Informacje

09.02.2014 15:58 apel europosła pawła kowala

Al. Kuklińskiego zamiast Armii Ludowej? "Pani prezydent, proszę się nie bać"

SERWISY:

Europoseł Paweł Kowal proponuje, by aleję Armii Ludowej nazwać imieniem pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. - Jeśli uważamy Kuklińskiego za bohatera, powinien mieć swoją ulicę w Warszawie - przekonuje Kowal.

- Kukliński zasługuje na ulicę w Warszawie, a Warszawa i Polacy zasługują na to, żeby ulice nie nazywały się imieniem Armii Ludowej, organizacji, która współpracowała ze Związkiem Radzieckim, ale imieniem tych, którzy naprawdę ryzykowali, żeby Polska była wolna i by było mniej ofiar w czasie stanu wojennego, być może nawet - by zapobiec większemu konfliktowi - mówił Kowal w niedzielę na konferencji prasowej.

"Odwaga i poświęcenie"

Zwrócił uwagę, że dzięki filmowi o Kuklińskim "Jack Strong", który wszedł na ekrany polskich kin, świat dowiaduje się o jego dokonaniach, a wielu młodym ludziom imponują jego odwaga i poświęcenie. - Czas upamiętnić w godny sposób współczesnego tytana, który samotnie i skutecznie potrafił stawić czoła sowieckiemu imperium - stwierdził Kowal.

Podkreślił, że Kukliński był wielkim polskim patriotą, który zaryzykował życie swoje, swoich bliskich, wprawił swoją odwagą w zachwyt wielu obserwatorów na całym świecie. - Jeśli uważamy Kuklińskiego za bohatera, niech on ma ulicę w Warszawie - przekonywał.

Jego zdaniem jest to dobry moment, by twardo upomnieć się o to, żeby jedna z najważniejszych stołecznych ulic zmieniła swoją nazwę. Zaapelował do władz Warszawy, aby nie bały się tej decyzji.

"Proszę się nie bać"

Przypomniał, że od dłuższego czasu grupa warszawskich radnych, m.in. Olga Johann i Michał Grodzki starają się, aby jedna z ulic na Bemowie, Nowolazurowa, nazwana została imieniem Kuklińskiego.

Kowal zapowiedział, że jeśli nie będzie na to zgody, rozpocznie zbieranie podpisów pod petycją w tej sprawie i publikowanie apeli do różnych środowisk, nie tylko w stolicy, ale w całej Polsce, o poparcie tej inicjatywy.

- Apeluję do polityków: koleżanki i koledzy, ta sprawa jest poza dyskusją. Apeluję do pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz: pani prezydent, proszę się nie bać, proszę poddać wniosek radnych warszawskich pod głosowanie, a radni PO niech go poprą, niech to będzie nasze wspólne dzieło - dodał.

"Kontrowersyjna Armia Ludowa"

Pytany, czy nie obawia się, że ta inicjatywa wywoła protesty, ponieważ nie wszyscy uważają Kuklińskiego za bohatera - dla niektórych jest on zdrajcą - Kowal zwrócił uwagę, że do dziś w Warszawie ulice noszą takie nazwy jak Armii Ludowej - kontrowersyjnej organizacji, która powinna pozostać tylko w podręcznikach do historii.

- Jeśli porównujemy dzieło Armii Ludowej i wpływ tego, co zrobiła Armia Ludowa, na niepodległość Polski, z tym, co zrobił Kukliński, nie ma wątpliwości, ze to on zasługuje na uhonorowanie - podkreślił.

Petycja w sprawie zmiany nazwy

"Były inne propozycje"

Przewodnicząca Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego Anna Nehrebecka powiedziała PAP, że w jej ocenie płk Kukliński powinien mieć w Warszawie swój plac lub ulicę, jednak ona jest "ostatnią osobą, która podejmowałaby taką decyzję pod wpływem emocji". - Ale na pewno nie kosztem Armii Ludowej, cokolwiek by o niej myśleć - dodała.

Dodała, że projekt dotyczący przemianowania al. Armii Ludowej jak dotąd do komisji nie wpłynął, było natomiast kilka innych propozycji, dotyczących m.in. ulic na Bemowie.

Jak wyjaśniła, projekty takie można zgłosić w formie wniosku popartego przez pięciu radnych, może to zrobić też instytucja wsparta przez głosy mieszkańców, a w przypadku osób prywatnych - wniosek musi by podpisany przez 200 mieszkańców miasta.

Nadawanie nazw ulicom, placom i innym obiektom miejskim jest wyłączną kompetencją rady miasta. Wniosek musi uzyskać opinię m.in. Zespołu Nazewnictwa Miejskiego, dzielnicy, w której znajduje się ulica oraz Biura Geodezji i Katastru w urzędzie miasta.

Miał wyrok śmierci

Ryszard Kukliński (pseud. Jack Strong) był oficerem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Na początku lat 70. nawiązał współpracę z wywiadem amerykańskim. Przekazywał Amerykanom strategiczne plany Układu Warszawskiego. Uprzedził ich o zamiarze wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Kukliński został przerzucony do USA w 1981 r., żył w Stanach Zjednoczonych pod zmienionym nazwiskiem. W 1984 r. sąd w PRL wydał na niego wyrok śmierci, który w 1995 r. uchylono. Kukliński zmarł 11 lutego 2004 r. w Tampie na Florydzie.

Na początku lutego do kin trafił film opowiadający historię pułkownika. W postać Kuklińskiego wcielił się Marcin Dorociński. Żonę pułkownika, Hannę, zagrała Maja Ostaszewska. W pozostałych rolach wystąpili m.in.: amerykański aktor Patrick Wilson (jako agent CIA, oddelegowany do współpracy z Kuklińskim), Krzysztof Pieczyński (jako prof. Zbigniew Brzeziński, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego za prezydentury Jimmy'ego Cartera), Krzysztof Dracz (jako gen. Wojciech Jaruzelski), Oleg Maslennikow (jako naczelny dowódca sił zbrojnych Układu Warszawskiego marszałek Wiktor Kulikow) oraz Ireneusz Czop, Paweł Małaszyński, Mirosław Baka, Zbigniew Zamachowski i Krzysztof Globisz.

Władysław Pasikowski wyreżyserował "Jacka Stronga" na podstawie własnego scenariusza. Zdjęcia kręcono w 2013 r. w Polsce, USA i Rosji.

PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jonnoj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2014 20:06 ~jonnoj

  "Jeśli uważamy Kuklińskiego za bohatera" - jeśli uważacie, to sobie w swoim ogródku nazywajcie uliczki.

 • Andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2014 05:09 ~Andrzej

  Jak więc mógł zdradzić Polskę skoro Polska była w rękach Sowietów? Wojska OBCEGO kraju stacjonowały w Polsce a rząd OBCEGO kraju rządził NASZYM! O jakiej więc Wolnej Polsce mówimy? Jeśli kogoś wtedy zdradził to właśnie tych z Moskwy i dobrze zrobił. Każdy kto walczy z okupantem swojej Ojczyzny jest bohaterem.

 • mmik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2014 05:05 ~mmik

  Polak~Polak

  Zdradził mundur który nosił. Żadnych hołdów dla zdrajcy!!!
  Agent faszystów amerykańskich to cacy a jak agent faszystów rosyjskich to be?

  Różnica jest taka, że Amerykanie nie okupowali wtedy Polski a Sowieci owszem. Wojska radzieckie stacjonowały w naszym kraju! Rozumiesz czy mam Ci to przeliterować? Jak więc mógł zdradzić Polskę skoro Polska była w rękach Sowietów? Jeśli kogoś wtedy zdradził to właśnie tych z Moskwy i dobrze zrobił. Każdy kto walczy z okupantem swojej Ojczyzny jest bohaterem.

 • Janusz W

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2014 17:38 ~Janusz W

  bardzo dobry pomysl, popieram

 • Reds

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2014 17:02 ~Reds

  Niech żyje Kukliński bochater wolnej Polski !

 • żołnierz Rzeczpospolitej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2014 23:39 ~żołnierz…

  Nosiłem polski mundur „za komuny”. Noszę go i dziś. I jestem z tego dumny. Zdrajcami należy gardzić a nie gloryfikować. A pan Kowal jest kolejnym który robi karierę polityczną robiąc ludziom mętlik w głowie. Niech wraca sobie do swojego radomka i tam cieszy się swoimi przekrętami dietowymi, dojazdowymi i mieszkaniowymi europosła.

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2014 15:14 ~Polak

  Zdradził mundur który nosił. Żadnych hołdów dla zdrajcy!!!
  Agent faszystów amerykańskich to cacy a jak agent faszystów rosyjskich to be?

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2014 15:09 ~warszawiak

  Niezależnie od tego dla kogo zdradził - pozostanie tylko zwykłym zdrajcą.

 • kuba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2014 15:04 ~kuba

  Jakiego wojska pułkownikiem był?
  Kukliński był pułkownikiem LUDOWEGO Wojska Polskiego.
  I to LUDOWE Wojsko Polskie zdradził.
  Więc dlaczego mówimy o nim jako o pułkowniku?!

 • oko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2014 14:55 ~oko

  Jak takie "autorytety" jak pan Kowal będą się zabierać za historię Polski, to nic dobrego z tego nie będzie...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »