Informacje

14.04.2017 18:53 UCHWAŁA KRAJOBRAZOWA

Aktywiści: żegnamy reklamy!
Ratusz: pożegnamy jesienią

SERWISY:

5 czerwca ruszą konsultacje uchwały krajobrazowej - poinformował w piątek ratusz. Dokument ma dać urzędnikom narzędzia, które pozwolą okiełznać reklamy. O tym, że jest szykowany, ratusz przypomniał, gdy temat reklam podjęli aktywiści.

"Żegnamy reklamy!" - pod takim hasłem siły połączyło sześć warszawskich stowarzyszeń: Miasto Jest Nasze, Ochocianie, Rembertów Bezpośrednio, Stowarzyszenie Mieszkańców Miasteczka Wilanów, Nasze Miasteczko oraz Ruch Sąsiedzki Targówek-Zacisze-Bródno.

Wspólnie stworzyli stronę internetową, na której zamieszczają wysłane przez warszawiaków zdjęcia najbrzydszych reklam w mieście. Tam też można głosować na zdjęcia nadesłane przez innych. - Chcemy pokazać władzom miasta, jak bardzo Warszawa tonie w reklamach i że trzeba coś z tym wreszcie zrobić - tłumaczy Łukasz Fiszer z Miasto Jest Nasze, współorganizatora akcji.

Ale na krytyce się nie kończy. Aktywiści przygotowali też "kodeks reklamowy". Chcą między innymi zakazu stawiania billboardów w centrum miasta, zakazu stosowania ekranów LED, ograniczenia reklam na budynkach i ogrodzeniach oraz uporządkowania szyldów i witryn. Jako wzór podają m.in. Kraków i Wrocław, gdzie porządkowanie reklam idzie sprawniej, niż w stolicy czy Grenoble we Francji - miasto, które chce całkowicie pozbyć się reklamy z przestrzeni publicznej.

Ratusz: będzie ładniej!

Reakcja miasta na pomysły aktywistów była szybka. W piątek ratusz zwołał konferencję prasową, na której wiceprezydent Renata Kaznowska przypominała, że trwają prace nad uchwałą krajobrazową.

Uchwalenie takiego dokumentu przez radę miasta umożliwia przyjęta przez poprzedni sejm ustawa krajobrazowa. W uchwale samorząd może ustalić własne zasady dotyczące reklam. W Warszawie prace nad dokumentem ciągną się jednak już ponad rok. - To uchwała niezwykle trudna. Miarą tej trudności niech będzie to, ile tego typu uchwał udało się wprowadzić w Polsce. My znaleźliśmy dwie - Łódź i Opole - powiedziała Kaznowska.

Zapowiedziała, że miasto podda projekt uchwały bardzo szerokim konsultacjom, które rozpoczną się 5 czerwca. A zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Wojciech Wagner dodał, że założeniem jest, by uchwała w istotny sposób zmieniła krajobraz Warszawy, a nie konserwowała stan obecny.

Szyldy, ławki, płoty

Wagner dodał, że uchwała będzie podzielona na cztery rozdziały: nośniki reklamowe, które są szyldami, te, które nie są szyldami, obiekty małej architektury, i ogrodzenia. - Rozdział o szyldach ma być najbardziej obszerny, ponieważ ich typologia jest najbardziej skomplikowana - wyjaśnił Wagner.

Zwrócił uwagę, że technologia szyldów i pozostałych reklam jest bardzo zmienna, pojawiają nowe rozwiązania, dlatego urzędnicy wyszli z założenia, że uchwała musi podchodzić to tego typu instalacji w "sposób negatywny prawnie". - Zasadniczo zabraniamy i dopiero od tego zakazu tworzymy wyjątki. Dopuszczamy poszczególne rodzaje i miejsca, dzięki czemu unikamy obchodzenia przepisów - powiedział Wagner.

Wyjaśnił, że chodzi o sytuacje, gdy pojawia się nowy typ nośnika reklamowego, który nie jest ujęty w przepisach i miasto jest bezradne. - Żaden nośnik niewymieniony w uchwale nie będzie z nią zgodny - podkreślił Wagner. Jego zdaniem szczególnie agresywnym typem reklamy są wyświetlacze. - To w tej chwili funkcjonuje w bardzo wielu miejscach w sposób nie do przyjęcia, chociażby przy Dworcu Centralnym, na ul. Emilii Plater. Na pewno w istotny sposób ograniczymy możliwości technologiczne i formatowe - zapowiedział.

W uchwale mają się też znaleźć regulacje dotyczące grodzenia. Zapisy określą dopuszczalną wysokość i ażurowość ogrodzeń, wskażą materiały, z jakich powinny być wykonane. Uchwała - zapowiada miasto - wykluczy możliwość grodzenia osiedli z okresu PRL i zamykania istniejących przejść przy okazji budowy nowych budynków.

Dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Marlena Happach powiedziała, że miasto chciałoby, aby na jesieni uchwała była gotowa i została uchwalona przez radę miasta.

PAP/kz/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Asdf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2017 21:24 ~Asdf

  Kiedy w calym kraju?

 • Antek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.04.2017 16:00 ~Antek

  Te wszystkie reklamy to jakiś dziwny paradoks - z jednej strony niemal nikt ich nie lubi, niemal wszyscy blokują te w internecie i ignoruje te na ulicach, stara się ich unikać i tak dalej, a z drugiej firmy wydają olbrzymie pieniądze na tworzenie kolejnych reklam.

 • życie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2017 19:05 ~życie

  uncja~uncja

  Historia pokazuje, że same zakazy są nieskuteczne bo ignorowane. Pytanie jakie kary finansowe zamierzają wprowadzić, bo to byłby jedyny skuteczny sposób na walkę z tą plagą. Powinny być dotkliwe - i narastające, za pierwszy tydzień np. 50 tys, za każdy kolejny - odpowiednio więcej.

  Tiiia.

  Dziwne, że po opłaceniu się ratuszowi, ta szpetna i nielegalna szmata, w cudowny sposób staje się legalną i piękną reklamą, ożywiającą naszą szarą rzeczywistość.

 • uncja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2017 18:12 ~uncja

  Historia pokazuje, że same zakazy są nieskuteczne bo ignorowane. Pytanie jakie kary finansowe zamierzają wprowadzić, bo to byłby jedyny skuteczny sposób na walkę z tą plagą. Powinny być dotkliwe - i narastające, za pierwszy tydzień np. 50 tys, za każdy kolejny - odpowiednio więcej.

 • balazs zoltan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2017 11:29 ~balazs zoltan

  Czy uchwała krajobrazowa ureguluje kwestie stawiania toitoi na środku ulicy? Bo ja bym chciał, żeby wściekle zielony albo niebieski toitoi stanął przed pałacem prezydenckim i na nowogrodzkiej.

 • hellziom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2017 09:40 ~hellziom  rozasądek~rozasądek

  A kiedy pożegnamy aktywistów?
  pieszy~pieszy

  i rowerzystów?
  hellziom~hellziom

  Ciebie w pierwszej kolejności...

  ... jeśli jesteś rowerzystą :)

 • ula

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2017 08:41 ~ula

  b72~b72

  A kiedy pozegnamy papierowe reklamy rozlepiane na slupach latarni, wiatach przystankowych itd.?
  Kiedy ktos zacznie karac tych, ktorzy sie w ten sposob oglaszaja?

  No właśnie - to największy syf.

 • ula

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2017 08:39 ~ula

  Tępić reklamy!

 • pasażerowie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2017 07:32 ~pasażerowie

  żądamy powrotu reklam na autobusach i tramwajach aby bilety wreszcie potaniały, to my uczciwi pasażerowie a nie gapowicze

 • zzx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2017 06:24 ~zzx

  jak już będą wydawali zakaz reklamy niech pamiętają o budynku Zieleniaka pięknym szarym betonowym bunkrze na Ochocie.
  miasto zamówiło wykonanie projektu i zapomniało wpisać w umowę z projektantem klauzuli o nabyciu praw autorskich do projektu - dziś ten budynek straszy swoją urodą i kolorem.
  tę piękną szarość można by spokojnie zastąpić ożywiającą reklamą.

  aktywiści z różnych organizacji walczą o ograniczanie wielu reklam w mieście zapominając o drobiazgu - mieszkańcach dla których dochód z reklamy stanowi znaczącą cześć budżetów wspólnot mieszkaniowych i jest przeznaczony na to by budynki były ładniejsze i bardziej funkcjonalne.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »