Informacje

01.04.2016 18:19 sużby przyznają: cykliczna sytuacja

Alarmują o pianie w potoku. "Smród roznosi się po parku"

SERWISY:


Wracają alarmujące doniesienia o zanieczyszczeniach w Potoku Służewieckim. W ostatnich dniach znów pojawiła się tam niepokojąca piana, na którą uwagę zwrócili pracownicy Muzeum Pałacu w Wilanowie. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zapewnia jednak, że nie jest ona groźna dla mieszkańców.

Mieszkańcy regularnie alarmują o pianie w potoku, który znajduje się królewskich ogrodach. Teraz sygnał dostaliśmy od Ewy Grygiel z muzeum.

"Nie stwierdziliśmy zagrożenia"

"Dziś znów spuszczono zanieczyszczenia do Potoku Służewieckiego, podobnie jak w Niedzielę Wielkanocną. Piana płynie do jeziora Wilanowskiego, smród roznosi się po parku, historycznej rezydencji królewskiej, otacza barokowy pałac" – napisała na Kontakt 24 kierowniczka działu komunikacji w muzeum.

Na miejsce pojechał reporter tvnwarszawa.pl Lech Marcinczak. Jak relacjonuje, piana pojawia się w miejscu, gdzie jest mały wodospad. Sprawie przyjrzeli się również strażacy.

- Woda spływała, burzyła się i pieniła, ale nie stwierdziliśmy zagrożenia dla środowiska – relacjonuje Nikodem Kiełbowicz z biura prasowego straży pożarnej.

"Cykliczna sytuacja"

O kwestię bezpieczeństwa postanowiliśmy spytać również Wojewódzki inspektorat Ochrony Środowiska. Jego przedstawiciel zapewnia, że potok jest stale w ich kręgu zainteresowań. - Nie wystosowaliśmy oficjalnej interwencji, ale jest to sytuacja która jest cykliczna – przyznaje Krzysztof Gołębiewski z WIOŚ.

Jak dodaje, w tym rok piana pojawiła się po raz pierwszy trzy tygodnie temu. - Wtedy podjęliśmy działania wyjaśniające, byliśmy na miejscu, pobraliśmy odpowiednie próbki, które następnie były badane pod kątem występowania detergentów, które mogą powodować takie zjawisko – zaznacza Gołębiewski.

I podkreśla, że nie zostały stwierdzone zanieczyszczenia żadnymi substancjami ropopochodnymi czy chemicznymi. - Moi inspektorzy, którzy byli na miejscu po przeanalizowaniu tej sytuacji stwierdzili, że jest to związane z biologią, z czymś co występuje naturalnie w tej wodzie i co jest związane ze środowiskiem, które znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie – wyjaśnia.

Monitoring potoku

A co z nieprzyjemnych zapachem, o którym mówią mieszkańcy. Jak tłumaczy przedstawiciel inspektoratu, może być spowodowany ogólnym zanieczyszczeniem potoku Służewieckiego. - On nie jest w najlepszym stanie. Aby jakoś temu zaradzić podjęliśmy działania monitoringowe latem ubiegłego roku. Pełne podsumowanie tego monitoringu spodziewany jest w sierpniu tego roku. Dzięki temu będziemy wiedzieć, w jakim dokładnie stanie jest ten potok – zapewnia nasz rozmówca.

ran/kw//b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zw1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2016 10:49 ~zw1

  W latach 60-tych nazywaliśmy tę "rzekę" inaczej. Smródka. Już wówczas ciągle śmierdziała, a zanieczyszczeń nie było takich jak dziś.

 • opt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2016 09:34 ~opt

  Potok służewiecki jest kanałem ściekowym z ul. Wolskiej i tam bierze początek .Więc przyczyny szukać na ul. Wolskiej
  Ciągnie się przez lotnisko ,wyścigi do Wilanowa man nadzieje że zostanie ta sprawa wyjaśniona

 • opt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2016 08:26 ~opt

  Potok służewiecki " Smródka " bierze początek na ul. Wolskiej i tam trzeba szukać przyczyny zanieczyszczenia a nie z lotniska
  Sięgnąć do starych dokumentów z przed wojny

 • Pbdmpz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2016 23:46 ~Pbdmpz

  Trująca sprawa....

 • ToJa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2016 23:30 ~ToJa

  Potok? Smródka Służewiecka xD

 • gosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2016 21:10 ~gosc

  Rdzenni mieszkańcy Mokotowa wiedzą, że to nie jest żaden Potok Służewiecki tylko smródka i ta nazwa funkcjonuje od lat, wiec nie wiem o co tyle zamieszania.

 • Moni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2016 20:36 ~Moni

  W święta spacerowaliśmy częsciowo przy potoku. Horror, woda metalicznoniebieska, nieprzezroczysta, kaczek coraz mniej. Syf.

 • woerfr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2016 19:53 ~woerfr

  Zajeżdża podobnie jak na Woli - zapewne w pobliżu są jakieś pozostałości benzenu w glebie który wypłukuje woda po rozmarznięciu . Stąd ten smakowity zapaszek

 • Krostanadupie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2016 19:47 ~Krostanadupie

  To syf z Południowej Obwodnicy Warszawy. Z rejonu Lotniska. Co oni za kity nam wciskają. Złodzieje.

 • asdfg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2016 18:40 ~asdfg

  Oczekuję, że wreszcie władze tego kraju wezmą się na poważnie do walki z zanieczyszczaniem środowiska przez różnej maści cwaniaków.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »