Informacje

09.08.2018 22:05 ratusza ma takie plany

Aktywiści upominają się
o kąpieliska na Wiśle

SERWISY:


Miasto Jest Nasze i inne ruchy miejskie zaapelowali do ratusza o reaktywację kąpielisk wiślanych. - Wiele wskazuje na to, że obecny stan wody na to pozwala i w przeciągu dwóch lat moglibyśmy odtworzyć warszawską tradycję – przekonywali aktywiści.

Jeszcze przed wojną życie tętniło nie tylko nad Wisłą, ale również w Wiśle. Na archiwalnych fotografiach z okresu dwudziestolecia międzywojennego widzimy pływające drewniane baseny. Były zakotwiczone kilkanaście metrów od brzegu, dochodziło się na nie pomostem, a za przebieralnię służyły eleganckie drewniane budki ze spadzistym dachem.

Pływało się w wiślanej wodzie, przepływającej przez otwory w ścianach basenu. Tylko na plaży przy moście Kierbedzia do wyboru było kilka takich kąpielisk. I właśnie tej sprawie swoją konferencję poświęcili w czwartek aktywiści.

W Europie już tak robią

Jan Mencwel z Miasto jest Nasze przypominał, że do dziś podobne kąpieliska spotkamy w wielu miejscach Europy: Kopenhadze, Paryżu, Berlinie, Wiedniu, Amsterdamie, czy Londynie.

- W Warszawie też jest taka możliwość, ale nie zostaje ona wykorzystana - stwierdził i dodał, że "stołeczni urzędnicy nawet nie sprawdzają, czy woda w Wiśle nadaje się do kąpieli". A jego zdaniem stan wody w rzece bardzo się poprawił w stosunku do poprzednich lat.

- Nie ma już ciężkiego, zanieczyszczającego przemysłu, który truł rzekę. Mamy też oczyszczalnię ścieków - zauważył. Podkreślił, że najpierw samorząd powinien wystąpić z inicjatywą o utworzenie kąpieliska, a następnie przeprowadzić badania pod kątem zdatności wody do kąpieli. - Teraz sprawdzana jest pod kątem picia jej i przechodzi te badania - dodał.

- Dlatego my, jako radni, po wygranych wyborach samorządowych chcemy podjąć uchwałę o realizacji trzech miejskich kąpielisk - poinformował Mencwel. Jako przykładowe miejsca ich powstania wskazał m.in. okolice plaży "Poniatówka" lub okolice nadwiślańskich bulwarów.

Mencwel podkreślił, że kąpieliska składałyby się z całej infrastruktury, a bezpieczeństwa pilnowaliby ratownicy. - Skoro niektórzy i tak się już kąpią, to można byłoby to zrobić tak, żeby było bezpieczne - zaznaczył. Jego zdaniem koszt takiego przedsięwzięcia jest "do oszacowania, ale na pewno w porównaniu ze stołecznymi inwestycjami na setki milionów złotych, jest to rzecz osiągalna w skali budżetu miasta".

Są w planach inwestycyjnych

Jednak - przypomnijmy - miasto już kilka lat temu złożyło taka obietnicę, a nawet wpisało ją w programie inwestycyjnym. - Planujemy dwa baseny. Będą do dyspozycji najpóźniej w 2020 roku – zapowiadał w 2016 roku w rozmowie z tvnwarszawa.pl Marek Piwowarski, pełnomocnik ratusza ds. zagospodarowania nabrzeża Wisły.

W programie Dzielnica Wisła 2014-2020 na przystanie i kąpieliska przeznaczono 30,4 mln złotych.

Pierwszy basen planowany był na wysokości Portu Praskiego, pomiędzy mostem Śląsko-Dąbrowskim i ulicą Ratuszową. Drugi ma zostać przycumowany przy Cyplu Czerniakowskim. Przed wojną od strony rzeki była tam duża plaża. I właśnie basen. Po wojnie był ostatnim "ostatnim Mohikaninem" warszawskich basenów przepływowych. Działał jeszcze w latach 60.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o nowym placu zabaw nad Wisłą:

PAP/kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nemesis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.08.2018 09:52 ~nemesis

  idiotyzm!

  Odebrać dzierżawcy baseny nad Wisłą przy Wale i je wyremontować.

  Dzierżawca doprowadził je do ruiny

 • Normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2018 21:17 ~Normalny

  Po co marnować narodowe pieniądze na PRYWATNE pomysły grupki ludzi którzy kosztem warszawiaków chcą mieć rozrywkę . Jeśli to taki dobry pomysł to niech wezmą kredyt i zrobią to sami i na tym jeszcze zrobią majątek .

 • dzikakaczka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2018 14:38 ~dzikakaczka

  Syf, syf. Może i syf, ale ekologiczny:)

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2018 12:58 ~iza

  hgw ma na głowie prokuraturę i problem z kamienicami a nie śmieci, baseny, toalety, korki, smog, metro, elektryczne autobusy itd.

 • TJMZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2018 11:56 ~TJMZ

  Na Wiśle absolutnie ona nigdy nie będzie czysta. Wzdłuż Bulwarów mniejsze lub po Praskiej stronie większe sezonowe z czystą wodą takie sobie wyobrażam. Przyjemnie i zdrowo.

 • anka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2018 10:31 ~anka

  Bakteria~Bakteria

  Aktywiści niech sami się kapią w tym syfie.

  Aktywiści niech zaczną czynsze płacić za swoje nory w Warszawie zamiast wiecznie żądać. Wyłudzają lokale od miasta a potem jeszcze darmowych kąpielisk się zachciewa. Do domu prysznic sobie weź! A nie...przecież w domu licznik to za wodę trzeba zapłacić!

 • nikifor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2018 09:56 ~nikifor

  Rozczulają mnie te porównania z Berlinem, Paryżem, czy Amsterdamem. A nawet (sic!) Kopenhagą. Czy ludzie porównujący kiedykolwiek w tych miastach byli i wiedzą czemu tam możliwe jest coś takiego? Tam rzeki nie są okresowymi ciekami jak Wisła w Warszawie - raz do przejścia po kolana a kiedy indziej zalewająca plaże nad nią. W każdym z dawanych za przykład miast rzeki czy kanały (czy cieśnina w przypadku Kopenhagi) są uregulowane. Na Sekwanie i Sprewie poniżej miasta są jazy stabilizujące poziom wody i dzięki temu zabawa w baseny (i nie tylko ale też żeglarstwo, wioślarstwo, triatlon itp) ma sens.

  To samo można by zrobić na Wiśle. Dopiero Jaki zaczął o tym mówić - niestety poza pisowcem Jakim wszyscy inni uważają to za durny pomysł. A szkoda. Z głowy pisowca też coś sensownego może powstać.

  To co się na razie dzieje w Warszawie z Wisłą, gdyby nie było na poważnie, wyglądałoby jak ponury żart. Niedawno oddano do użytku bulwary wiślane (część) - to w ramach "zwracania się miasta ku rzece". Na wizualizacjach roiło się od jachtów i innych łodzi. Przy kei wykonano przyłącza wodno-elektryczne dla jachtów. Wyremontowany został Port Czerniakowski a Port Praski będzie zabudowany przez prywatnego inwestora. Tam też są jachty, i to nie małe na wizualizacjach :)

  Brakuje tylko wody :) Bo (niemal) nikt nie chce przyjąć do wiadomości konieczności zbudowania stopnia wodnego poniżej Warszawy tak, aby stan wody ustabilizować na poziomie średnim - tak, jak to jest zrobione np. w Krakowie.
  Przy czym ustabilizowanie poziomu wody nie wiążę się z koniecznością zabetonowania prawego brzegu, jak to się niektórym wydaje.

 • dddc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2018 09:44 ~dddc

  Armagedon~Armagedon

  Chyba lekka przesada. Kto by chciał kąpać się w takim ścieku jak Wisła...?

  Pewnie warszawiak który nigdy nie może wyjechać za miasto nad wodę bo.. wiocha tam jest..;)

 • abcd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2018 09:39 ~abcd

  Basen na Renie w szwajcarskim Schaffhausen - woda tam jest tak czysta że widać dno rzeki.. w Wiśle to nie jest woda tylko szlam, ściek, brud, syf, kiła i mogiła. smacznego!

 • Bakteria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2018 09:33 ~Bakteria

  Aktywiści niech sami się kapią w tym syfie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »