Informacje

31.01.2018 18:22 Plany drogowców

Aleja KEN prawie cała w światłach. "Jako kierowcy nie dojrzeliśmy"

SERWISY:


Do końca roku drogowcy planują ustawić sygnalizację przy tych przejściach dla pieszych, przy których jeszcze jej nie ma. - Nie obawiamy się spowolnienia w ruchu - zapewniają. Władze dzielnicy im wtórują.

- Potwierdzam, że w planach mamy budowę sygnalizacji świetlnej na wszystkich przejściach dla pieszych w ciągu alei KEN od Doliny Służewieckiej do Wąwozowej - mówi Karolina Gałecka, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich.

Pięć miejsc

To oznacza, że do istniejących już świateł mają dojść sygnalizatory przy Telekiego, Jeżewskiego, w rejonie parkingu P+R Stokłosy, przy Końskim Jarze i w okolicy alei KEN 101. ZDM będzie wnioskował do rady miasta o dodatkowe pieniądze na ten cel. Miejscy samorządowcy mają zająć się poprawkami w budżecie w marcu.

Główny cel to poprawa bezpieczeństwa, by przeciwdziałać wypadkom. Choćby takim jak ten sprzed niemal roku, gdy zmarł 49-latek, a jego 16-letni syn trafił do szpitala po potrąceniu przez kierującego volskwagenem 85-latka.

Gałecka wyjaśnia, że ustawienie sygnalizacji ma nieść za sobą kompleksową zmianę. - Dlatego wyposażenie w sygnalizację tylko przejścia przy Telekiego byłoby niewystarczające. Wówczas zagrożenie przeniosłoby się na sąsiednie przejście przy Jeżewskiego. Potwierdzają to zalecenia z audytu bezpieczeństwa ruchu drogowego - zaznacza Gałecka.

Z analizy tak zwanych aktywnych przejść (jak choćby tego przy Telekiego) wynika, że jest ono niewystarczające. Według drogowców bezpieczeństwo się poprawiło, ale nieznacznie, więc potrzebne są kolejne działania.

- Nie obawiamy się spowolnienia w ruchu. Kierowcy, którzy będą jechać zgodnie z przepisami, czyli przepisową "pięćdziesiątką" nie będą mieli podstaw do obaw. Zapewnienie zielonej fali, przy takiej prędkości kierowcy, będzie możliwe dzięki położonemu w 2016 roku kablowi koordynacyjnemu - zapewnia Gałecka.

"Takie było stanowisko"

Później ma powstać docelowa sygnalizacja przy Płaskowickiej. Jak tłumaczy rzeczniczka ZDM, teren ten przejęła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w związku z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. - Na razie funkcjonuje tam tymczasowa sygnalizacja. Generalna Dyrekcja w swoim projekcie ujęła prace związane z budową docelowej przy Płaskowickiej. W związku z tym po wybudowaniu obwodnicy przez GDDKiA nie będzie konieczności ustawienia sygnalizacji przez miasto - tłumaczy rzeczniczka.

Światła nie powstaną za to na Kabatach, w południowej części alei KEN przy Tesco. Audyt wykazał, że nie ma potrzeby ustawiania ich w tym miejscu.

Planowane zmiany i ustawienie sygnalizacji w alei pochwalają władze Ursynowa. - Takie było stanowisko rady dzielnicy sprzed kilku miesięcy, oczekujące montażu świateł na każdym przejściu ze względu na śmiertelne wypadki, które się zdarzały. Ostatnio na Kabatach potrącona została dziewczyna, a później ponad 40-letni mieszkaniec Ursynowa, podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych, które nie było oświetlone - mówi burmistrz dzielnicy Robert Kempa.

I dodaje: - Jako kierowcy nie dojrzeliśmy, żeby działały na nas inne sposoby niż czerwone światło.

Choć, jak pokazuje historia wypadku spowodowanego przez znanego muzyka Dariusza K., na niektórych nie działają nawet światła. K. został skazany na sześć lat więzienia za zabicie pieszej w al. KEN. Wjechał na pasy, gdy kobieta miała zielone.

ran/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ing

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2018 22:41 ~Ing

  Pawel~Pawel

  Liczę na to że to będą światła inteligentne czy jak zwał tak zwał .. Czyli jak nie ma pieszego to pali się zielone .. Bo to jest jakaś masakra z przejściami z sygnalizacją po któych nikt nie chodzi.. np: w nocy ..

  Nie wierzę w to że nie można zrobić przycisku który zmienia światła zgodnie z ew cyklem innych świateł ... Jak ktoś postoi 30 sek dlużej nic się nie stanie a ruch jest płynny

  Inteligentna to byla moja tesciowa. Swiec panie nad jej dusza, no i tyle. Zolza straszna ale racje to ona zawsze miala;). Sa proste tanie rozwiazania no ale trzeba do tego dorosnac. Kiedys to sie nazywalo automatyka, lata 1970 .

 • sąsiadka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2018 21:07 ~sąsiadka  mołdawiak~mołdawiak

  Obecne społeczeństwo wykazuje taki poziom zdziczenia, arogancji i chamstwa że tylko wysokie kary są w stanie powstrzymać ten galopujący trend.
  sąsiadka~sąsiadka

  Wszystkim wygłaszającym takie opinie chciałabym przypomnieć, że oni również stanowią część społeczeństwa. Pilnowanie własnego zachowania i wpłynięcie na poprawę w najbliższym otoczeniu da lepsze rezultaty, niż utyskiwanie na forum.
  samwswoimdomku~samwswoimdomku


  Chciałbym uprzejmie zauważyć że jako część społeczeństwa odpowiadam za siebie i tylko za siebie. Nie mam żadnej wykładni prawnej ani obowiązku naprawiania innych części tego społeczeństwa, bo ta część może dosyć dosadnie wyjaśnić mi, że to nie moja sprawa. Od naprawiania tego wadliwego społeczeństwa są odpowiednie służby którym co najwyżej ja jako ta dobra część społeczeństwa mogę co najwyżej przekazać tym organom namiary na tą złą część. Ale takie obywatelskie i normalne w innych krajach zachowanie u nas nazywa się donosicielstwem a praktykujących je piętnuje.

  Oczywiście, że odpowiadasz tylko za siebie. I sam wybierasz, co robisz. Ale generalizowanie i epitety na forum nie wpływają na podniesienie poziomu bezpieczeństwa, za to próba zmiany złego zachowania - własnego czy zachowania kumpla - owszem. Akurat donoszenie jest kiepskim pomysłem, bo pirat drogowy nie zmieni po takim doniesieniu na siebie zdania o swoim sposobie myślenia, więc bezpieczeństwo się nie podniesie. Miałam raczej na myśli tolerowanie pewnych błędów u siebie czy u osoby, która prowadzi samochód, w którym akurat jedzie się jako pasażer. Niestety czasem drobny błąd, drobna nieuwaga może być bardzo przykra w skutkach.
  Pilnujmy się i tyle.

 • ostrożność to nie wstyd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2018 21:06 ~ostrożno…

  bezpieczne_drogi~bezpieczne_drogi

  Kierowco zwolnij przed każdym skrzyżowaniem i rozejrzyj się, nawet jeśli masz zielone światło!
  Tu chodzi o twoje życie. Może cię "dmuchnąć" ciężarówka.

  I kierowcy tak robią. Myślisz że wjeżdżają na przejazd bez sprawdzenia?
  Większość rozsądnych uważa na siebie, a cześć ludzi jest idiotami. I nie jest ważne, czy akurat są w samochodzie czy w swoich butach.

 • sąsiadka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2018 20:59 ~sąsiadka


  Tvo~Tvo

  Moze warto wziac odpowiedzialnosc za slabszego uczestnika ruchu. Spoleczenstwo sie starzeje. Ostatnio zabito starsza osobe. Tez wtargnela? Mogla nie widziec, nie slyszec i zyc we wlasnym swiecie. Zasluzyla na smierc?


  Zawiedziony~Zawiedziony


  To się nazywa selekcja naturalna. Widziałem wiele takich sytuacji na Ursynowie gdy ludzie stoją grzecznie przy pasach i czekają na zielone światło ale babcie wchodzą na czerwonym wprost pod nadjeżdżające samochody. Najlepsza była babcia idąca o kulach. Tak się jej spieszyło że również nie zwracała uwagi na światła. Ja się zawsze zastanawiam dokąd pędzą te babcie że nie mogą minuty poczekać na światłach.
  I do tego można doliczyć bezmyślną młodzież ze słuchawkami na uszach i kapturem na głowie. Im światła też nie przeszkadzają. Ale wiadomo że to zawsze kierowca jest winny.

  Zawiedziony, niestety osoba starsza często ma upośledzone zdolności postrzegania i oceny rzeczywistości. A o kulach chodzi, bo zniekształcone wiekiem czy chorobą stawy nie niosą tak, jak powinny. Do tego bolą, przy każdym kroku i w każdej chwili stania. W sumie może to dawać obraz wiecznie spieszącej się babci, która za czymś goni. A ona niestety niedowidzi i ucieka przed bólem, Nie jej wina, wiele takich osób z goryczą powtarza, że starość Panu Bogu nie wyszła. Są takie specjalne kombinezony, w które można się przebrać i spróbować jak funkcjonuje organizm osoby starszej - sztywne nogi, przygięte plecy, ograniczone widzenie i słyszenie. Obyśmy zawsze zdrowi byli...

 • Fani benka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2018 20:47 ~Fani benka


  benek~benek

  Trzeba poprawić bezpieczeństwo pieszych w Warszawie:
  - więcej fotoradarów,
  - likwidacja zielonych strzałek,
  - likwidacja 2 i 3 pasmowych autostrad w centrum i okolicach,
  - utylizacja samochodów parkujących przy przejściach dla pieszych i skrzyżowaniach.
  cyklopat~cyklopat

  Jedyne co wpłynie na poprawę bezpieczeństwa pieszych, to odebranie internetu takim szkodnikom jak ty.
  Podaj beniuś definicję autostrady. Nie ma autostrad w tym miescie. Ale żeby o tym wiedzieć trzeba znać choć podstawowe przepisy. Ty ich nie znasz. I nic nie poprawi twojego bezpieczeństwa jak się sam nie bedziesz rozglądał. Bo jak wpadniesz do kanału, to zaczniesz je zasypywać. Jak wpadniesz pod tramwaj, to za chwilę zlikwidujesz tory.
  Najlepiej siedź w domu i nie wychodź. Choć i tam jak się potkniesz o dywan, to będziesz trollu winil producenta dywanu a nie swoją niezdarność.
  Pojedzie na zachod, pooglądaj sobie po ile pasów ruchu mają tam miasta. Wtedy wróć i zabieraj głos.

  Benek naszym przyjacielem jest, benek najlepszym przyjacielem jest.

 • Pawel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2018 20:17 ~Pawel

  Liczę na to że to będą światła inteligentne czy jak zwał tak zwał .. Czyli jak nie ma pieszego to pali się zielone .. Bo to jest jakaś masakra z przejściami z sygnalizacją po któych nikt nie chodzi.. np: w nocy ..

  Nie wierzę w to że nie można zrobić przycisku który zmienia światła zgodnie z ew cyklem innych świateł ... Jak ktoś postoi 30 sek dlużej nic się nie stanie a ruch jest płynny

 • Wrszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2018 19:34 ~Wrszawiak

  Brakuje śpiochów na drogach i strefy 30.

 • bezpieczne_drogi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2018 19:13 ~bezpieczne_drogi

  Kierowco zwolnij przed każdym skrzyżowaniem i rozejrzyj się, nawet jeśli masz zielone światło!
  Tu chodzi o twoje życie. Może cię "dmuchnąć" ciężarówka.

 • goostav234

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2018 18:49 ~goostav234


  benek~benek

  Trzeba poprawić bezpieczeństwo pieszych w Warszawie:
  - więcej fotoradarów,
  - likwidacja zielonych strzałek,
  - likwidacja 2 i 3 pasmowych autostrad w centrum i okolicach,
  - utylizacja samochodów parkujących przy przejściach dla pieszych i skrzyżowaniach.
  goostav234~goostav234

  Dodał bym zakaz wjazdu samochodom z silnikiem wysokoprężnym do centrum.

  Czyli autobusom (gdyby ktoś nie skumał).

 • Stargood

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2018 18:48 ~Stargood


  benek~benek

  Trzeba poprawić bezpieczeństwo pieszych w Warszawie:
  - więcej fotoradarów,
  - likwidacja zielonych strzałek,
  - likwidacja 2 i 3 pasmowych autostrad w centrum i okolicach,
  - utylizacja samochodów parkujących przy przejściach dla pieszych i skrzyżowaniach.
  goostav234~goostav234

  Dodał bym zakaz wjazdu samochodom z silnikiem wysokoprężnym do centrum.

  Tak ale tylko na wstecznym

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »