Informacje

28.01.2017 07:24 119 nowych urządzeń

Alarm w stolicy usłyszą prawie wszyscy

SERWISY:

W Warszawie pojawi się 119 kolejnych, nowych urządzeń do alarmowania i ostrzegania mieszkańców. Będą także nowe urządzenia monitorujące warunki meteorologiczne oraz poziom wody - poinformował w piątek stołeczny ratusz. Obecnie system ostrzegania to 54 urządzenia.

Ratusz podpisał umowę na rozbudowę systemu alarmowania i ostrzegania mieszkańców w Warszawie. Celem rozbudowy systemu ma być poprawa słyszalności sygnałów alarmowych na terenie miasta, szczególnie w rejonach zagrożonych powodzią, zagrożonych ze strony zakładów wykorzystujących substancje niebezpieczne oraz w miejscach dużych zgromadzeń.

119 nowych punktów

119 nowych punktów alarmowania ma być zintegrowanych z istniejącym systemem. W efekcie, po rozbudowie systemu ostrzegania, sygnał alarmowy ma docierać do około 96 proc. mieszkańców miasta. Większość punktów alarmowania będzie umieszczona na budynkach szkół uzupełnionych punktami na latarniach ulicznych oraz innych obiektach.

System, jak podaje ratusz, zostanie wyposażony w syreny elektroniczne, dzięki czemu będzie zapewniał możliwość emitowania sygnałów alarmowych, ale także komunikatów głosowych.

Zostanie również rozbudowany o urządzenia monitorujące warunki meteorologiczne, planowana jest także budowa ośmiu punktów pomiarowych poziomu wody w dzielnicach Białołęka, Ursynów, Wawer, Wesoła i Wilanów oraz czterech punktów pomiaru intensywności opadów.

Akcja edukacja

Po zbudowaniu systemu pod koniec tego roku ratusz planuje przeprowadzenie szerokiej akcji edukacyjnej na temat potencjalnych zagrożeń oraz sygnałów alarmowych i komunikatów ostrzegawczych.

Rozbudowa systemu alarmowania i ostrzegania ludzi w Warszawie jest realizowany ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego, z którego Warszawa otrzymała 10,8 mln zł dofinansowania na usprawnienie miejskiego systemu alarmowego oraz na platformę urzędowych e-usług.

PAP/kz/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2018 15:15 ~kolo

  Dobrze, powiedzmy że alarm i co dalej? "Udać się do najbliższego schronu" A gdzie jest ten najbliższy schron?

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2017 19:33 ~qwerty

  marian_pazdzioch_syn_jozefamarian_pazdzioch_syn_jozefa

  Jaki sens mają alarmy, których 90% ludzi nawet nie rozumie? Dla większości obywateli coś tam sobie wyje ale o co chodzi to nikt nie wie.


  Te sygnały to jakiś XIX-wieczny absurd.
  Co za problem zamiast modulowanego dźwięku nagrać komunikat słowny typu: "Uwaga nalot, to nie są ćwiczenia, proszę udać się do najbliżeszego schronu"?

 • kleks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2017 19:15 ~kleks

  wow ... no to mam się okopać czy wcisnąć w op1 ,,,uciekać gdzie? schrony z lat 50 w ruinie

 • marian_pazdzioch_syn_jozefa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2017 13:50 marian_paz…

  Jaki sens mają alarmy, których 90% ludzi nawet nie rozumie? Dla większości obywateli coś tam sobie wyje ale o co chodzi to nikt nie wie.

 • oland

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2017 09:01 ~oland

  I po co to wszystko? Jestem pewien, że gdy alarm będzie prawdziwy to 90% ludzi oleje to i nie zareaguje odpowiednio. A jeżeli zareaguje to co dalej?

 • themarymonciak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2017 15:21 ~themarymonciak

  Ten system powinien być wspomagany mobilnymi punktami umieszczanymi na pojazdach komunikacji miejskiej. Koszty instalacji i utrzymania 10x mniejsze, skuteczność 10x większa.

 • cichy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2017 13:46 ~cichy


  Brest~Brest

  Technologia sprzed 50 lat. W dobie telefonii komórkowej, telewizji i internetu są prostsze i tańsze metody dotarcia z komunikatem do mieszkańców.
  WWE~WWE  Nie jest prawdą co piszesz - owszem internet, telefon, telewizja są dobrym źródłem przekazywania informacji ale nie w czasie kryzysu. Oczywiście istnieje RSO który wykorzystuje takie środki ale co gdy to zawiedzie. Telewizja, telefon i internet opiera się o satelity. Historia pokazuje, że w przypadku terroryzmu te mechanizmy zawodzą: atak na WTC - telefony przestały działać, internet był obciążony/ padały serwery.
  Musi być system który nawet przy zagrożeniu terrorystycznym i celowym zakłóceniu fal telefonicznych, radiowych itp. będzie w stanie przekazać komunikat o zagrożeniu. Niby przestarzała technologia ale skuteczna i nie wymagająca od zwykłego obywatela posiadania czegokolwiek poza słuchem.  Racja

 • jaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2017 12:12 ~jaa

  Ten system jest Bez sensu ponieważ i tak na Mokotowie Wyje co kilka Tygodni o różnych porach i Wszyscy go olewają

 • dozorca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2017 12:01 ~dozorca

  drwal~drwal

  a to co juz trzeba sie okopywac czy budowac schron no super.

  ja juz okopany zarcia mam na jakie dwa lata mysle wystarczy.

 • WWE

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2017 11:43 ~WWE

  Brest~Brest

  Technologia sprzed 50 lat. W dobie telefonii komórkowej, telewizji i internetu są prostsze i tańsze metody dotarcia z komunikatem do mieszkańców.  Nie jest prawdą co piszesz - owszem internet, telefon, telewizja są dobrym źródłem przekazywania informacji ale nie w czasie kryzysu. Oczywiście istnieje RSO który wykorzystuje takie środki ale co gdy to zawiedzie. Telewizja, telefon i internet opiera się o satelity. Historia pokazuje, że w przypadku terroryzmu te mechanizmy zawodzą: atak na WTC - telefony przestały działać, internet był obciążony/ padały serwery.
  Musi być system który nawet przy zagrożeniu terrorystycznym i celowym zakłóceniu fal telefonicznych, radiowych itp. będzie w stanie przekazać komunikat o zagrożeniu. Niby przestarzała technologia ale skuteczna i nie wymagająca od zwykłego obywatela posiadania czegokolwiek poza słuchem.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »