliwości ze strony Zarządu Transportu Miejskiego czy ten buspas by pomógł - wyjaśnił w rozmowie z tvnwarszawa.pl Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa.

- Przede wszystkim zobaczymy, jak ta komunikacja zacznie funkcjonować. Jeżeli będą uwagi, to będziemy starać się na bieżąco reagować i ponawiać próby rozmów - podsumował Kurzela.

Warto przypomnieć, że jeszcze na początku roku urzędnicy zakładali, że na stołecznym odcinku Alei Jerozolimskich pozostanie dotychczasowa organizacja ruchu. Dopiero w momencie, kiedy ZTM zwrócił się do Zarządu Dróg Miejskich, ten wydał pozytywną opinię o wydzieleniu buspasów.

Mateusz Dolak (m.dolak@tvn.pl)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mordor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2017 21:14 ~Mordor

  Całą dobę (!!!) niemiłosierny huk samolotów na Skoroszach, teraz jeszcze bus-pas. Nawet nie ma jak stąd uciec. Horror!

 • ewelina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2017 10:46 ~ewelina


  fatalny_pomysl~fatalny_pomysl

  Czyste szaleństwo. Totalne zakorkowanie Alei Jerozolimskich, bo podwarszawiacy muszę dojechać. Paranoja.
  Ogórek~Ogórek


  Włochy i Ursus nie są "podwarszawskie" od bardzo dawna, panie "znawco".


  Ale Grodzisk już chyba jest.... a to właśnie ma być "ulepszenie" dla mieszkańców Grodziska. Nowa zmiana ruchu to jakiś ABSURD. Wyjechać z okolicznych dróg teraz graniczy z cudem. Tak jak ktoś wyżej napisał. Do tej pory można było przy Blu City przejechać bokiem (tak jak tiry), aby nie korkować wjazdu do tunelu. Teraz tak czy siak każdy musi stać w korku...niezależnie czy jedzie tunelem czy prosto przez rondo. W efekcie korek będzie sięgał AŻ DO PRUSZKOWA.

 • MikeTNK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2017 08:27 ~MikeTNK

  To się im udało ... nie powiem. Ludzie wyjeżdżający od BlueCity z Opaczewskiej czy od ronda przy Mszczonowskiej/Śmigłowca mieli szansę pojechać sobie prosto do ronda Zesłańców i nie powiększać korka stojących do tunelu pod rondem. Teraz będą blokowali buspas próbując zjechać na jeden jedyny pas którym da się doturlać do Zesłańców.
  Brawo, brawo.

 • Marta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2017 23:52 ~Marta

  Linia 127 można by wydłużyć do pętli Ursus-Niedźwiadek.
  Linia 517 niepotrzebnie krąży po Ursusie i Ochocie - powinna jeździć przez Plac Tysiąclecia (tak jak linia 401), dalej prosto Alejami Jerozolimskimi i Niemcewicza do Placu Zawiszy (przez Plac Narutowicza można by skierować 127, 158 albo 159) :-)

 • welka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2017 15:08 ~welka

  genialne rozwiązanie buspas zaraz za wyjazdem z osiedla Skorosze, całe osiedle wyjeżdza na jeden pas!!! korek już pod blokiem się zacznie!

 • normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2017 14:58 ~normalny

  Może te cymbały od rucho w ogóle zamkną ulice i będzie spokój

 • Ogórek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2017 14:49 ~Ogórek

  fatalny_pomysl~fatalny_pomysl

  Czyste szaleństwo. Totalne zakorkowanie Alei Jerozolimskich, bo podwarszawiacy muszę dojechać. Paranoja.


  Włochy i Ursus nie są "podwarszawskie" od bardzo dawna, panie "znawco".

 • mientos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2017 13:24 ~mientos

  Buspas o długości 40m przed skrzyżowaniem z Ryżową, jak i kolejny o podobnej długości za skrzyżowaniem z Ryżową. Brawo!!!

 • fatalny_pomysl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2017 09:49 ~fatalny_pomysl

  Czyste szaleństwo. Totalne zakorkowanie Alei Jerozolimskich, bo podwarszawiacy muszę dojechać. Paranoja.

 • mike

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2017 09:35 ~mike

  Teraz korek powrotny w Mordoru Na Wolę i Bemowo zaczynać się będzie już na Krakowskiej. Pani HGW nie rozumie że najlepszym rozwiązaniem było by przedłożenie metra z Mor ( Tesco) do Mordoru. Po drodze zabiera się Ursus, Włochu, Krakowska. Wtedy nie ma ruchu kołowego z Bemowa i Woli do Mordoru i z powrotem (korki po 16:00 na Jerozolimskich są olbrzymie a tu zabrali 1 pas na) Co za inżynierkowie planiści.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »